Kada je Ivica Osim postao selektor reprezentacije Jugoslavije – „zemlje u nestajanju“, kako je on komentarisao – isti čovek kome su učitavane „supermoći“, bio je direktna meta medija i javnosti. Vrlo često potpuno opravdano.
Prvi put u dvadeset i nekom minutu utakmice sa Englezima u Beogradu 1987. kada je Jugoslavija imala četiri gola zaostatka. Sa svakim je novim spiskom igrača koje je pozivao u tim, animozitet rastao. Pisalo se o tome da potencira „svoje igrače“, da ne zove najbolje, da ne koristi dovoljno novopečene prvake sveta iz Čilea. U danu kada je Slobodan Milošević na Ušću držao čuveni govor, na utakmici protiv Francuske, koju je Jugoslavija preokrenula ulaskom Piksija i Savićevića, bilo je nešto više od 7.000 navijača. Najmanje 40 puta više ljudi je verovalo u Miloševićevu politiku nego u nacionalni (khm) fudbalski tim. Osimova selekcija je opisivana kao „nakaradna“. Promašena tema pripitog trenera, govorila je čuvena Čaršija.
Međutim, kao i toliko puta u istoriji ove zemlje (i svih ovih zemalja), pobede su donele poverenje. Odjednom je od tima koji niko nije pratio, Jugoslavija predstavljena kao mogući dark horse pred Mundijal u Italiji. Objektivno, makar su Brazil, Argentina, Italija, Nemačka i Holandija bili bolji. Španci i Englezi bili su makar egal. Kamerun Rožera Mile tu negde. Italijanske su kladionice, shodno euforiji koja je u Jugoslaviji rasla, „plave“ postavile za četvrtog favorita turnira.
Ali je Osim i dalje bio duboko pod lavinom. Kada se lavina surva na čoveka, njemu preostaje četiri minuta života i stvara se efekat „oklopnog srca“, a čovek se guši sopstvenim pokušajima da diše. Porazom od Nemačke na otvaranju prvenstva (4 : 1), efekat oklopnog srca je otpočeo. Pisalo se da je Osim u alkoholnoj izmaglici, Genije je besan rekao da na njega može da zaboravi, a čak su i pobede protiv Kolumbije i UAE bile doživljavane kao, tjah, uzaludni pokušaj brice da od guzice napravi lice.
Osimu međutim nije preostalo četiri već 240 minuta. Protiv Španije i Argentine.
Celu priču o Ivici Osimu, mitu i vremeplovu u plavoj trenerci, pročitajte u novom broju Nedeljnika, koji je u prodaji od 5. maja.