Neki od najpoznatijih filozofa, pored filozofije i naučnog rada, bavili su se i drugim stvarima. Ako je verovati izvorima, još je Tales zakupio mlinove maslina ostvarivši tako veliki profit, Platon je prodavao ulje u Egiptu, a Sokrat je više cenio zanatlije nego istančane veštine političara i demagoga, možda zbog toga što je i sam bio vajar.
Šta hoću da kažem?
Ako ne bude posla za profesore filozofije jer se od ove godine filozofija, pored muzičkog, likovnog, izbacuje iz srednjih stručnih škola (čuje se da su gimnazije sledeće) kao i drugi opšteobrazovni predmeti čiji se fond časova u stručnom obrazovanju iz godine u godinu smanjuje, oni će se snaći. A šta će biti sa generacijama koje će biti uskraćene za lekcije iz filozofije?
Da li će biti jasnije ako se podsetimo da je sve uvek počinjalo na Platou ispred Filozofskog fakulteta? Sve pobune, svi protesti, sve promene od 1968. do danas.
Svi koji su bili vođe protesta iz 1968. bili su sa odeljenja filozofije – Dragoljub Mićunović, Svetozar Stojanović, Mihailo Marković, Zagorka Golubović, a Mihailo Đurić je robijao zato što je kritički govorio o amandmanima. Tih godina je i Zoran Đinđić upisivao Filozofski fakultet.
U antici se verovalo da kad znaš kako se nešto radi a ne znaš zašto, da si rob – on zna samo kako se nešto radi, ali ne zna zašto, zna samo da sprovodi ali ne zna da kreira. Već neko vreme postoji inicijativa i potreba da se obrazovanje pretvori u učenje da bi se zaradilo, što znači – obuka za to kako se nešto radi a ne zašto se nešto radi, kaže Milan Damjanac, diplomirani filozof, psihoterapeut i edukator.
„Obrazovanje je uvek imalo tendenciju da ima podele – što više napreduješ u obrazovanju, to više znaš zašto, a što si niže, znaš kako. Sad je obrnuto i zato imaš masprodukciju doktorata, i onda se filozofija tu ne uklapa jer ne deluje isplativo. Dugoročno, filozofija će sigurno postati izborni predmet i na kraju će se izbaciti što je potpuno neverovatno s obzirom na to da filozofi u Nemačkoj drže etiku u razredima od osnovne škole kako bi se deca naučila kako da se ponašaju u ljudskom društvu, i puno se pitaju za mišljenje.“
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. SEPTEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS