Govorilo se dosta o tome da li je neophodno uvesti seksualno obrazovanje u škole. Kao dodatni predmet, obavezan, kao dobrovoljno predavanje nakon šestog časa… I nekako je ostalo na tom govorkanju. Jer, šta će deci seksualno obrazovanje? Ipak je možda bolje da o osnovama reprodukcije uče na biologiji, na internetu i kroz razgovor sa društvom – ako ih ne bude bilo sramota. Jer, seks je još uvek tabu, a neko je procenio da su ostale lekcije u školi mnogo bitnije od predavanja o kontracepciji, menstruaciji, seksualnosti, aseksualnosti.. Pa, razumeli ste već. Nećemo govoriti o tome da je trend maloletničkih trudnoća sve veći, da je sve češća pojava „uklanjanja kondoma bez saglasnosti“, kao jedne vrste seksualnog nasilja, da tinejdžeri, u eri prezasićenosti informacijama – sve manje znaju o reproduktivnom zdravlju. Govorićemo o tome koliko nam je serija „Sex education“ svima potrebna.
Zamislite školu koja ima seksualnog terapeuta kom svaki tinejdžer može da se obrati. Ima sigurno mesto za razgovor o seksualnim problemima. I to nije psiholog, pedagog, već njihov vršnjak, koji se suočava sa istim ili sličnim problemima, ali koji te probleme ipak – zaista – razume. Lori Nan, autorka jedne od najpopularnijih „tinejdž“ serija današnjice, oživela je tu školu kroz 4 sezone.
U svetu preplavljenom televizijskim sadržajem, sve se ređe pojavljuju serije koje imaju sposobnost da duboko dotaknu i promenu živote svoje publike. Jedna od njih, čiju je moć i uticaj na društvo teško osporiti, jeste „Sex Education“. Sve (koji su je gledali) je nasmejala, dirnula i, što je najvažnije, otvorila vrata razgovorima o seksualnosti, identitetu, toleranciji i prihvatanju.
„Sex Education“ nije samo serija o seksu; to je priča o odrastanju, prijateljstvu i ljubavi. Serija nas vodi kroz život Otisa Milburna, tinejdžera koji živi sa majkom – seks terapeutkinjom. Otis odrasta u nesvakidašnjem okruženju, njegova svakodnevica su figurice po kući u obliku polnih organa, zidovi ukrašeni slikama na kojima je prikazan seks, police pune knjiga o seksualnom obrazovanju… Dosta je da stvorite sliku.
Na prvi pogled namenjena tinejdžerima – zapravo ima univerzalnu privlačnost, jer i starije podseća na tinejdžersko doba – početak „odraslosti“ i prva seksualna iskustva. Takođe, roditeljima približava važnost razgovora sa decom o ovim temama.
Prepuna je poruka o inkluziji i solidarnosti. Serija uključuje likove različitih seksualnih orijentacija i identiteta, osobe sa invaliditetom i različite etničke grupe. Ovo nije samo puka politička korektnost; ovo je priča o stvarnom svetu u kom živimo, a serija je tu kako bi shvatili da smo svi deo istog ljudskog iskustva.
Najlepša stvar u vezi sa „Sex Education“ je njegov uticaj na stvarne živote gledalaca. Mnogi ljudi su priznali da je serija otvorila dijaloge o seksualnosti i odnosima sa njihovim prijateljima, porodicama i partnerima. Adolescenti su pronašli hrabrost da postave pitanja i traže savete o seksualnosti, a mnogi su se osnažili da se suoče sa svojim ličnim izazovima.
Serija nam je takođe podarila sjajne likove koje smo zavoleli i sa kojima smo se identifikovali. Otis, Maeve, Aimee, Eric, Adam i drugi postali su deo naše svakodnevice, i sa svakom epizodom, naučili smo nešto novo o njima i, na neki način, o sebi.
