Žene ne moraju da čekaju najmanje šest meseci pre nego što pokušaju da rode drugu bebu nakon pobačaja ili abortusa, pokazuje analiza podataka, dovodeći u pitanje smernice Svetske zdravstvene organizacije. Istraživanje je takođe u suprotnosti sa savetom SZO da žene treba da odlože najmanje 24 meseca nakon živog rođenja pre nego što ponovo zatrudne, kako bi izbegle komplikacije u sledećoj trudnoći, piše Gardijan.

Ovo uputstvo je zasnovano na ideji da kraći interval možda neće omogućiti ženama dovoljno vremena da nadoknade svoje nutritivne rezerve, da se oporave od infekcija ili inflamatornih bolesti koje su možda doprinele pobačaju, ili da izgube višak kilograma dobijenihtokom prethodne trudnoće. Međutim, dokazi koji su to podržali bili su oskudni i uglavnom zasnovani na studijama i preliminarnim pregledima iz zemalja sa niskim i srednjim prihodima sprovedenim pre 2005. godine.

Da bi dalje istražili, Gizačev Tesima iz Kartin škole za javno zdravlje u Pertu, i njegove kolege analizirali su podatke o 49.058 porođaja nakon pobačaja i 23.707 porođaja nakon abortusa u Norveškoj između 2008-2016. Tražili su bilo kakvu povezanost sa prevremenim rođenjem, rođenjem bebe koja je bila mala ili velika za svoju gestacijsku dob, ili majkom koja je razvila gestacijski dijabetes ili preeklampsiju – potencijalno ozbiljno stanje koje uzrokuje visok krvni pritisak tokom trudnoće i nakon rođenja.

Studija, objavljena u PLOS Medicine, otkrila je da, suprotno trenutnim savetima, žene mogu pokušati da zatrudne „ubrzo nakon“ prethodnog pobačaja ili abortusa bez značajnog povećanja rizika od ovih komplikacija.

„Verujemo da su naši nalazi ohrabrujući za žene ili porodice koje pokušavaju da zatrudne ubrzo nakon pobačaja ili indukovanog abortusa bez povećanja rizika od neželjenih ishoda trudnoće i porođaja“, rekla je Tesima. „Ishod je da svoju decu možete imati kada želite, ali postoje upozorenja. Prvo, potrebno je bar neko vreme za oporavak od prethodne trudnoće. Ovo će se razlikovati od osobe do osobe, ali ako bih morao da izaberem broj, to je najmanje šest nedelja“.

Ostavljanje malog razmaka između trudnoća takođe obezbeđuje manje vremena da se bilo koja osnovna infekcija ili upala prođe. „Svako ko je zainteresovan treba da se konsultuje sa lekarom opšte prakse ili akušerom kada planira trudnoću“, rekla je Tesima.

Druga nedavna istraživanja grupe takođe nisu otkrila povećan rizik od nepovoljnih ishoda trudnoće ili porođaja kod žena koje su zatrudnele ubrzo nakon mrtvorođenog ili rađanja zdrave bebe. Tesima kaže da „na osnovu ove i drugih studija, pozivamo na reviziju postojećih preporuka Svetske zdravstvene organizacije za razmak u trudnoći nakon gubitka trudnoće“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.