Izrael je izveo raketni napad na Pojas Gaze i Liban, u onome što zapadni mediji opisuju kao „najveću raketnu salvu“ od 2006. godine. Nasilna policijska akcija u džamiji Al Aksa danima izaziva strah od toga da bi sukob mogao da eskalira i čini se da je ovo korak ka toj eskalaciji. Ovo mesto je redovno poprište nasilja, a ove godine je posebno opasno zbog preklapanja Ramazana i Pashe, pa se strahuje od ponavljanja scenarija iz 2021. godine, kada su napetosti u vreme Ramazana eskalirale jedanaestodnevnim ratom.
Izraelski avioni gađali su mete u Libanu i Gazi jutros, kako bi se osvetili za raketne napade koje je navodno izvela islamistička grupa Hamas. Izraelci tvrde da je Hamas ovo počinio nakon dve policijske racije u džamiji Al Aksa u Jerusalimu ove nedelje.
U četvrtak uveče, dve eksplozije su odjeknule u Gazi. Prvo nije bilo jasno šta je bila meta, ali je Izrael saopštio da je gađao tunele i proizvodnju oružja Hamasa, islamističke grupe koja kontroliše južni obalni pojas.
„Izrael je odgovorio na napade neprijatelja“, rekao je izraelski premijer Benjamin Netanjahu posle sednice kabineta bezbednosti. Od 34 projektila, većina je presretnuta, ali je ipak došlo do lakših povreda i požara.
Dok su izraelski avioni gađali Gazu, odatle su ispalili salvu raketa kao odgovor, a sirene su se oglasile u izraelskim gradovima i pograničnim oblastima. IDF je takođe saopštila da je pokrenula napade u Libanu gađajući „ciljeve uključujući terorističke infrastrukture koje pripadaju Hamasu“.
Bilo je najmanje tri eksplozije u južnom Libanu, blizu palestinskog kampa za izbeglice kod grada Tira.
„Smatramo da su cionisti odgovorni za napad na Pojas Gaze i za posledice koje će trpeti ovaj region“, Hamas je naveo u saopštenju.
Tokom muslimanskog Ramazana i početka jevrejskog praznika Pashe nasilje je pojačano. Sukobi tokom Ramazana 2021. godine su u Al Aksi završili ratom Izraela i Hamasa koji je trajao 11 dana. Događaji od četvrtka su izazvali strah da se sukob može proširiti kroz ceo region.
Hezbolah i njegovi saveznici su pretrpeli snažne napade izraelskih aviona na sirijskoj teritoriji prošle nedelje. Gađane su lokacije na kojima Izrael navodi da se proizvode dronovi. Prema medijskim izveštajima, najmanje dva člana organizacije ubijena su tokom noćnih napada.
Militantna grupa obećala je da će uzvratiti udar kada neprijatelji ubiju njiene članove, ali u slučajevima ovako krupnih sukoba, poput Hamasa u Pojasu Gaze, veoma je oprezna. Palestinske grupe koje reaguju na jugu Libana o tome obaveštavaju Hezbolaha. Sila koju je izraelska policija primenila na Palestince unutar džamije Al Aksa, izgleda da je Palestincima i Hezbolahu bila povod za raketni udar.
Posle racije u džamiji, proširili su se snimci vojnika koji tuku Palestince pendrecima i pušakama. Ovo je izazvalo osudu muslimana, a Bela kuća je zabrinuta da se sukobi ne prošire. UN i SAD su nakon raketnih napada u četvrtak pozvale mir. Vakuf – jordanska organizacija koja upravlja tom lokacijom, posvedočila je da je policija ušla u džamiju pre kraja molitve.
U gradu Um al Fahm, na severu Izraela u četvrtak su se sukobili demonstranti i policija.
Portparol palestinskog predsednika Mahmuda Abasa je rekao da je izraelski napad na džamiju Al Aksa „napad na vernike, šamar nedavnim naporima Sjedinjenih Država koje su se borile za mir i stabilnost tokom meseca Ramazana. ”
Hramska gora u okupiranom istočnom Jerusalimu, sveta je za Jevreje i muslimane i redovno je poprište nasilja, a ove godine je posebno opasno jer se poklapaju Ramazan i Pasha. Muslimani često provode noć u džamiji za vreme Ramazana, ali se Vakuf ove godine složio da vernici ne ostaju tamo dvadesetak dana od početka praznika.
Od kada je izraelska okupacija počela 1967. godine, Jevrejima je dozvoljeno da posećuju to mesto, ali ne i da se mole. U poslednjih nekoliko godina, jevrejski posetioci više ne kriju da se mole u kompleksu, a ponekad ih policija štiti.