Pretnju Putina o upotrebi taktičkih nuklearnih bombi treba ozbiljno shvatiti jer ulog u igri nije više samo njegova vlast već i njegov život i budućnost njegove porodice. Zato je vrlo poučna priča koju je ispričao sam Putin o svojim dečačkim danima u Sankt Peterburgu kada je bio poznat u kraju kao najbolji lovac na miševe i pacove.
„Najvažnija stvar u lovu na alfa-pacove je da ne smete da ih saterate u ugao. Ako shvate da nemaju izlaza i da se nalaze u zamci, postaju veoma opasni jer te napadaju svom snagom“, ispričao je Putin.
Eto, ono što Vašington i Kijev treba da izbegnu jeste da dovedu Putina u bezizlaznu situaciju u kojoj bi reagovao kao alfa-pacov iz njegove dečje priče, a to znači upotrebu taktičkog nuklearnog oružja.
Nema sumnje da ruske pretnje o upotrebi nuklearnog oružja imaju nekoliko ciljeva. Osim da uplaše zapadnu javnost, namera je i da se poljulja jedinstvo zapadnog bloka, ali i da se obustavi ili limitira isporuka oružja ukrajinskoj vojsci.
NATO bi sigurno odgovorio na nuklearni napad Rusije, mada nije rečeno da bi on podrazumevao upotrebu atomskog naoružanja budući da Severnoatlantska alijansa poseduje i konvencionalni arsenal za adekvatnu reakciju. Reperkusija bi zavisila od pogođenog cilja i bila bi proporcionalna. Primera radi, nije isto ako Kremlj upotrebi taktičko nuklearno oružje gađajući Lavov ili Zmijsko ostrvo. U prvom slučaju bi reakcija bila žestoka, u drugom bi se uzvratilo pogađajući nenaseljeni deo Sibira.
Ceo tekst Željka Pantelića objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 29. septembra
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
Svi čitaoci na poklon dobijaju i luksuzni dodatak „How to spend it“