U borbi protiv raka dojke, najčešćeg oblika ove bolesti, radiolozi će dobiti novog asistenta. Uloga tih asistenata u lečenju će biti od velikog značaja za ovu borbu, jer najvažnije je otkriti bolest na vreme. Taj asistent – uprkos svim negativnim tekstovima koje smo o njemu čitali do sada – biće veštačka inteligencija.
Korišćenje veštačke inteligencije u otkrivanju raka dojke je bezbedno. Tako kaže nova studija objavljena u časopisu ,,Lancet oncology“, najsveobuhvatnija do sada.
Kada znamo da je bezbedna, sledeće pitanje je: koliko će i u kojoj meri moći da se koristi?
Veliko istraživanje koje uključuje 80 hiljada žena, otkriva da je AI tehnologija podjednako efikasna kao i tradicionalni način skeniranja koji vrše dva radiologa. Prethodne studije koje su ispitivale da li AI može precizno dijagnostifikovati rak dojke, vršene su retrospektivno, na ranijim analizama i rezultatima, što naučnike nije navodilo na pravi put.
Međutim, u novom istraživanju aktivno je ispitivana tehnologija na ženama u Švedskoj starosti 54 godine. Uporedo su se pratili rendgenski snimci koje je napravila AI i snimci radiologa. Rezultati su pokazali da je AI otkrio nove slučajeve karcinoma u 28 odsto slučajeva, za razliku od lekara koji su uspešni bili u 25 odsto slučajeva, a procenat lažnih pozitivnih rezultata bio je u oba slučaja oko 1,5 odsto.
Analize efikasnosti u obavljanju posla takođe pokazuju da veštačka inteligencija ima pozitivan efekat i da umnogome rasterećuju radiologe. Grupa radiologa koja je radila uz pomoć AI je u poređenju sa kolegama koji su vršili standardnu negu pregledeala 44% manje snimaka.
Ipak, konačni zaključak o tome da li je upotreba AI u čitanju snimaka opravdana moraće da sačeka još koju godinu. Ono što zasad znamo jeste da je ,,mamografski skrining podržan od veštačke inteligencije rezultirao sličnom stopom otkrivanja raka u poređenju sa standardnim dvostrukim čitanjem“, kako piše u studiji, što ukazuje na to da je ovaj metod bezbedan.
,,Trenutni rezultati su obećavajući, ali bi trebalo da se koriste pre svega kao podloga za nova ispitivanja. Za sada ona dokazuje samo da se korišćenjem AI može rešiti nedostatak radiologa u mnogim zemljama. Rezultati sami po sebi nisu dovoljni da potvrde da je AI spremna za potpunu primenu u mamografskom skriningu“, rekla jedna od autorki istraživaja dr Kristina Leng.
Engleska Nacionalna zdravstvena služba ocenila je istraživanje kao „veoma ohrabrujuće“ i navela da se već istražuje kako veštačka inteligencija može pomoći da se ubrza davanje dijagnoza ženama, kako bi se ova bolest otkrivala u ranoj fazi.
Najvažniji zaključak studije jeste da se, bar za sada, još uvek ne možemo u potpunosti osloniti na veštačku inteligenciju, ali da ona uskoro može preuzeti ulogu neke vrste asistenta, što bi dovelo do veće produktivnosti i manjeg opterećenja radiologa.