U nekoj od pauza između setova, Danil Medvedev je, obrisavši peškirom znoj sa čela, pogledao u kameru i proročki rekao: “Neko će ovde umreti. I vi ćete to videti.”
Okej, Medvedev jeste igrač koji je poznat po svojoj otvorenosti i blagoglagoljivosti, ali činjenica je da se Njujork trenutno guši u toplotnom talasu koji ga je preplavio, i da svi učesnici US Opena muku muče s nesnosnim vrućinama.
“Imam osećaj da me vrućina nikada nije ovoliko izmorila”, rekao je Tejlor Fric, trenutno deveti reket sveta, pre no što je ispao. “Velika je vlažnost… i to te naprosto iscedi.”
Na meču između Ostapenkove i Gaufove koji se odigrao u četvrtak, termometar na Artur Ešu pokazivao je više od 32 stepena, a samo dan ranije, utakmica za tenisere u invalidskim kolicima odložena je za večernje časove, kad se temperatura malo smlači. Zato su organizatori odlučili da ubuduće, čim temperatura ili vlažnost vazduha postanu nepodnošljivi, delimično zatvore krov Artur Eš stadiona.
Studiju koju je Associated Press nedavno sproveo pokazuje da su se temperature na teniskim turnirima u poslednjih nekoliko godina drastično povećale, i da su klimatske promene glavni uzrok tome. Nekada se Australijen Open smatrao “najtoplijim turnirom”, ali pomenuto istraživanje pokazuje da je sada US Open preuzeo tu neslavnu titulu.
Zvuči zapanjujuće da su pokretni krovovima na stadionima Eš i Luis Armstrong montirani tek u periodu između 2016. i 2018. godine, i da pre toga nije bilo nikakvog zaklona od prirodnih nepogoda. A čak i kada su konačno montirani, organizaotri turnira bili su skloni da ih rasprostru samo usled pljuskova, ali ne i vrućine. Ni poluotvoreni krov ne pije vodu; Jelena Ostapenko žalila se kako na meču protiv Guafove zbog toga nije mogla da prati loptu, jer je polovina terena bila u senci, a druga na suncu.
Zato se teniseri, a i publika, s vrućinom bore kako znaju i umeju, uglavnom uz pomoć sklopivih ventilatora. Tokom meča s Rubljovim, i sam Medvedev unosio je lice u ventilator, a zbog problema s disanjem bio mu je neophodan i inhalator. „Zaista imam problema sa disanjem, pa se sada neću šaliti sa tim kao pre dva ili četiri dana. Upotrebiću inhalator“, rekao je on pre meča.
Od 1988. godine dogodilo se 17 slučajeva u kojima se najmanje 10 igrača povuklo s turnira zbog vrućine, a od više od polovine tih slučajeva dogodilo se upravo na US openu. Na primer, 2018. godine se već drugog dana sa turnira povuklo 6 igrača, a iste te godine se i Francuskinja Aliz Korne žalila lekaru kako je na zbog vrućine morala da povraća i kako je osetila jak bol u glavi i kostima. Godine 1997 temperatura površine terena dostigla je sumanutih 54 stepena i bila toliko vrela da su se igrači plašili da će im se patike istopiti.
Tokom godina, igrači su razvili različite metode za borbu s vrućinom, obično uzimajući dosta vode i leda između setova. U četvrtfinalnom meču u utorak uveče, Ben Šelton je tokom jedne od pauza prineo prenosivi ventilator obnaženom torzu ne bi li se malo rashladio.
“Imate tenisera poput Frensisa s druge strane mreže, i nepodnošljive vremenske uslove”, rekao je Šelton posle utakmice. “Bilo je jako vruće. Jako. Mislim da smo u sedamdeset pet posto meča obojica završavali poene prilično umorni, pokušavajući samo da dođemo do daha.” Sudeći po vremenskoj prognozi za predstojeće dane , čini se da bi za Šeltona i druge preostale učesnike najbolje bilo da, kad već ne mogu da utiču na spoljašnju temperaturu, probaju barem da zadrže hladne glave.