Teleskop „Džejms Veb“ vredan deset milijardi dolara napustio je Zemlju u istorijskoj misiji da snimi prve zvezde koje će „osvetliti univerzum“, prenosi BBC.
Lansiran je iz stanice u Francuskoj Gvajani, otvarajući tako novo doba istraživanja svemira.
Očekuje se da će njegov let u orbitu trajati nešto manje od pola sata, a signal koji potvrđuje uspešan ishod trebalo bi da bude primljen u Keniji.
Veb, nazvan po jednom od arhitekata sletanja misije „Apolo“ na Mesec, naslednik je teleskopa Habl.
Međutim, inženjeri koji rade sa američkim, evropskim i kanadskim svemirskim agencijama izgradili su novu opservatoriju koja ima noviju tehnologiju
Uzlet se željno iščekivao, ali je takođe bio praćen dosta anksioznosti. Hiljade ljudi širom sveta radilo je na projektu u proteklih 30 godina.
Snažni infracrveni teleskop, koji je NASA predstavila kao premijerni opservatorijum, poleteo je u svemir u raketi „Ariana 5“.
Instrument težak 6.350 kilograma biće pušten iz rakete nakon leta u svemir. Teleskopu će nakon toga trebati mesec dana da se doveze do svoga odredišta u solarnoj orbiti, otprilike milijon milja od Zemlje, što je oko četiri puta dalje od Meseca.
Teleskop Habl, poređenja radi, kruži oko Zemlje s udaljenosti od 340 milja.
Takođe, ovaj teleskop, oko sto puta osjetljiviji od Habla, omogući će da se duboko promeni razumevanje svemira i mesto čovjeka u njemu.
Veb će uglavnom promatrati svemir u infracrvenom spektru, što će mu omogućiti da prodre kroz oblake plina i prašine gde se rađaju zvezde, dok je Habl delovao prvenstveno na optičkim i ultraljubičastim talasnim dužinama.