Jedan od najiščekivanijih događaja u svetu kinematografije, ceremonija dodele Oskara, u nedelju uveče je po 96. put objedinila filmske uspehe iz prethodne godine i okupila najveće zvezde Los Anđelesa. Svake godine, ceremonija je glamuroznija i praćenija od prethodne.

Drugog martovskog vikenda, na Crvenom tepihu u srcu Los Anđelesa sve je odisalo raskošću. Većina modnih izbora, koje zvezde pripremaju cele godine, ostavili sve bez daha.

 

Nakon višečasovne šetnje, šepurenja i poziranja sijasetu fotografa, Crveni korzo ustupio je mesto napetoj atmosferi dodele nagrada, dok su se najbolja filmska dostignuća iz prethodne godine okitila prestižnim zlatnim statuetama.

Među glavnim laureatima ove godine se, mnogi bi rekli očekivano, našao film Openhajmer koji je osvojio nagradu za najbolji film i najbolju režiju, čime je potvrdio svoj status filmskog fenomena. Sa čak 13 nominacija i sedam osvojenih nagrada, ovaj biografski film o naučniku pioniru za atomsko oružje oduševio je kako kritičare tako i publiku.

Ema Stoun zasluženo je ponela titulu najbolje glumice u glavnoj ulozi u filmu „Poor Things“. Pored njenog emotivnog govora nakon uručenja nagrade, Ema je zaslužna za još jedan hajlajt glamurozne nedeljne večeri.

Kada je izašla na binu,  kroz smenu suza i smeha, uspela je da izusti kako joj je tokom igranja uz pesmu „I’m just Ken“ u izvedbi glumca Rajana Goslinga, pukla haljina. Ipak, emocije oko uručenja njenog drugog Oskara nadvladale su one oko procepa na dugoj beloh haljini.

Pesma koju je Gosling izveo nominovana je za najbolju originalnu pesmu za Oskara. Glumac ju je otpevao zajedno sa 65 drugih „Kenova“, gitaristom grupe Guns N’ Roses Slešem i muzičarem Markom Ronsonom.

 

 

Dugo očekivani nastup počeo je tako što je Gosling izveo serenadu Margo Robi sa mesta iza nje u publici, pre nego što je izašao na jarko ružičastu binu da peva i igra sa ostalim Kenovima, među kojima su i njegove kolege Simu Liu, Kingsley Ben-Adir i Ncuti Gatwa.

Osim Goslinga, na bini se našla i Bili Ajliš, koja mu je i „otela“ Oskara. Iako je važio za jednog od favorita, on nije osvojio Oskara za najbolju pesmu, izgubivši neposredno nakon nastupa od pevačice Billi i njenog brata Fineasa, koji su osvojili Oskara za pesmu Barbie What Was I Made For? Ovom nagradom, pevačica je postala najmlađa dvostruka dobitnica Oskara ikada. Bili je, poput još par kolega, nosila bedž koji izraža podršku Palestinskom narodu.

 

Kilijan Marfi je neosporno sve očarao svojom interpretacijom u filmu Openhajmer noseći ulogu Roberta Openhajmera sa jedinstvenom dubinom i emotivnom snagom. Glumačka virtuoznost koju je Marfi demonstrirao zasluženo mu je donela Oskara za najboljeg glumca u glavnoj ulozi.

Kritičari su njegov pristup liku Openhajmera ocenili kao fascinantan, a Marfi je u toj ulozi uspeo da uhvati suštinsku dubinu i kompleksnost lika , pa je maestralno dočarao i Openhajmerovu unutrašnju borbu, dileme i strasti. Njegova interpretacija je bila ključna u donošenju priče o ovom legendarnom naučniku do života na velikom platnu.

 

U kategoriji sporednih uloga, Davin Džoj Randolf je osvojila je srca publike svojom ulogom u „The Holdovers“, dok je Robert Dauni napokon, posle toliko godina i nominacija, svojom glumom u Openhajmeru zaslužio da ponese kući nagradu za najboljeg sporednog glumca.

