„Nisam voleo napadače. Nije to bilo ništa lično. Neki od njih su bili sjajni igrači i možda sjajni ljudi, ali mi se kolektivno nisu sviđali. Nimalo. Ako vam se neko ne sviđa, onda ne želite da mu ide dobro. Ili da postigne gol“, napisao je Nemanja Vidić, legendarni fudbaler Mančester junajteda i srpske reprezentacije, na početku autorskog teksta za ugledni portal Atletik, analizirajući uspeh Engleske na ovogodišenjem Evropskom prvenstvu i značaj Gereta Sautgejta u tom poduhvatu.
Kako je istakao, ovaj tim Engleske baš zato – a Vidić koji je u karijeri imao susrete sa vrhunskim napadačima svakako može da posavetuje o ovoj temi – ne sme da voli napadače i dozvoljava im da postignu gol.
Podsetio je Vidić i na učinak naše reprezentacije, tada Srbija i Crna Gora, tokom kvalifikacionog ciklusa za odlazak na Svetsko prvenstvo u Nemačkoj 2006. godine. Pod vođstvom Ilije Petkovića, reprezentativci su primili samo jedan gol, u remiju protiv Španije.
„Raul je postigao taj gol. Sjajan igrač, ali bio je napadač pa ga nisam voleo. Nisam želeo da razmenimo dresove – ili da razgovaram s njim“, istakao je nekadašnji štoper Junajteda.
Vidić je podsetio da tadašnja reprezentacija nije imala zvučna međunarodna imena, a znali su i jačinu timova protiv kojih nastupaju u grupi – pre svih Španije i Belgije.
„Međutim, naša odbrana je bila jaka, visoka i iskusna i to smo maksimalno iskoristili“, naglasio je Vidić, koji je tada igrao u paru sa Mladenom Krstajićem na mestu štopera u većini mečeva, dok su bekovske pozicije pokrivali Ivica Dragutinović i Goran Gavrančić.
„Čitav tim bi branio gol. Znali smo se, verovali smo jedni drugima i svom golmanu, znali smo svoje vrline i mesta gde smo slabi. Bili smo tu jedni za druge. Bili smo prijatelji – ne i najbolji prijatelji, to nije bitno – ali znali smo da će nam jaka odbrana pružiti veće šanse za pobedu“, podsetio je Vidić.
On je istakao da Srbija svakako nije imala mogućnosti kojima raspolaže Sautegejtov tim, ali da je i ovaj sastav Engleske, kao i onaj Petkovićev, izgrađen na odbrani i kolektivu, više nego na talentovanim pojedincima.
„Obrana Engleske nije najbolja na svetu, ali su jak kolektiv i imaju dobar balans“, istakao je nekadašnji štoper.
Vidić je izdvojio i dobru igru Harija Megvajera, za kog kaže da izgleda spremno i nastupa sa dosta samopouzdanja. Dodao je i da za reprezentaciju Engleske pruža mnogo bolje partije nego za Mančester junajted.
„On je defanzivac koji još uvek ima prostora za napredak, i radi na tome, ali ako želi da bude prepoznat kao A klasa fudbalera, potrebni su mu trofeji. Trenutna ocena 8/10. Nije dobar na lopti ili brz kao što je bio Rio Ferdinand, i nema tu vrstu borbenosti kao ja, ali ima kvalitet u svojoj igri. Dovoljno je brz, dovoljno jak, može da skoči i da stane loptu, njegovo pozicioniranje je u redu“, ocenio je Vidić.
Vidić je istakao i da je učinak Džona Stonsa dobar, te da on takođe postaje sve bolji igrač.
„Njegove najbolje osobine se ogledaju više u posedu lopte nego u odbrani. Zna da iznese loptu. Razume svoju ulogu i zna da može da ide napred ako Engleska igra sa trojicom pozadi“, procenio je Vidić.
Partije bekovoskog tandema Engleske Vidić je takođe ocenio kao dobre, uz evidentno poboljšanje.
„Šo je došao u Junajted odmah nakon mog odlaska. Mučile su ga povrede, ali je prošle sezone bio jedan od najboljih pojedinaca. Oduvek smo znali da je Šo opasan u napadu, ali se dosta poboljšao u defanzivi, posebno u pozicioniranju, i posebno kada njegov tim igra sa tri igrača u zadnjoj liniji. Kajl Voker je dosta napredovao na taktičkom planu pod vođstvom Pepa Gvardiole u Sitiju. Igra u oba smera, a fizički je izuzetno jak“, skenirao je levu i desnu stranu odbrane „Gordog albiona“ Vidić.
