Mladi, koji tek ulaze na tržište rada, aktivno traže prilike za razvoj, usavršavanje i sticanje raznolikog iskustva. Nestlé Srbija prati i osluškuje potrebe mladih, o čemu najbolje govori program plaćene prakse Summer’s Cool, koji već petu godinu za redom omogućava studentima i diplomcima da se upoznaju sa radom vodeće prehrambene kompanije u svetu.
Kako se prepoznaju i razvijaju talenti, koliko je značajna uloga mentora, zašto je učenje dvosmeran proces i šta sve možemo naučiti od mladih – sve su to teme povodom kojih smo razgovarali sa Tijanom Bošnjak, rukovodiocem za talente za Jugoistočni region kompanije Nestlé Srbija.
Nestlé je petu godinu zaredom organizovao Summer’s Cool, program plaćene prakse za mlade. Koja su znanja i veštine mladi stekli ovog leta?
Negovanje mladih talenata jedan je od prioriteta kompanije Nestlé. Iz godine u godinu program Summer’s Cool pruža priliku studentima i diplomcima da razvijaju dragocene praktične veštine i primene znanje stečeno na fakultetu. Nestlé mladima omogućava da steknu iskustvo u praksi, sa čime se mnogi od njih ne susreću tokom studija. Sasvim je jasno da je teorijsko znanje bitno, ali tek uz primenu u realnom poslovnom okruženju dobija svoj puni smisao. Svesni smo toga da je mladima važno da steknu šarolika iskustva i zato im omogućavamo da upoznaju rad sektora poput nabavke, logistike, finansija, ljudskih resursa, održivog poslovanja, liderstva… Ove godine je sedamnaest studenata i diplomaca prošlo kroz naš program plaćene prakse i sarađivalo sa više od 60 profesionalaca iz kompanije.
Na koji način pristupate mentorskom radu u kompaniji?
Verujemo da je mentorski rad izuzetno značajan. Najbolji prenosioci znanja mladima koji su željni učenja i napretka su oni koji su prošli kroz sve zadatke, dobro poznaju radne procese i razumeju sve izazove. Dobar mentor je tu da pažljivo vodi mlađe saradnike, podstiče i prati njihov razvoj, a ujedno i sam uči od njih, osluškuje njihove potrebe i povratne informacije jer se od mladih mnogo toga može naučiti. Stoga smo izuzetno ponosni što i ove godine organizujemo podsticajan konkurs za mlade pod nazivom „Iskaži se“. U saradnji sa Lagunom pozivamo studente i diplomce da se, u skladu sa brzim životom i sadržajima koje prati njihova generacija, predstave u 800 slova i tako u praksi pokažu koliko su kreativni i inovativni. Najbolji među njima imaće priliku da sarađuje sa našim kolegama iz Nestlé Srbija i tako dobije mentorstvo i neprocenjive uvide u način rada kompanije.
Šta je ono što ste u poslednjih pet godina, tokom trajanja programa Summer’s Cool, naučili od mladih polaznika prakse?
Učimo svakodnevno od koleginica i kolega sa kojima radimo, pa tako i onih mlađih generacija. Kroz naše programe plaćenih praksi već dugi niz godina uspešno regrutujemo mlade profesionalce i podstičemo njihovo kontinuirano učenje i razvoj. Šesnaest odsto zaposlenih u Nestlé Srbija ima manje od 30 godina, što najbolje govori o tome koliko cenimo doprinos mladih i koliko ulažemo u njihov kontinuirani napredak. Mlade generacije teže da u poslu vide smisao i svrhu dok u kompaniju donose nove poglede na svet, drugačije shvatanje poslovanja, sveže perspektive, Mladi ljudi su izuzetno adaptibilni, fleksibilni i inventivni, što u velikoj meri doprinosi i razvoju same kompanije.
Šta vidite kao najveći izazov kada je reč o regrutovanju mladih talenata?
S obzirom na to da studenti i sveži diplomci uglavnom nemaju konkretna poslovna iskustva, najveći je izazov pripremiti ih za tržište rada. Ne samo da oni treba da budu spremni da uzmu učešće u realnom poslovnom svetu, već i poslovni svet mora biti spreman za njih. Mladi su danas multitalentovani, govore više stranih jezika, digitalno su pismeniji od starijih generacija, uspešno funkcionišu u multikulturalnim sredinama. To je sve ono što kompanija Nestlé podržava i neguje. Neophodno je da učimo jedni od drugih, da rastemo zajedno, prilagođavamo poslovne prakse koje će doprineti boljoj budućnosti.
Kako vidite budućnost mentorskog rada u kompanijama kao što je Nestlé?
Mentorski programi se godinama unazad razvijaju i dobijaju nove oblike, a kao takvi nastaviće da budu važan deo poslovnog učenja i sazrevanja. Razmena mišljenja i iskustava omogućava svim učesnicima da uče, rastu i razvijaju se, čime se unapređuju kako u poslu, tako i u mentorskom radu. Na taj način i mladi uče kako da jednog dana budu dobri mentori, da saslušaju i daju konstruktivnu povratnu informaciju, dok mentorima daje uvid u nova razmišljanja i pristupe. Razvijanje talenata unutar kompanije je kontinuiran proces koji svima donosi dobrobit.