„Sex Education“ nije samo serija; to je iskustvo. Iskustvo koje nas uči o životu, ljubavi, prijateljstvu i, pre svega, o sebi. Ako ste je gledali, sigurno vas je bar u jednom trenutku naterala da razmislite o sopstvenim predrasudama i stereotipima, i bar vam malo otvorila prema različitostima koje nas okružuju.
A sad slede spojleri…
Četvrta sezona
Prve tri sezone su premašila sva očekivanja, pa su svi sa nestrpljenjem čekali finale. Od završnice se očekivao spektakl. Pa ipak, ne bi se reklo baš da su ta očekivanja ispunjena. Recenzije su uglavnom mlake i sve ponavljaju isto – kraj se razvukao bez ikakve potrebe. Iako je serija i dalje tkala nit priče o seksualnom obrazovanju i međuljudskim odnosima, mnogi su primetili da je četvrta sezona patila od problema koji sve češće pogađaju serije sa više od dve sezone – razvučenost i gubljenje fokusa. Neki omiljeni likovi su bili zapostavljeni, dok su drugi prošli kroz karakterne promene.
Jedna od ključnih karakteristika serije „Sex Education“ bila je njena autentičnost. Serija je vešto uhvatila sreću i strahove koje mladi „donose“ u svet seksa, odnosa i svega što ide uz to. Likovi su bili pažljivo razvijeni, a njihovi lični zapleti bili su srž priče. Od zlostavljanja koje se transformisalo u nežnost između Erika i Adama, do puta privlačnosti između Isaka i Mejev – zbog njihovih trauma iz detinjstva – priče su izvirale iz duboko izgrađenih likova.
Međutim, čini se da je četvrta sezona „Sex Education“ donekle izgubila tu suštinu. Radnja je smeštena u Kavendish Koledž, gde se upoznajemo sa novom grupom likova koji nikada ne postaju mnogo više od simbola kategorija koje su očigledno bile suštinske za priču. Osim toga, likovi iz prethodnih sezona nisu iskorišćeni na način koji bi opravdao njihovu prisutnost.
Serija je takođe postala pretrpana likovima i zapletima, što je rezultiralo time da je ponestalo vremena za dublju izgradnju njihovih karaktera, kao što je to bio slučaj sa „starim junacima“. Još jedan problem koji je zasmetao fanovima je preterano korišćenje terapijskog jezika. Ranije se serija isticala brzim i dubokim dijalozima, punim suptilnih nijansi i suštinskih razgovora.
Osećaj da je serija postala kao „štikliranje kvadratića“ (oni koji su odgledali 4. sezonu setiće se scene sa Ejmi, organizovanjem pogreba za Mejvinu mamu i štikliranjem kvadratića), umesto da se fokusira na duboke i autentične priče svojih likova, ostavlja gorak ukus fanovima koji su se nadali još jednoj sezoni koja će premašiti njihova očekivanja
Hajlajt ove sezone bila je priča o reboandingu Adama i njegovog oca (direktora Moordale škole). Adama je otac „odbacio“ zbog njegove biseksualnosti, loših ocena i nezainteresovanosti za školu. Ova priča je istražila teške teme prihvatanja i samopouzdanja, dok su Adam i njegov otac zajedno radili na izgradnji odnosa. Ova emotivna dinamika dodala je dubinu sezoni, ali nije uspela da nadoknadi sve njene nedostatke.
Iako je četvrta sezona možda bila najslabija do sada, fanovi će zauvek nostalgično gledati unazad na seriju koja je donela toliko smeha, suza i emotivnih trenutaka. Bez obzira na nedostatke, svet više neće biti isti bez Ejminih kolača i gluhih ispada, bez Rubine ekscentričnosti i nadmenosti, Adamovih simpatičnih gluposti, Erikovih svakodnevnih zaljubljivanja i Otisove večite nesnađenosti…
„Sex Education“ je mnoge promenila i naučila nas je i tome da nam je potrebno seksualno obrazovanje i da je zaista vreme da prevaziđemo tabuizaciju seksa u 21. veku.