(Beta) – Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da će se zbog odluke da danas izvoz brašna bude potpuno slobodan, u Srbiju sliti 50 do 60 miliona evra, a da nijednog trenutka neće biti ugrožena situacija u Srbiji.

„Mi imamo višak od 170.000 tona brašna, ako uzmemo da Srbija uzveze 10.000 do 12.000 tona, imamo za 15 meseci izvoza, a nemojte zaboraviti da imamo milion tona pšenice na lageru koja vrlo lako može da se samelje“, rekao je Nedimović na RTS-u.

On je dodao se očekuje dobra setva, prinos od 4,5 miliona tona pšenice, a kako je dodao proizvodnja suncokretovog ulja tri puta je veća od potrošnje.

Nedimović i dalje smatra da je odluka o zamrzavanju izvoza na 45 dana bila dobra kako bi se izbalansiralo stanje zaliha u zemlji.

On je naveo da je nedavno Indija zamrzla izvoz, da je Rusija takođe zabranila izvoz, a da je „šesti proizvođač pšenice na svetu Ukrajina u ogromnom problemu sa izvozom“.

„Brašno u pakovanju od jedan i pet kilograma i hleb neće poskupeti u narednih 60 dana, ali vlada ima pravo da interveniše ukoliko postoje poremećaji, a sva je prilika da će na svetskom tržištu potpuni cirkus biti“, rekao je Nedimović.

Rekao je da se zabrana poskupljenja odnosi i na suncokretovo ulje i ponovio da u Srbiji nema nestašice, dok kako kaže „neke zemlje Evropske unije imaju velikih problema sa snabdevanjem“.

Pored dobrog prinosa pšenice od 3.400.000 tona, zatim kukuruza i suncokreta, ministar poljoprivrede je rekao da očekuje i dobar rod maline.

Štete od grada su, kako je istakao, minimalne, jer je protivgradna zaštita unapređena, digitalizovana i sada je „mnogo bolja nego pre pet godina“.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-539-od-12-maja/

Komentar(1)

  1. pitanje
    15. мај 2022. 19:30

    Da li je možda "preletač" ministar Nedimović , kandidat za prestižnu glumačku nagradu Oskar ? Šta je uradio po pitanju razvijanja stočarstva u Srbiji, gde je navodnjavanje " kap po kap " u Srbiji ? Govori o milijonima evra koje će se sliti u Srbiju...molim malo preciznije - za koje namene i u čije džepove? Zašto kao ekspert za poljoprivredu, vodoprivredu , šumarstvo ne objavi članak šta je uradio od 2016 godine do sada, a šta su uradile evropske zemlje koje izmedju ostalog zavise od poljoprivrede kao Nizozemska ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.