
Koje osobine treba da ima moderan lider? Da li se lider rađa ili postaje? Da li je ideja liderstva (r)evoluirala? Da li su lideri današnjice spremni za transformacije koje digitalizacija i moderne tehnologije donose? Kakve lidere očekuje i stvara generacija Z? Da li smo spremni da prihvatimo očekivanja i fleksibilnost mladih poslovnih generacija i da kreiramo novo radno okruženje? Gde se sreću agilnost, integritet i stabilnost u rukovođenju procesima i organizacijama?
Analize, preporuke i praktični koraci za moderno liderstvo konačno su dostupni u pisanom izdanju – prvom i jedinstvenom srpskom „Vodiču za lidere“. Kreiran od strane iskusnih HR i akademskih liderki, koje su kroz višedecenijski rad u privredi, sarađivale sa brojnim liderima domaće i regionalne poslovne zajednice, vodič predstavlja pisani putokaz za društveno i karijerno pozicioniranje talentovanih pojedinaca koji imaju potencijal i ambiciju da se na meritoran izdvoje kao lideri u poslovnom svetu i društvenoj zajednici.
Ideja o vodiču, kao i klubu uspešnih lidera „Spark Leadership Club“, nastala je tokom prve Spark konferencije u oktobru prošle godine kada su osnivačice Spark platforme Sanja Jevđenijević i Žaklina Teofilović shvatile da su se organizovanjem vrhunskog HR događaja pred 200 ljudi praktično obavezale da nastave društvenu promociju liderstva uz njihovo umrežavanje sa akademskom zajednicom, medijima, privrednom, kulturnom i sportskom elitom.
„Kada smo prošle godine, kao osnivačice Spark platforme, okupile 200 lidera iz poslovne i akademske zajednice na jednom mestu i zatvorile registraciju konferencije devet dana pre održavanja, shvatile smo kolika je potreba da se o liderstvu priča na kvalitetan i iskustven način. Vodič i Spark klub platforma su došli kao logičan sled događaja, verujem samo u jedan u nizu. Spark nije platforma za jednokratnu upotrebu, to je misija koja za cilj ima da unapređuje pitanje liderstva, radnog okruženja, privredne konkurentnosti i ekonomskog patriotizma. To je vid novog srpskog poslovnog patriotizma koji ostaje generacijama koje dolaze“, objašnjava za Nedeljnik Sanja Jevđenijević.
Žaklina Teofilović autorka je Vodiča, zajedno sa Edisom Dreković i Marinom Atanasoski. Ona objašnjava zašto liderstvo više nije alternativa, već „must have“ u svakoj organizaciji koja pretenduje da bude ozbiljna.
„Dešava se da u organizacijama imate talenat, ideje, viziju, dobre uslove i sredstva za rad, regulatorni i investicioni ambijent. Znači – sve preduslove za uspeh. Ali ako nemate prave ljude koji će povesti tim, kompaniju, pa čak i društvo u pravom smeru, trajan upeh izostaje. Moramo da budemo svesni da se svet rada menja. Digitalizacija, nedostatak radne snage, pad motivacije i angažovanosti koji je globalni trend, potreba za fleksibilnim oblicima rada, nova očekivanja mladih generacija. Kompanije koje to ne razumeju suočiće se s odlaskom talenata i stagnacijom. Zbog toga je svakoj organizaciji potreban autentičan lider od integriteta koji će da razume, strateški sagleda situaciju i rizike i preuzme odgovornost“, kaže Žaklina Teofilović.
Spark Leadership Club, prema rečima sagovornica Nedeljnika, nije mesto samo za uspešne lidere, već platforma za razvoj lidera koja će kroz različite događaje i inicijative promovisati ključne osobine modernog liderstva: stratešku agilnost i viziju, inovativno razmišljanje i rešavanje problema, empatiju i emocionalnu inteligenciju, hrabrost, integritet, ljubav prema poslu, ljudima i zajednici.
Vodič za moderno liderstvo, u čiji sadržaj je Nedeljnik imao ekskluzivni uvid pre njegove javne promocije, ukazuje na značaj dvosmerne saradnje privrede i akademske javnosti koja treba da podstakne obrazovane institucije da prepoznaju, iznedre i podrže lidere današnjice, dok lideri svojim pozitivnim delovanjem i uticajem treba da uzvrate akademskoj zajednici kako bi ostala kolevka budućih društvenih, državnih i privrednih vođa.
Izdavač Vodiča za moderno liderstvo je Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju FEFA.