Fulam je nekada bio u vlasništvu ‘čudovišta'“, reči su advokata koji predstvalja 37 žena koje tvrde, u najnovijem BBC-evom dokumentaracu, i optužuju Mohameda Al Fajeda za seksualno nasilje. Vlasnika luksuzne robne kuće Harods u Londonu, kao i fudbalskog kluba Fulham, na koji će ovaj sluča sa sigurnošću baciti senku.

Ove nedelje BBC-i je objavio svedočenja više od 20 bivših zaposlenih u londonskoj robnoj kući Harods, koje navode da ih je egipatski biznismen seksualno napao. Pet njih rekle su da ih je silovao. To se, kako navode, dogodilo tokom njegovog 25-godišnjeg vlasništva nad Harodsom između 1985. i 2010. godine.

Prvobitne optužbe iznete su u dokumentarcu pod naslovom „Al Fayed: Predator at Harrods“. Svedočenja koje su žene iznele u okviru ovog dokumentarca vrlo su unemirujuća, predtsvljaju „sliku sistemske eksploatacije i zloupotrebe moći“, ali i navode da je takvo ponašnje Al Fajeda bilo moguće jer su to drugi „omogućili.“

U saopštenju, robna kuća Harrods je navela da su „zaprepašćeni” optužbama i da je „izneverio naše zaposlene koji su bili njegove žrtve” i rekao da su oni „veoma drugačija organizacija od one koju je posedovao i kontrolisao Al Fajed između 1985 i 2010”, prenosi The Athletic.

Moderno postojanje Fulama je duboko povezano sa Al Fajedom. Kupio je klub 1997. i proveo 16 godina na čelu, pre nego što je 2013. prodao klub sadašnjem vlasniku Šahidu Kanu. Tokom Al Fajedovog mandata, njegove finansije su pomogle da se tim iz trećeg ranga podigne u Premijer ligu, gde je klub postigao rekordno sedmo mesto. 2010. godine Fulam je po prvi put stigao do finala velikog evropskog takmičenja, Lige Evrope. Takođe je stvorio prvi profesionalni ženski tim u Evropi i 1999. kupio klupski trenutni teren za trening, Motspur Park.

Od kada je dokumentarni film emitovan u Ujedinjenom Kraljevstvu, advokati koji zastupaju 37 žena rekli su da je otvoreno više od 150 novih istraga.

Advokati žrtava, predvođeni Dinom Armstrongom KC, Brusom Dramondom i Marijom Mulom, opisali su Al Faieda kao „serijskog seksualnog zlostavljača“ tokom 25 godina, kombinujući „najstrašnije elemente slučajeva koji uključuju Džimija Sevijala, Džefrija Epštajna i Harvija Vajnštajna“.

Mnogi su bili zadivljeni uspehom koji je  Fulama ostvario pod Al Fajedom.

„Većina navijača će biti šokirana i zgrožena“, rekao je Tom Grejtreks, predsednik Udruženja fudbalskih navijača i doživotni navijač Fulama. „Svi su znali da je on kontroverzan lik, ali ne mislim da je bilo ko od fanova Fulama sumnjao na ovako nešto.“

Advokati koji zastupaju žrtve rekli su u petak da takođe istražuju i fudbalski klub Fulam. „U ovoj fazi ne predstavljamo nijednu ženu koja je, na primer, pretrpela napade u fudbalskom klubu Fulam“, rekao je advokat Mula. „Ali naše istrage su očigledno u toku o svim ovim subjektima u koje je on bio umešan.“

„Malo je verovatno da tamo nema žrtava,”dodali su advokati.
U jednom trenutku došlo je do preklapanja Fulama i Harodsa. Igrači bi dobijali popuste i po posebni cenema sebe častili u luksuznoj robnoj kući, dok bi direktori delili mesto i u fudbalskom klubu i u Harodsu.
Jedna od veza je Džon MekNamar, bivši pripadnik metropolitenske policije i deo Al Fajedovog obezbeđenja, koga žene u BBC-jevom dokumentarcu optužuju da im je pretio, a koji je bio direktor kluba 1997. godine nakon što je Al Fajedn preuzeo Fulam.
Mohamed Al Fajed bio je vrlo javan vlasnik kluba i dovodio je prilično atraktivne goste na utakmice, poput Majkla Džeksona.

Sada se klub i njegovi navijači  suočavaju sa činjenicom da, iako su pod vlasnišvom Al Fajeda popeli na vrh fudbalske piramide, da ih je podržao čovek koga mnoge žrtve opisuju kao „predatora„.
Govoreći za BBC, Gaute Haugenes, Fulamov ženski tim menadžer između 2000. i 2001. godine, govorila je o tome kako je osoblje pokušalo da zaštiti igračice od Al Fajeda. „Bili smo svesni da voli mlade, plave devojke. Zato smo se samo pobrinuli da se situacije ne dešavaju. Zaštitili smo igračice.”
U svom saopštenju u petak, Fulam je naveo: „Nakon uznemirijućih saznanja vrlo smo zabrinuti. Iskreno saosećamo sa ženama koje su podelile svoja iskustva.
Dodalali su da su u procesu utvrđivanja da li je neko iz kluba takođe bio deo ove priče, kao žrtva.
Navijači redovno na utakmicama pevaju tri pesme koje su posvećene Al Fajedu, uprkos činjenici da on nije vlasnik kluba već čitavu deceniju. Međutim, u subotu protiv Njukasla, ta skandiranja su izostala.
„Tiho cenite ono što je uradio za klub, ali ne možete slaviti čoveka koji je uradio tako užasne stvari,”rekao je jedan od navijača.
„Najvažnije je priznati hrabrost žrtava u iznošenju optužbi u Harodsu“, rekla je Rejčel Stivens, navijačica Fulama i suosnivač grupe navijača Fulam Lilija koju vode žene. „Moramo da aplaudiramo ljudima koji su dovoljno hrabri da progovore, ali i da priznamo da je uznemirujuće što nijedna od ovih žena nije mogla da progovori za vreme Al Fajeda.
„Zajednica Fulama je dala ispravan odgovor time što je samo odbacila skandiranje. To će biti prava stvar za nas kao bazu navijača. To je zaista pozitivan odgovor; pokazuje poštovanje prema žrtvama i poštovanje prema drugim ženama koje su žrtve nasilja i zlostavljanja.”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.