Vakcina protiv humanog papiloma virusa (HPV), koji, između ostalih, izaziva rak grlića materice – jedan od najčešćih oblika raka među ženama, čini se da je jedna od važnijih, ali i vakcina o kojoj mnogi ne znaju dovoljno. I dalje nekima nije jasno zašto se ova vakcina daje dečacima, a malo je poznato da ovu vakcinu mogu da prime i žene do 45. godine, ali i da se daje nakon nekih intervencija na grliću materice.

Rak grlića je drugi po učestalosti karcinom kod žena posle karcinoma dojke, a u Srbiji, procenjuje se, godišnje od njega umre između 300 do 900 žena. U zemljama EU i razvijenim zemljama sveta ta bolest je praktično iskorenjena i pripada istoriji medicine, čemu je doprinela upravo ova vakcina. Prava je šteta što HPV vakcina nije odavno uvedena kod nas jer postoji već mnogo godina a cervikalni karcinom jedna je od onih vrsta raka koje je najlakše sprečiti.

Ova vakcina odskoro je dostupna i u domovima zdravlja širom Srbije o trošku Fonda, besplatno mogu da je prime devojčice i dečaci uzrasta od devet do 19 godina, a preporučeno je da se primi od 12. do 14. godine pre prvih seksualnih odnosa.

Dr Dragana Mićić, specijalista ginekologije i akušerstva sa klinike GEMMA i članica udruženja HPV Forum South East Europe koje se bavi ovim problemom, odgovorila je za Nedeljnik na neka od najvažnijih pitanja u vezi sa HPV vakcinom.

U Srbiji ima interesovanja za HPV vakcinu ali čini se, a to pokazuju i istraživanja, naši građani ne znaju zašto je ona važna. Zašto je značajna HPV vakcina i šta se postiže kada se primi u ranom uzrastu, kako je preporučeno?

Odmah na početku, veoma je važno podvući da je to vakcina koja štiti od infekcije humanim papiloma virusom koji izaziva rak grlića materice, ali ne samo grlića materice nego i cele anogenitalne regije (vulve, vagine, penisa i analne regije) kao i karcinom grla. Takođe je potrebno pomenuti da je HPV infekcija udružena i sa lezijama kože i sluznica kao što su benigni papilomi i genitalne bradavice (nama poznate kao kondilomi).

Kako se infekcija humanim papiloma virusom prenosi seksualnim kontaktom, danas se karcinom grlića materice često naziva „seksualno prenosivim“ oboljenjem, iako to nije. Nemojmo zaboraviti da je ovaj karcinom treći po učestalosti karcinom kod žena u svetu i da godišnje uzrokuje više od 300.000 smrtnih ishoda, i to uglavnom u zemljama u razvoju, gde i mi spadamo. Mi moramo biti svesni da Srbija ima veoma visoku učestalost ovog karcinoma, i to uznapredovalih, neizlečivih oblika.

Danas se smatra da seksualna aktivnost počinje dosta rano, pa da je upravo zbog toga potrebno vakcinu primeniti u ranijem uzrastu, kod devojčica i dečaka od 9 do 14 godina, kada su seksualno neaktivni, te imaju dovoljno vremena za postupak vakcinacije i revakcinacije.

Kakva su iskustva drugih zemalja koje već godinama daju vakcinu i devojčicama i dečacima, kao što su npr. Australija i Velika Britanija? Koliko je smanjen rak grlića materice u tim zemljama?

Iskustva zemalja koje su provele vakcinaciju su izuzetno dobra. Ako me pitate za Australiju i Veliku Britaniju, ali i za zemlje Skandinavije koje su još 2008. započele vakcinaciju, prve velike studije su potvrdile smanjenje incidence cervikalnog karcinoma za 90%, kao na primer i zemlje Skandinavije. Ne zaboravimo pri tome da je vakcina patentirana 2006. godine i da se radilo o tzv. četvorovalentnim vakcinama, dok je danas u upotrebi devetovalentna (nanovalentna) vakcina koja ima daleko širi spektar pokrivanja, a upravo je započeta primena te vakcine u Srbiji, pa se očekuje, ako sledimo već proverene protokole, i kod nas smanjene incidence za 90%.

