Rusija je usvojila novu spoljnopolitičku doktrinu koja proglašava Zapad „egzistencijalnom” pretnjom. Važno je smanjiti dominaciju SAD i drugih zemalja – očigledno i preventivnim merama, piše DW.
Uvek kada sastaje ruski nacionalni Savet bezbednosti, svakog petka u Moskvi – gledaoci ruske državne televizije obično dobiju samo 30-ak sekundi uvodnih reči predsednika Vladimira Putina, ostalo je tajna.
Juče (31.3.) je napravljen veliki izuzetak: gledaoci su mogli da vide deset minuta sa sastanka tela koje savetuje predsjednika o pitanjima bezbedrosti, odbrane i spoljne politike.
Odmah na početku Vladimir Putin je najavio: „Poštovani kolege, dobar dan. Prva tačka našeg današnjeg dnevnog reda je novi koncept spoljne politike Ruske Federacije.“
Moskva vidi SAD kao glavni izvor antiruske politike
To što Putin naziva ažuriranjem i prilagođavanjem današnjoj geopolitičkoj stvarnosti značajno se razlikuje od prethodne ruske spoljnopolitičke doktrine iz 2016.
Po rečima ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, to je bilo nužno jer se od početka „specijalne vojne operacije“ vidno ubrzao proces velikih promena na spoljnopolitičkoj pozornici. Lavrov misli na značajno promenjenu poziciju Rusije u međunarodnim odnosima otkako je pokrenut agresorski rat na Ukrajinu. Ali Rusija sebe naravno ne vidi kao počinioca, već kao žrtvu.
„Vidimo da akcije neprijateljskih država predstavljaju egzistencijalnu pretnju našoj bezbednosti i razvoju“, rekao je Lavrov.
Kao glavnog pokretača antiruske linije on je naveo Sjedinjene Američke Države, i dodao: „Zapadnu politiku usmerenu na potpuno slabljenje Rusije opisujemo generalno kao novu vrstu hibridnog ratovanja“.
Osim SAD, u desetine tih „neprijateljska država“ spadaju i Poljska, Velika Britanija – i Nemačka.
„Ne izolujemo se od anglosaksonskih zemalja i kontinentalne Evrope, nemamo neprijateljske namere“, rekao je ministar spoljnih poslova Lavrov.
„Međutim, trebalo bi da budu svesni da je pragmatično angažovanje sa Rusijom moguće samo ako prepoznaju beskorisnost svoje politike konfrontacije i stvarno odbace ovu politiku.“
Preventivni napad kao najbolja odbrana?
Veoma nediplomatski, Lavrov je upozorio da će se Rusija boriti konsekventno, i ako bude potrebno svim silama – protiv antiruskih akcija i težnji neprijateljskih država.
„Koncept predviđa mogućnost preduzimanja simetričnih i asimetričnih mera kao odgovor na neprijateljske akcije protiv Rusija“. Ruske snage mogu se koristiti za odbijanje ili sprečavanje oružanog napada na Rusiju i njene saveznike, rekao je Lavrov.
„Sprečavanje“ oružanog napada, koje možda zvuči bezazleno, verovatno će izazvati veliku zabrinutost van granica Rusije, jer može da se protumači i kao pretnja preventivnom akcijom. Kao model mogao bi se koristiti scenario isproban u Ukrajini od 2014.
Multipolarni svet kao alternativa dominaciji SAD
U novoj doktrini stoji da Rusija odbacuje dominaciju SAD i Zapada, tim pre što su SAD pokretač, organizator i izvršilac agresivne antiruske politike kolektivnog Zapada. I takođe se navodi da su SAD „izvor najvećih rizika za bezbednost Rusije, za mir u svetu i za pravedan i održiv razvoj čovečanstva.“
Kao alternativu tome Rusija teži multipolarnom svetskom poretku i kao svoje strateške partnere navodiKinu, Indiju, Zemlje ASEAN-a, zemlje islamskog sveta, afričkog kontinenta, Latinske Amerike i Kariba.
Borba protiv navodne rusofobije takođe je deo nove doktrine: jačanje ruskog jezika u svetu i depolitizacija sporta. Ovim poslednjim Rusija pokušava da ublaži sankcije i ograničenja za međunarodne sportske događaje koja su uvedena nakon početka rata.
Ne samo da je nova ruska spoljnopolitička strategija poslednjeg dana marta predstavljena u Savetu bezbednosti Rusije i ceo tekst objavljen na sajtu Kremlja, već prema rečima Putina: „Danas sam potpisao ukaz kojim se prihvata ažurirani spoljnopolitički koncept Ruske Federacije“. Što znači da je doktrina stupila na snagu.