Islamski terorista Abudlah Anzorov (19), koji je u Parizu nastavniku odsekao glavu, tražio je od učenika da mu pokažu nastavnika, saopštio je tužilac za borbu protiv terorizma Žan-Fransoa Rikar.

Tužilac je dodao da je napadač, rođen u Rusiji, objavio fotografiju tela nastavnika istorije na Tviteru nakon što mu je odrubio glavu, prenosi N1.

Tužilac je naveo da je napadač, kome je u martu odobren desetogodišnji boravak kao izbeglici i koji nije bio poznat obaveštajnim grupama, bio naoružan kuhinjskim nožem i vazdušnom puškom.

„Dejli mejl“ objavio je da je ubijen Samuel Pati (47), otac jednog deteta.

Patiju je prećeno nakon što je pre oko 10 dana pokazao učenicima karikaturu lista „Šarli Ebdo“ na času slobode govora.

Nastavnik je tada pozvao muslimanske učenike da napuste prostorije pre nego što on pokaže karikaturu.

Međutim, jedna učenica je greškom ostala, pa je kasnije ispričala roditeljima šta je videla, nakon čega su roditelji uložili žalbu protiv Patija.

Pati, roditelji devojčice, direktor škole i zvaničnik u vezi sa obrazovanjem sastali su se tim povodom, piše list.

U Francuskoj živi oko pet miliona muslimana što je najveća muslimanska populacija u Zapadnoj Evropi.

Ruska ambasada u Parizu: Ubijeni napadač nema veze sa Rusijom 

(Beta) – Čečen koji je optužen za ubistvo prosvetnog radnika u Francuskoj nema veze sa Moskvom od 2008. godine, saopštila je ruska ambasada u Parizu, prenose ruske agencije. 

„Taj zločin nema veze sa Rusijom pošto je ta osoba živela 12 godina u Francuskoj koja ju je primila“, navela je ambasada i dodala da nije važno gde je napadač rođen već gde je i kako usvojio terorističku ideologiju koju Rusija čvrsto osuđuje.

Vest o ubistvu tog prosvetnog radnika je potresla Francusku koja je od 2015. meta meta terorističkih napada. Francuski predsednik Emanuel Makron je odmah uveče posetio mesto zločina i označio ga kao teroristički, islamistički napad. 

Razne političke stranke reagovale su na ubistvo. Liderka ekstremne desnice Marin Le Pen kao i lider radikalne levice Žan-Lik Melanšon osudili su taj zločin, preneli su francuski mediji. 

Građani i učenici ubijenog profesora danas ispred škole gde je radio Pati donose cveće i pale sveće. 

Policija je otvorila istragu i za sada je nekoliko osoba privedeno i na ispitivanju.

Redakcija Šarli ebdoa osudila ubistvo prosvetnog radnika

(Beta) – Redakcija francuskog satiričnog nedeljnika Šarli ebdo koja je 2015. bila meta terorističkog napada u kojem je ubijeno 12 novinara i karikaturista, osudila je ubistvo profesora.

„Šarli ebdo izražava užas i revolt pošto je verski fanatik ubio profesora. Izražavamo najdublju podršku njegovoj porodici i svim prosvetnim radnicima“, navela je redakcija lista na Tviteru.

Taj list je 7. januara 2015. godine bio meta napada jer je objavio karikature proroka Muhameda. Međutim, ubijeni profesor istorije i geografije je pokazao karikature na času o slobodi izražavanja.

„Netrpeljivost je prešla novi prag i izgleda da se ni pred čim ne zaustavlja da bi nametnula teror u zemlji. Samo će odlučnost političke moći i solidarnosti svih pobediti tu fašističku ideologiju“, naveo je Šarli ebdo.

Redakcija je dodala da takav zločin kalja demokratiju Francuske i da svi treba da budu „borbeniji“ više nego ikada da bi se branila sloboda.

U Parizu je u toku suđenje saučesnicima napada 2015. na Šarli ebdo, čija je redakcija od tada na nepoznatoj lokaciji i pod stalnim policijskim obezbeđenjem.

List je nastavio sa satirom i kritikom društva insistirajući da nema tabue i pred početak suđenja ponovo je objavio karikaturu o proroku Muhamedu.

(N1, Beta)

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-457-od-15-oktobra/
https://www.nstore.rs/product/cedomir-antic-istorija-21-veka/

Komentar(1)

  1. Bobby
    18. октобар 2020. 13:54

    "U Parizu je u toku suđenje saučesnicima napada 2015. na Šarli ebdo, čija je redakcija od tada na nepoznatoj lokaciji i pod stalnim policijskim obezbeđenjem." Исламски терористи су ипак успели да измене начин живота обичних Француза. И увек су то успевали. Ко се не сећа, како се некада улазило у авион, и како данас, потпуно му је јасно о чему се ради. "Redakcija je dodala da takav zločin kalja demokratiju Francuske i da svi treba da budu “borbeniji” više nego ikada da bi se branila sloboda." Французи и Француска још увек не схватају у кликом су проблему, и да додатна "борбеност", ма шта она значила, неће променити ништа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.