Uređenje javnih parkova u Subotici, organizacija artfesta u kanjonu reke Jerme, čišćenje divlje deponije u Grebencu, sadnja drveća u školskom dvorištu u Vranovu – samo su neke od aktivnosti koje su tokom leta sproveli entuzijastični građani, okupljeni u neformalne grupe koje je podržao EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji.
Širom Srbije je čak 80 neformalnih grupa građana poslednjih meseci radilo na unapređivanju svojih zajednica ograđujući dečja igrališta radi veće bezbednosti, uređujući javne toalete u centru grada, sređujući planinarske staze, edukujući poljoprivrednike o uticaju savremene proizvodnje na kvalitet vazduha, vode, zemljišta i hrane, o problemima erozije…
Rad ovih grupa, kao i organizacija civilnog društva širom Srbije, praktično pokazuje kako civilno društvo može poboljšati kvalitet života u svojim lokalnim sredinama i tako doprineti demokratizaciji, jačanju institucija, unapređivanju vladavine prava i usklađivanju nacionalnih politika sa evropskim standardima. Još jedan od primera uspešne inicijative jeste grupa „Digitalni korak“ iz Prijepolja, koja je obučila 18 starijih sugrađana da koriste pametne telefone i internet i tako ih osnažila da se bolje povežu sa modernim svetom i olakšaju svoj svakodnevni život.
S druge strane, „Fudbalerke u fokusu“ iz Novog Pazara nastavljaju da razbijaju stereotipe kroz besplatnu školu fudbala za devojčice svih uzrasta. U Šapcu su „Tihe heroine“ podsećale vozače na važnost poštovanja parking mesta za osobe sa invaliditetom. Sličan angažman pokazala je i grupa „20 hrabrih žena“ iz Vojvodine, koja je tokom avgusta oslikavala murale u domu za decu bez roditeljskog staranja, dok je novopazarska grupa „Teatrom do promena“ kroz dečju umetnost podizala svest o ekološkim problemima koji utiču na naš svakodnevni život. „Etno Čarolija“ je edukovala žene iz ruralnih područja o zdravom načinu života i prevenciji bolesti dojke u selu Prva Kutina, dok grupa „Omladinci“ postavila binu u centru Donjem Međurovu za reviju seoskih folklornih društava. Postoje još brojni primeri projekata usmerenih na psihološku podršku za mlade, sportska takmičenja, pripremu rok koncerata mladih bendova – koji pokazuju kako civilno društvo funkcioniše u gradovima i selima širom Srbije.
Za našu zemlju je u procesu pristupanja Evropskoj uniji i uopšte modernizaciji društva prema standardima najrazvijenijih zemalja od velikog značaja da što više stvori aktivne i uključene građane na nacionalnom i lokalnom nivou. Jedan od projekata koji ima za cilj osnaživanje civilnog sektora od početka, kao i isticanje najmanjih lokalnih tema jeste EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji kao jedan od trenutno najvećih programa koje podržava Evropska unija. Vodi ga Beogradska otvorena škola sa partnerima (Novosadska novinarska škola, Užički centar za prava deteta, ENECA, Mladi poljoprivrednici Srbije, Sigurne staze, Nova planska praksa i fondacija Fridrih Ebert Stiftung). Program pruža značajnu podršku osnaživanju organizacija i građana i dodeliće više od 2,2 miliona evra direktne podrške za više od 300 organizacija civilnog društva i 240 neformalnih grupa do 2026. godine. Osim finansijske, EU Resurs centar nudi i podršku u vidu različitih obuka i mentorstava, kao i u povezivanju organizacija civilnog društva sa različitim organizacijama, institucijama, medijima i drugim akterima u zajednici u cilju jačanja njihovog partnerstva.
Civilno društvo ne čine samo „tamo neke nevladine organizacije“, već svi građani i građanke koji žele da se pitaju i da odlučuju o svom parku, životnoj sredini, ali i rodnoj ravnopravnosti, uključenosti marginalizovnih grupa u život zajednice… EU Resurs centar za civilno društvo predstavlja jednu od ključnih platformi za jačanje lokalnih inicijativa i osnaživanje građanskih grupa širom Srbije koje ukazuju na društvene nepravde, zalažu se za rešavanje važnih, ali zapostavljenih problema. Povezivanjem entuzijazma organizacija i aktivnih pojedinaca sa resursima i znanjem, EU Resurs centar nastavlja da doprinosi razvoju i modernizaciji Srbije i pomaže u izgradnji inkluzivnijeg i pravednijeg društva.