Ovogodišnja dodela Oskara donela je i nekoliko novina. Vraćen je format proglašenja pobednika u glavnim kategorijama, što je publiku iznenadilo, ali i obradovalo. Takođe, najavljena je nova kategorija za najbolji kasting, koja će postati sastavni deo ceremonije dodele Oskara od 2026. godine.

Voditelj programa, Džimi Kimel oduševio je prisune svojim duhovitim komentarima i neposrednim nastupom, čime je održao pažnju gledalaca tokom cele ceremonije.

Uprkos svim očekivanjima i iznenađenjima, jedno je sigurno – 96. dodela nagrada Akademije bila je veče koje će se dugo pamtiti u svetu filma. Sjajni filmovi, talentovani glumci i uzbudljivi muzički nastupi učinili su ovu ceremoniju spektakularnom i nezaboravnom za sve prisutne.

Dodelu Oskara obeležilo je mnogo zanimljivih trenutaka, bilo je očekivanih nagrada, ali i iznenađenja. Međutim, ono što je malo ko mogao da pretpostavi jeste da će možda i najveća zvezda večeri biti – pas.

Pas Mesi pojavio se sinoć na ceremoniji i imao je svoje mesto među zvanicama.

Njegova pojava oduševila je i organizatore i kamermane koji su ga nekoliko puta snimili, a posebno simpatično bilo je kada ga je objektiv uhvatio u kadru kada je namešteno da „aplaudira“ nakon što je proglašeno da Robert Dauni Džunior osvaja Oskara za najbolju sporednu mušku ulogu.

Na ovog simpatičnog gosta nije ostao imun ni voditelj ceremonije dodele nagrada Džimi Kimel.

„Mesi je, iako je pas, verovatno imao nastup godine u filmu Anatomija pada“, rekao je Kimel.

Spisak svih dobitnika po kategorijama

  • Najbolji film: Oppenheimer – Emma Thomas, Charles Roven, Christopher Nolan
  • Najbolji režiser: Christopher Nolan – Oppenheimer
  • Najbolji glumac u glavnoj ulozi: Cillian Murphy – Oppenheimer
  • Najbolja glumica u glavnoj ulozi: Emma Stone – Poor Things
  • Najbolji glumac u sporednoj ulozi: Robert Downey Jr. – Oppenheimer
  • Najbolja glumica u sporednoj ulozi: Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers
  • Najbolji animirani film: The Boy and the Heron – Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki
  • Najbolji kratkometražni animirani film: War is over! Inspired by the music of John & Yoko – Dave Mullins, Brad Booker
  • Najbolja fotografija: Oppenheimer – Hoyte van Hoytema
  • Najbolji dizajn kostima: Poor Things – Holly Waddington
  • Najbolji dokumentarni film: 20 Days in Mariupol – Mstyslav Chernov, Michelle Mizner, Raney Aronson-Rath
  • Najbolji kratkometražni dokumentarni film: The Last Repair Shop – Ben Proudfoot, Kris Bowers
  • Najbolja montaža: Oppenheimer – Jennifer Lame
  • Najbolji međunarodni film: The Zone of Interest – Velika Britanija
  • Najbolji kratkometražni igrani film: The Wonderful Story of Henry Sugar – Wes Anderson, Steven Rales
  • Najbolja šminka i frizura: Poor Things – Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston
  • Najbolja originalna muzika: Oppenheimer – Ludwig Göransson
  • Najbolja pesma: What Was I Made For? – Billie Eilish, Finneas O’Connell
  • Najbolji zvuk: The Zone of Interest – Tarn Willers, Johnnie Burn
  • Najbolja scenografija: Poor Things – James Price, Shona Heath, Zsuzsa Mihalek
  • Najbolji vizualni efekti: Godzilla Minus One – Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi, Tatsuji Nojima
  • Najbolji adaptirani scenario: American Fiction – Cord Jefferson
  • Najbolji originalni scenario: Anatomy of a Fall – Justine Triet, Arthur Harari

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.