Od zemalja bivše zajedničke države, sa istim zdravstvenim sistemom, najnižu incidencu ima Slovenija koja je već sprovela vakcinaciju dečaka i devojčica. Zahvaljujući programu vakcinacije dečaka i devojčica, Slovenija je spustila incidencu karcinoma grlića materice u 2020. godini na 2,4 za razliku od Srbije koja ima incidencu 18,7.

Ko sve bi trebalo da primi ovu vakcinu? Zašto se vakcina daje i dečacima?

Ovaj virus je toliko rasprostranjen da je imperativ sprovesti vakcinaciju mladih pre nego što oni postanu seksualno aktivni, pre nego što dođu u kontakt sa virusom. To je glavni razlog zašto se vakcina preporučuje dečacima i devojčicama od 9 do 14 godina. Važno je istaći da vakcina može samo da spreči zarazu, ali ne može da ukloni virus iz organizma kada on jednom uđe u njega. Upravo zbog toga, HPV vakcina je najefikasnija kada je devojčice i dečaci dobiju pre nego što dođu u kontakt sa virusom. Vakcinu mogu da prime i adolescenti bilo kog uzrasta kao i žene generativne dobi, pa čak i one žene koje su imale određene hirurške intervencije zbog promena uzrokovanih HPV infekcijom koje često nazivamo prekancerozama, a koje su u momentu vakcinisanja HPV negativne, odnosno nisu zaražene virusom.

Vakcinacija dečaka je takođe važan deo prevencije jer se radi o onkogenom virusu koji se prenosi seksualnim kontaktom, koji osim što izaziva rak na grliću materice i anogenitalne regije, izaziva i rak grla i kod žena i kod muškaraca, što je naročito važno kod upražnjavanja oralnog seksa i analnog seksa.

Osim toga, muškarci su u lancu prenosa infekcije važna karika. Pa čak i da ne obolevaju, bilo bi važno prekinuti lanac transmisije od partnera do partnera.

Koliko doza vakcine je potrebno i u kom razmaku?

Nanovalentna vakcina koja štiti od tipova HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, i 58 daje se u 2 ili 3 doze u zavisnosti od starosnog doba u momentu aplikacije prve doze i razmaka između doza: ukoliko je prva vakcinacija obavljena u 15. godini ili kasnije do 26. godine starosti, daje se u 3 doze: nulta ili prva doza, naredna je jedan do dva meseca nakon prve doze, i treća doza 5 meseci nakon druge doze. Isti protokol važi i za odrasle osobe od 27 do 45 godina starosti. Za uzrast 9 do 14 godina: daje se dve doze u razmaku 5 meseci. Ukoliko se druga doza primeni u periodu dužem od 5 meseci, onda je strogo preporučena i treća doza 3 meseca nakon druge doze.

Da li i odrasle žene mogu da prime ovu vakcinu, do kad i kakav je onda efekat, s obzirom na to da je dobijaju kasnije?

Odrasle žene mogu da prime vakcinu do 45. godine starosti. Naime, odnedavno je utvrđeno da je vakcina efikasna i za nešto stariju populaciju te je američka FDA preporučuje i do 45. godine.

Da li se vakcina daje i nakon pojedinih operacija na grliću materice i u kojim situacijama i kakva je korist od vakcine u tom slučaju?

Najnovije studije ukazuju na efikasnost vakcine i kod pacijentkinja koje su zbog premalignih lezija, izazvanih HPV infekcijom, bile lečene operativno (npr. LETZ, konizacija) a potom primile vakcinu. Kod takvih pacijentkinja, operativnim putem se odstrani deo grlića u kojem je virus razvio premalignu ili malignu promenu, ali i nešto šire područje. Na taj način odstranjen je lokus (žarište) virusne perzistencije, odnosno mesta u kojem se HPV nalazi i replicira. Studije pokazuju da ove pacijentkinje imaju dugotrajnu i kvalitetnu zaštitu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.