U Srbiji su, prema najnovijem preseku, potvrđena 882 slučaja zaraze koronavirusom, od 10.567 testiranih uzoraka. Preminulo je šest osoba. Na bolničkom lečenju nalazi se 493 pacijenta, od kojih je 20 na respiratorima. Doktor Dragan Delić istakao je da „nema utemeljenja u struci i nauci o pobedi nad koronom“ i upitao „kakva je to pobeda kada je virus ostvario svoj cilj“.
„On je preskočio barijeru vrste, ušao u humanu populaciju, prilagodio se svojim biološkim osobinama i ostao u nama. Kakva je to pobeda ako je preko šest miliona ljudi preminulo u svetu i pitanje je koliko će ih još umreti. Pitanje je koliko će njih još od postkovida stradati, koliko će kolaterelne štete biti sa nekovid bolesnicima? To su brojke koje su za mene zabrinjavajuće. Ovo je tragedija epskih razmera koja nije smela da se desi ovakvim intenzitetom“, istakao je Delić, a prenosi N1.
Takođe, direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Fabio Skano rekao je da se vidi pad broja slučajeva i glabolano i u Srbiji, ali da nismo došli do kraja pandemije.
„Hteo bih da podsetim da ovih dana imamo skoro 500 miliona prijavljenih slučajeva, šest miliona preminulih, to je najozbiljnija zdravstvena kriza u poslednjih sto godina, vidimo pad broja prijavljenih slučajeva u Evropi i u celom svetu“, kaže Stano, a prenosi RTS.
Neke zemlje u Evropi imaju stabilan broj slučajeva, a vidimo šta se dešava u Kini. Podaci ohrabruju, brojevi se smanjuju, ali ne možemo da kažemo da treba da spustimo individualni i kolektivni gard, naveo je Skano. Održan je 11. sastanak Komiteta za javnu zdravstvenu vanrednu situaciju koji je izneo preporuku da pandemija i dalje predstavlja vanrednu situaciju i to je prioritet za SZO od kada je pandemija proglašena 2020. godine.