Morama se ne treba opterećivati jer se tako samo potencira njihovo pojavljivanje, a stručnjaci kažu da su one češće kako starimo.
Osećaj paralize, kašnjenje na važan sastanak, smrt voljene osobe, gubitak kose, ispadanje zuba, pad i vrištanje koje niko ne čuje su najčešće noćne more koje uznemiravaju i muškarce i žene.
Uzrok noćnih mora ne mora uvek da bude strah, češće su u pitanju druge emocije, između ostalog, osećaj griže savesti, tuga ili zbunjenost.
Ono što je zanimljivo je da muškarce češće muče noćne more u kojima je izraženo nasilja, dok se kod žena javljaju motivi gubitka bližnjih, a prema novom istraživanju objavljenom u „Sleep Medicine“, one postaju češće kasnije u životu.
Ovo istraživanje, koje je sproveo tim istraživača u Koreji, imalo je za cilj posmatranje noćnih mora posebno u populaciji starijih osoba, Mind Body Green.
Imali su 2.940 učesnika čija je prosečna starost bila 63 godine, koji su ispunjavali upitnike o noćnim morama, kao i kvalitetu spavanja, stresu i depresiji.
U uzorku osoba starijih od 50 godina, 2,7 odsto njih reklo je da ima noćne more.
U grupi starijoj od 70 godina taj procenat je skočio na 6,3 odsto, što autori studije nazivaju „znatno većim“.
A povrh toga, oni koji su imali noćne more imali su „‘znatno više problema sa spavanjem, suicidne misli, depresiju i stres u većoj meri u odnosu na grupu koja nije imala noćne more“, napominje istraživanje.
Dodatna istraživanja takođe ukazuju na to da nesanica s godinama postaje sve prisutnija, ističući važnost higijene spavanja posebno za stariju populaciju.
PRETPLATI SE NA NEDELJNIK
AKCIJA: Dvogodišnja pretplata na štampano izdanje.
din.26.000 11.999
Šestomesečna pretplata na digitalno izdanje Nedeljnika.
din. 6.058 3.999
Jednogodišnja pretplata na digitalno izdanje Nedeljnika.
din. 12.116 7.500