Studenti Univerziteta Trinity u Irskoj prekinuli su petodnevne demonstracije nakon što im je rukovodstvo Univerziteta obećalo da će prekinuti sve veze sa izraelskim kompanijama, prenosi The Guardian.
Lideri ove grupe studenata proglasili su pobedu u sredu uveče za njihovu kampanju koja je uzdrmala kampus, a blokirali su i pristup Knjizi Kelsa – poznata kao Knjiga Kolumba – koja predstavlja oslikani rukopis jevanđelja na latinskom jeziku i pravi magnet za turiste. Zbog toga se procenjuje da je fakultet izgubio 350 hiljada evra prihoda jer posetioci nisu mogli da pogledaju ovaj srednjovekovni rukopis.
Kako se navodi u saopštenju Univerziteta, visoko rukovodstvo sklopilo je dogovor sa demonstrantima.
„Trinity College će okončati investiranje izraelskih kompanija koje posluju na okupiranoj palestinskoj teritoriji i koje se nalaze na crnoj listi UN i nastojaće da se oslobodi ulaganja i u ostale izraelske kompanije“, rečeno je u saopštenju.
Na listi dobavljača ostaće samo jedna izraelska kompanija i to do marta 2025. godine zbog ugovora.
„Mislim da je gubitak prihoda bio ključan za dogovor. Studenti su pozdravili ovaj sporazum koji je otišao korak dalje od drugih univerziteta“, rekla je urednica Trinity News Rubi Topalijan.
Demonstranti su 3. maja postavili na desetine kampova na trgu ispred Trinity Univerziteta, kao što su to prethodno uradili širom SAD, Evrope i u Indiji, kao odgovor na izraelski rat protiv Hamasa u Gazi.
Međutim, za razliku od sukoba koji se dogodio u SAD kada je policija nasilno rasterala demonstrante, ovde do toga nije došlo. Eoin O’Sulivan, viši dekan na Univerzitetu, razgovarao je sa studentima i zahvalio im se na njihovom „angažovanju“.
U Velikoj Britaniji, prorektori nekoliko vodećih univerziteta sastaće se u četvrtak kako bi razgovarali o mogućim rešenjima u vezi sa antisemitskim zloupotrebama i ometanjem studenata u učenju.
Uoči ovog sastanka, premijer Ujedinjenog Kraljevstva Riši Sunak rekao je da univerziteti treba da budu simboli tolerancije i poštovanja prema svakom članu zajednice.
„Vokalna manjina u našim kampusima remeti živote i studiranje svojih kolega i u nekim slučajevima propagira otvoreno uznemiravanje i antisemitsko zlostavljanje. To mora da prestane“, izjavio je Sunak.
U saopštenju Univerziteta još se navodi da su razlozi demonstracija razumljivi:
„Mi se gnušamo i osuđujemo svako nasilje i rat, uključujući i zločine koji su se dogodili 7. oktobra, uzimanje talaca i nastavak napada na Gazu. Humanitarna kriza u Gazi i dehumanizacija tog naroda je gnusna“.
Sa univerziteta je rečeno da će dati šest mesta za postdiplomske i dva mesta za diplomske studije naučnicima iz Gaze, a sve naknade će biti ukinute i biće im obezbeđen smeštaj.
Do sporazuma je došlo usled međunarodne osude izraelskog napada na Rafah i izveštaja sajta RTE da Irska, Španija i ostale zemlje članice EU razmatraju priznanje države Palestine 21. maja.