Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je danas u Londonu sa specijalnim izaslanikom američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan Metjuom Palmerom razgovarala pre svega o situaciji u BiH i Crnoj Gori.
„Razgovarali smo o situaciji u BiH i Crnoj Gori, o tome koliko najnoviji politički potresi mogu da utiču na regionalnu stabilnost i na ekonomsku situaciju u Srbiji, i kako Srbija gleda na to. Ni u jednoj rečenici nismo pomenuli takse (koje je Kosovo uvelo na uvoz robe iz Srbije) niti novu prištinsku administraciju“, rekla je Brnabić novinarima posle sastanka s Palmerom.
Brnabić je rekla da „to možda najbolje pokazuje koliko SAD u ovom trenutku ozbiljno prate situaciju u BiH“, ali i da govori o tome da je specijalni izaslanik predsednika SAD za pregovore Srbije i Kosova Ričard Grenel „u potpunosti preuzeo“ pitanje odnosa Beograda i Prištine i daljeg dešavanja u vezi s taksama.
Navela je da je na sastanku s Palmerom, održanom na marginama Investicionog samita o Zapadnom Balkanu u organizaciji Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), zaključeno da je regionalna stabilnost apsolutno najvažnija tema, i politički, i ekonomski, i dodala da se Srbija i SAD slažu oko toga.
„Ne slažemo se po našim pogledima na neke od stvari, i na to šta je uzrok, a šta posledica nekih od trenutnih nestabilnosti u regionu“, naglasila je Brnabić.
Ona je rekla i da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma i da ne krije da ima posebne veze sa Republikom Srpskom, objavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
„Ali, kada govorimo o BiH i RS, važno je da podržavamo regionalnu stabilnost. O tome razgovaramo i sa (srpskim članom Predsedništva BiH) Miloradom Dodikom, i tu ne postoje tajne. Imamo posebne odnose sa RS, to je naše pravo i želja, a to nikako ne ugrožava BiH, već upravo suprotno. To u BiH treba da gledaju kao ruku pruženu njima“, navela je Brnabić.
Ona je prethodno razgovarala s predsednikom EBRD Sumom Čakrabartijem i s predsedavajućim Savetu ministara BiH Zoranom Tegeltijom.
Sastanak s Tegeltijom ocenila je kao „odličan“ i navela da postoji mnogo zajedničkih projekata koji su pokrenuti i koje dve strane žele da ubrzaju.
Govoreći o sastanku s Čakrabartijem, Brnabić je rekla da je Srbija trenutno šesta ili sedma zemlja po investicijama Evropske banke za obnovu i razvoj.
Ona je rekla i da ta finansijska ustanova smatra da postoji veliki potencijal da tokom ove ili sledeće godine Srbija bude jedna od pet zemalja po investicijama te banke, o čemu je razgovarala s Čakrabartijem, navodi se na sajtu Vlade Srbije.
Veliki prostor za ulaganja EBRD u budućnosti će biti „zelena tranzicija“, odnosno energetska transformacija Srbije, kao i zelena ekonomija i zaštita životne sredine, navela je Brnabić.
(Beta)