Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) ocenio je da obične maske za lice od tekstila nisu dovoljna zaštita od korona virusa i da je u ovakvoj vanrednoj situaciji bolje razmotriti mogućnost sterilizacije već upotrebljenih specijalizovanih maski.

U internoj informaciji objavljenoj krajem marta za zdravstvene radnike i bolnice, Agencija je razmotrila različite opcije koje stoje na raspolaganju u slučaju ozbiljnije nestašice specijalizovanih hirurških maski i maski za lice (FFP2 i FFP3).

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-429-od-2-do-9-aprila/

I dok je nekoliko gradova u Evropi pozvalo svoje stanovnike da šiju zaštitne maske protiv korona virusa, ECDC je u informaciji ocenila da „obične maske od tkanine ne mogu biti smatrane zaštitom protiv respiratornih virusa i da ne bi trebalo ohrabrivati njihovu upotrebu“, preneli su briselski mediji.

Agencija je upozorila da takve maske „čak mogu i da povećaju opasnost od infenkcije zbog vlage, širenja tečnosti i zadržavanja virusa“, ukazujući i na visok stepen prodiranja čestica kroz platno, koji, kako se procenjuje, iznosi od 40 do 90 odsto.

U dokumentu se navodi i da je američki pandan agencije EU, Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) korišćenje maski od tkanine preporučio samo kao prelazno, ili krajnje rešenje.

U dokumentu ECDC preporučuje i da se hirurške maske koje su namenjene za jednokratnu upotrebu ne upotrebljavaju više puta. Takva praksa možda je i dopuštena u slučaju obolenja poput tuberkuloze, ali daleko manje u slučaj SARS-CoV-2, pošto taj virus opstaje na površini materijala, navela je Agencija EU.

Agencija je, međutim, podsetila da se kontaminacija površine maski respiratora može sprečiti tako što se preko nje postave medicinska maska, ili štitnik za lice koji se može očistiti“. U informaciji se ukazuje da se u slučaju ozbiljnih nestašica mogu razmotriti i određeni metodi sterilizacije, kao što su starilizacija parom, gama iradijacija, ozonska dekontaminacija, etilen oksid i drugi metodi.

ECDC je izrazila žaljenje što „proizvođači do sada nisu imali razloga niti podstrek da razviju metode dekontaminacije ili maske za višekratnu upotrebu“, iako postoji „hitna potreba da se razviju maske za višekratnu upotrebu koje se mogu dekontaminirati“.

(Beta)

NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:

Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa

Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)

Izbegavajte rukovanje i ljubljenje

Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati

Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?

Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?

Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus

KORONAVIRUS:

„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane

RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi

ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.