Izraelski premijer Benjamin Netanjahu najavio je da zbog pritisaka na vladu koju predvodi odlaže reformu pravosuđa nakon višemesečnih masovnih protesta širom zemlje koji su ove nedelje kulminirali.

U televizijskom obraćanju, Benjamin Netanjahu kaže da je svestan povećanih tenzija u izraelskom društvu i volje da se one reše, ali tvrdi da postoji “ekstremistička manjina koja razbija Izrael“, preti javnim ličnostima i zagovara građanski rat, prenosi Tajms of Izrael.

Poručio je da „nije voljan da cepa zemlju“ i da „ne sme biti građanskog rata“.

„Ali mi smo na početku krize koja ugrožava naše osnovno jedinstvo i ova kriza zahteva da se svi ponašamo odgovorno“, dodao je Netanjahu.

Ukazao je da je više puta pozivao na dijalog o planu reforme pravosuđa.

„Kada postoji opcija da se izbegne građanski rat kroz dijalog, ja kao premijer uzimam tajm-aut za dijalog“, rekao je Netanjahu.

Naglasio je da se „zbog nacionalne odgovornosti odlaže konačno donošenje zakona o imenovanju sudija koji izaziva podele“, prema kojem bi vladajuća koalicija imenovala skoro sve izraelske sudije, do sledeće sednice Kneseta za mesec dana.

„Insistiramo na potrebi da se izvrše neophodne korekcije u pravosudnom sistemu, ali ovo je šansa da se to postigne dijalogom. Odlučio sam da suspendujem drugo i treće čitanje predloga zakona o izboru sudija na ovoj sednici Kneseta kako bih dao vreme za široku saglasnost pre nego što nastavim sa raspravom na sledećoj sednici Kneseta“, rekao je Netanjahu.

Dodao je i da većina njegovih koalicionih saveznika podržava taj potez, ističući da će reforma na kraju „proći u ovom ili onom obliku“.

Nakon odluke o odlaganju reforme pravosuđa, vodeći izraelski sindikat prekinuo je štrajk širom zemlje, preneo je Rojters.

Ipak, pojedine vođe protesta poručuju da nastavljaju sa demonstrancijama i da ovaj potez Netanjahua vide kao pokušaj da se protesti oslabe, kao i da neće odustati sve dok predlog zakona ne bude u potpunosti povučen.

U Izraelu već nedeljama traju demonstracije zbog namere vlasti da progura spornu reformu pravosuđa koja bi joj omogućila veću kontrolu izbora sudija u Vrhovni sud.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.