Нова тематска изложба Музеја афричке уметности, „Канга – тканине које говоре“, биће отворена у четвртак, 12. децембра у 18 часова. На изложби, чији је аутор виша кустоскиња Александра Продановић Бојовић, представљене су живописне индустријске тканине које су постале препознатљиви део одеће жена у Кенији, Танзанији и Уганди. Канга тканине, чији настанак се везује за развој светске текстилне индустрије у 19. веку, играле су кључну улогу у еманципацији жена и робова на Свахили обали, где су постале симбол модерности и друштвене промене.

Данас, канге не представљају само одевни предмет, већ имају вишеструку употребу у свакодневном животу, а често су и средство изражавања личног и колективног идентитета. Веома су значајне у култури Свахили обале, али и шире, као снажни симболи који одражавају дух и вредности тог региона. Ове тканине, поред различитих геометријских мотива и симболике боја који имају дубоко укорењено значење у афричким заједницама, често укључују и Свахили пословице које преносе важне друштвене и животне поруке.

Kanga tkanina sa porukom_Možeš da gledaš u mene, ali ne znaš šta imam_Zbirka MAU, inv.br. P2201. Foto Vladimir Popović

Изложба истражује вишезначност канге, посебно у контексту тзв. „културе ћутања“ која је била присутна на Свахили обали, где су жене посредно, путем порука исписаним на овим тканинама успевале да истакну своју друштвену позицију или статус на начин који није захтевао отворену комуникацију. Током 20. века, канге постају моћно средство политичко-пропагандних и рекламних кампања које користе њихову широку популарност и лаку проходност за преношење порука не само на локалном, већ и на међународном плану, играјући значајну улогу у обликовању јавног мњења и утицању на актуелне друштвене и политичке процесе.

Захваљујући масовној производњи, канге су постале визуелно препознатљиви симболи Свахили културе. Њихова значајна улога у модерном друштву инспирисала је не само модне дизајнере, већ и многе савремене афричке уметнике који их користе као полазиште за истраживање и преиспитивање афричког идентитета.

Kanga tkanina sa porukom_Kada se dvoje vole, neprijatelji im ne mogu nauditi_Zbirka MAU, inv.br. P2048. Foto Vladimir Popović

Реализацију изложбе, набавку тканина, истраживачки боравак кустоса у Танзанији и сарадњу са стручњацима и музејима Занзибара омогућили су Министарство културе Републике Србије, добротворни фонд „Хедли Траст“ из Велике Британије, агенција Диско травел из Београда и Министарство спољних послова Танзаније.

Позивамо вас да посетите изложбу и упознате се са овим невероватним делом историје и културе источне Африке представљеним на тканинама из Кеније, Танзаније и Јужноафричке Републике, уз неколико креација танзанијских модних дизајнера. Све до 12. марта 2025. године, сваке недеље у 11 сати организује се програм „Недеља у МАУ“ који обухвата стручно вођење кроз изложбу за одрасле посетиоце и креативне радионице за децу.

Kanga tkanina sa natpisom_Baviš se mojim poslovima, a kada ćeš pričati o svojim stvarima_Zbirka MAU, inv.br. P2201. Foto Vladimir Popović

Музеј афричке уметности отворен је сваког дана од 10 до 18 часова, а више информација о изложби и другим програмима можете наћи на www.mau.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.