U Velikoj Britaniji je nedavno otkriven novi soj koronavirusa nazvan „XE“. Nova varijanta se prema lokalnim izveštajima ubrzano širi Ostrvom, ali i u još nekim delovima sveta. U pitanju je hibrid dva – do sada poznata – omikron soja (originalni BA.1 i infektivniji stelt BA.2 soj).

Šta do sada znamo o „XE“ varijanti?

„Reč je o rekombinantnom soju, koji se formira kada jedna SARS-CoV-2 varijanta pokupi određeni genetski materijal od drugog soja SARS-CoV-2“, kaže profesor zaraznih bolesti na „Mejo klinici“ dr Endrju Bedli, a piše američki magazin Tajm.

„To znači da nova rekombinantna varijanta preuzima ‘atribute’ povezane sa svakim sojem, ali ne uvek tako da se pretvara nužno u opasniju verziju“, dodaje Bedli.

Prema podacima Agencije za zdravstvenu bezbednost Velike Britanije (UKSHA) nova „XE“ vatijanta ima tri mutacije koje nisu prisutne u ostalim identifikovanim sojevima omikrona. Stručnjaci ističu da – s obzirom na to da su dve varijante omikrona trenutno široko rasprostranjene – nije iznenađujća pojava kombinovanog soja.

Glavna medicinska savetnica „UKSHA“ dr Suzan Hopkins kaže da „rekombinantne varijante nisu neobična pojava“, posebno kada postoji nekoliko varijanti u cirkulaciji, kao što je slučaj tokom pandemije kovid-19.

Istraživači još uvek proučavaju koliko se lako širi ova nova varijanta kovida. Naučnici iz Ujedinjenog Kraljevstva kažu da su prilikom prve analize sekvenci „XE“ varijante ustanovili da je prenosivost jednaka onoj koja je utvrđena kod prethodnih omikron varijanti, ali da novi podaci ukazuju da se virus prenosi još lakše (10 odsto prenosiviji u odnosu na BA.2 varijantu omikrona). Izveštaj Svetske zdravstvene organizacije (SZO) potvrđuje rezultate.

Gde je novi soj identifikovan?

Prvi poznati slučaj „XE“ varijante je otkriven u Velikoj Britaniji 19. januara 2022. godine. Do sada je u Britniji identifikovano više od 600 slučajeva, što je manje od jedan odsto ukupno identifikovanih slučajeva.

Podaci nisu ni približni stopi zaraženih stelt omikronom (BA.2 varijanta), koji je sada najdominantiji soj u svetu.

Nova varijanta je takođe identifikovan u Indiji i na Tajlandu. Jedan slučaj je 6. aprila zabeležen u Mumbaju, dok je 4. aprila Centar za medicinsku genomiku u Bangkoku takože prijavio prvi slučaj.

Treba li biti zabrinut?

Doktor Bedli kaže da, kada je reč o zabrinutosti, nema jednostavnog odgovora, ali da bi naprostiji mogući savet glasio: „Ako ste vakcinisani i zdravi – ne bi trebalo da brinete o tome. U suprotnom, postoji osnov za zabrinutost.“

Činjenica – ujedno i dobra vest – jeste da još uvek nema mnogo slučajeva nove varijante.

„Za postojanje ‘XE’ varijante znamo od sredine januara. Sada, dva i po meseca kasnije, još uvek ne vidimo nova žarišta. Recimo, omikron je prvi put identifikovan u novembru, a za četiri nedelje već je bio rasprostranjen širom sveta. Dakle, novi soj nije tako dominantan kao što je bio omikron“, zaključuje dr Bedli.

Šta još ne znamo?

Kako piše Tajm, još uvek nema dovoljno informacija da bi se jasno utvrdilo da li je „XE“ varijanta zaraznija i lakše prenosiva od ostalih varijanti kovida. Glavna medicinska savetnica „UKHSA“ dr Suzan Hopkins takođe ističe da „nema dovoljno dokaza“ da bi se sproveli zaključci o prenosivosti i eventualnoj zaraznosti, ali napominje da se u ovom trenutku ne može proceniti ni efikasnost vakcina protiv novog soja. Međutim, kako kaže dr Bedli, moguće je percipirati neke naznake na osnovu poznatih podataka o dva soja od kojih je i nastao ovaj hibrid.

„Znamo da vakcine štite od razvoja simptomatske bolesti kod omikrona i stelt omikrona i stoga možemo da verujemo da će vakcine delovati i u zaštiti od razvoja simptoma kod ‘XE’ soja“, kaže dr Bedli.

Još jedan nagoveštaj na osnovu do sada poznatih podataka o prethodnim omikron varijantama – jeste da „da bi i novi soj mogao da pokaže otpornost na terapije monoklonskim antitelima“.

„Nisu se dorbo pokazali kod prethodnih omikron varijanti. Stoga, ti lekovi najverovatnije neće delovati ni u slučaju novog soja“, kaže dr Bedli. „

On ističe da bi druge terapije koje se koriste najčešće u ambulantnim uslovima — pakslovid i molnupiravir — trebalo da pruže određeni nivo zaštiti i protiv „XE“ varijante.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-534-od-7-aprila/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.