Iranske rakete, od početka bliskoistočnih sukoba, ne prestaju da preleću granice svih zemalja tog regiona.

Islamska republika je u aprilu izvela najveći raketni baraž do sada, ispalivši više od 300 dronova i raketa na Izrael. Hamas u Gazi i Hezbolah u Libanu,“slali“ su ih u Izrael. Jemenski Huti su njima gađali brodove u Crvenom moru. Milicije koje podržavaju Iran u Siriji i Iraku, koristile su ih za gađanje američkih trupa.

Kako je došlo do toga da Iran postane raketna supersila?

Sve se svodi na jednog čoveka, tvrdi knjiga „Kineski fantom“, koju su napisala četvorica nemačkih novinara, a koja je objavljena prošle godine na nemačkom i skoro prevedena na engleski.

Karl Li, sumnjivi kineski trgovac oružjem, snabdeva iranski program balističkih projektila većinom materijala i opreme, tvrdi Stejt department.

Gospodin Li je uspostavio kontakte kao zvaničnik kineske vlade, kada je osnovao kompaniju u Dalijanu, luci na Žutom moru, 1998. godine. Bila je to prva od mnogih koje su nastale kasnije, piše The Economist.

Veruje se da je u poslednjih 25 godina obezbeđivao aluminijum, ugljenična vlakna, žiroskope i još mnogo toga kako bi pomogao Iranu da napravi lakše rakete, koje mogu da lete dalje i ostanu na kursu.

„Kineski fantom“ je uspeo da zaokruži priču sa ilegalnim oružjem, uprkos naporima Amerike da izvrši pritisak na Kinu da zatvori njegove kompanije. S druge strane, on je opstao uprkos geopolitici iranske raketne tehnologije i kinesko-američkoj konkurenciji.

Autori knjige traže Lija u delovima Kine, gde inače kroči malo stranih novinara.

Dvojica od njih dobila su Pulicerovu nagradu za izveštavanje o Panamskim novinama, seriji curenja korporativnih i finansijskih dokumenata objavljenih 2016. godine. Pri svom novom istraživanju, oslanjaju se na taj rad kako bi otkrili delove Lijevih kompanija.

Međutim, Li je, očigledno, zaštićen od strane kineske države. To je ono što autori ponavljaju u celoj knjizi. Oni rade zadivljujući posao – jure svaki njegov trag, ma koliko slab bio.

Razgovaraju sa njegovom porodicom, a posećuju i njegove fabrike.

Međutim, oni ne znaju sa sigurnošću da li je Li u zatvoru ili ne.

Ova knjiga je veliko i važno delo istraživačkih novinara, koje baca svetlo na srž funkcionisanja globalne trgovine oružjem.

Tema je aktuelna i bitna, jer su iranski zvaničnici nagovestili da bi verska zabrana nuklearnog oružja mogla da bude ukinuta.

Američki i britanski zvaničnici od skoro govore da postoji šansa da je Rusija, u zamenu za bespilotne letelice i rakete, podelila s Iranom svoje nuklearne tajne.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.