Klinci koji vole matematiku i fiziku, a usput su i talentovani za te nauke, obično ostvaruju velike snove čak i ako ih ne sanjaju. Klinci iz Brazila talentovani za matematiku i fiziku, brzo izračunaju šta im se u životu više isplati da rade – naročito ako su odrasli sa samohranom majkom, ako im je otac rano ubijen, a tokom studija uspeli su da vide i kako izbliza izgleda američki san. Hakovanje je za Patricka Césara da Silvu Brita u početku bilo čista zabava, a onda je shvatio da od toga što se loži na kompjutere može i dobro da zaradi. Na crnom tržištu.

Trenutak kada Brito hakuje privatne naloge gradonačelnika Arasatube i njegove supruge, direktno je povezan sa njegovom odlukom da ode iz Brazila i svoju, hm, sreću, potraži negde daleko od zemlje za koju je, kako kaže, shvatio da je okoštala u kriminalu, korupciji i neraskidivim vezama moći i želje za uništenjem neprijatelja.

„Nisam nikada maštao da budem Robin Hud“, kaže Brito. „Robin Hud je želeo da svi čuju za njegove poteze. Ja sam samo želeo da hakujem naloge i iznudim novac.“

Cotaitova ponuda da učestvuje u paralelnim istragama, provaljuje nezakonito u privatne naloge ljudi umešanih u različite istrage, manipuliše dokazima, čak i njihovim otiscima i nalazima krvi, bila je samo jedna od tezgi za hakera koji je navikao da radi ono što mu se naruči. Sve dok nije postala mnogo više od toga.

„Srbija je bila dobra opcija za mene zbog toga što je u doba korone postojala neka vrsta vaks turizma kod vas. Privlačili ste ljude da dođu i vakcinišu se, bili ste otvoreni za strance. Tu sam video svoju priliku i u početku nije bilo nikakvih problema. Imao sam ograničenje od tri meseca za boravak u zemlji bez vize, plan mi je bio da kada korona prođe odem u Ameriku, jer sam tamo ranije već živeo, ili u Veliku Britaniju, gde građani Brazila mogu da budu bez vize i do šest meseci. A onda sam počeo da dobijam redovne zadatke od Cotaita“, kaže Brito, koji ga s vremena na vreme nazove i po imenu – Carlos.

Broj afera koje su potresle brazilsko društvo tokom borbe sa pandemijom koronavirusa veći je čak i od onih sa kojima se borila vlada Borisa Džonsona u Londonu, a oni su se baš borili. Ipak, neke od najvećih afera, upravo zbog nepočinstava koja su se događala širom sveta, nisu ni stigle do zapadnih medija. „Operaçăo Raio X“, ili na engleskom „X-ray operation“, predstavljala je razotkrivanje korupcione šeme kroz koju je od države ukradeno oko 500 miliona brazilskih reala – nešto manje od 93 miliona evra. Jedno od većih hapšenja u toj operaciji bilo je ono u kom je pao doktor Kleudson Montali. Cotait je od Brita tražio da istraži sve Montalijeve konekcije sa političarima, naročito političarima na visokim funkcijama, da proveri njihove prepiske i ličnu dokumentaciju kako bi pokušao da pronađe neki trag.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 04. APRILA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

NEDELJNIK 638

NEDELJNIK 638NEDELJNIK 638

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.