Takođe je istakao da mu je drago što je Kevin Tripijer otišao u Atletiko Madrid jer mnogi fudbaleri iz Engleske ne žele da napuštaju Ostrvo.
„Imao je hrabrosti da promeni sredinu. Otišao je u Španiju gde se igra drugačiji fudbal i to je bolje – njegovo razumevanje igre je zasigurno veće“, ocenio je nekadašnji reprezentativac Srbije.
Ipak, Vidić je naglasio i da je za stabilnu odbranu od presudnog značaja ko pokriva prostor ispred njih, a da su se u tom delu terena odlično snašli Deklan Rajs i Kalvin Filips, koji su sjajno pokrivali bitan prostor.
„Kad ih vidim, ne liče mi na tradicionalne veznjake Engleske – Skolsa, Lamparda, Džerarda ili Bekama. Ovi su bili kreativniji, davali su golove. Sa druge strane, Rajs i Filips zaustavljaju kontre, ne prave puno faulova – što je presudno na ovom turniru – uvlače napadače u igru i oslabađaju bekove da idu napred“, rekao je Vidić.
„Oboje izgledaju fit, čak i nakon dugačke sezone. Pojedini fudbaleri Belgije i Francuske koji nastupaju u velikim klubovima su izgledali daleko umornije. Sa druge strane, zapravo većina fudbalera Engleske ne izgleda umorno na terenu“, dodao je Vidić.
Apostrofirao je Vidić i učinak engleskog golmana Džordana Pikforda.
„Glasan je, pouzdan i bori se čitavu utakmicu. Želite takve stvari od vašeg golmana. Edvin van der Sar nam je to pružao u Junajtedu“, podsetio je Vidić.
Nekadašnji kapiten Junajteda je izdvojio i još jedan, možda i najbitniji, razlog zašto Engleska na Evropskom prvenstvu još uvek nije primila gol. Sautgejt.
„Promenio je pristup igri koji je zagovorao 2018. godine. Njegovi igrači su ranije igrali konstantan presing, stajali su visoko, pokušali da igraju atraktivan i fudbal lep za oko“, rekao je Vidić i naglasio da mu se sada čini kako je Sautgejt više fokusiran na krajnji rezultat.
„Zato je i došao u situaciju da osvoji trofej. Od samog početka EP-a, Sautgejt je doneo tešku odluku da se usredsredi više na odbranu, ali je takvo razmišljanje na mestu. Ako pogledate ekipe u polufinalu, mišljenja sam da je većina bazirala igru na jakoj odbrani i efikasnim kontranapadima“, zaključio je Vidič.
Vidić je naglasio i da je Fudbalski savez Engleske doneo ispravnu odluku kada je Sautgejta imenovao, a potom i zadržao na funkciji selektora tako dugo.
„Imali su jasnu viziju. Znaju za njegov učinak sa mladom reprezentacijom. Upoznati su sa njegovim karakteristikama – da je stabilan, inteligentan i uravnotežen, poput svog tima. Zagovara timski duh“, smatra Vidić.
Engleska je sada stigla do polufinala na dva glavna turnira. Vidić ističe da se polako navikava da gleda Engleze u završnici velikih takmičenja.
„Nije uvek bilo tako. Sećam se da smo se šalili sa engleskim saigračima u Junajtedu da se od njih uvek očekuju najviši dometi, a onda ispadnu. Naravno, to je bilo pre takmičenja. Nikako posle, kada stvarno ponovo ispadnu. Ni sam nisam mogao da ih zezam previše, jer nisam baš osvajao medalje sa Srbijom“, istakao je Vidić.
On je naglasio da je upravo osvajanje trofeja ono što najbolje čini najboljima.
„U Junajtedu nismo osvojili trofej par godina pre 2006. Igrači su bili zaista nervozni dok nismo osvojili Liga kup. Morali smo da pobedimo. Jednom kada smo to učinili, poraslo je samopouzdanje i energija se promenila. Opustili smo se, znali smo kako da pobedimo“, rekao je Vidić.
Sa druge strane, istakao je i drugačije sa Srbijom.
„Sa Srbijom smo otišli na Svetsko prvenstvo i sve se raspalo. U prvoj utakmici sam bio suspendovan, a zatim povređen. I druge igrače su mučile povrede, poremetili smo se i izgubili 6-0 od Argentine“, priseća se Vidić.
„Imali smo najbolju odbranu, a minut kasnije i najgoru. Svakako nismo bili ni jedno ni drugo.
„Da li će se to dogoditi i Engleskoj? Nemaju povrede ili suspenzije. Igraju sa samopouzdanjem, kod kuće…“, rekao je Vidić.