Savezni tužioci su u četvrtak proširili optužnicu protiv Donalda Trampa. Kako se u optužnici navodi, bivši američki predsednik se tereti za zadržavanje nacionalnih sigurnosnih dokumenata i ometanje vladinih napora da ih povrate. Pored toga, navodi se da su Donald Tramp i jedan od njegovih zaposlenih pokušali da unište video snimke nadzornih kamera, piše Gardijan.
Nova optužnica – podneta od strane specijalnog savetnika Džeka Smita – uključuje i radnika održavanja kluba Mar-a-Lago, Karlosa De Oliveiru, kao trećeg suoptuženog u ovom slučaju. Trampov pomoćnik Valet Volta Nauta ranije je bio optužen za ometanje pravde zajedno sa bivšim predsednikom.
Trampova pravna odgovornost u slučaju vezanom za tajne dokumente se proširila nakon što je optužen za pokušaj uništavanja dokaza kao i za podsticanje druge osobe na isto krivično delo, ali i dodatnu tačku optužnice prema Zakonu o špijunaži, zbog zadržavanja tajnog dokumenta o planovima SAD za napad na Iran, o čemu je govorio na traci snimljenoj u svom klubu u Bedminsteru.
U proširenu optužnicu dodat je novi pasus naslovljen kao „Pokušaj brisanja snimaka sigurnosnih kamera“ u kom se navode detalji Trampovog učešća u zaveri sa Nautom i De Oliveirom, ne bi li obrisao server na kom su bili snimci nadzora, a koji su prikazivali trenutak iznošenja kutija sa tajnim dokumentima iz prostorije za skladištenje.
Prema optužnici, Tramp je, navodno, naredio Nauti da otputuje u Mar-a-Lago, kako bi uništio dokaze. Nauta je potom zatražio pomoć De Oliveire i zajedno su otišli do bezbednosne kabine gde su se na monitorima prikazivali snimci s kamera.
Sledeće nedelje, De Oliveira je upitao direktora IT sektora u Mar-a-Lago, opisanog kao „Zaposlenik 4“ (veruje se da je reč o Juskilu Taverasu), koliko dugo se čuvaju snimci nadzornih kamera, a zatim mu je rekao da „šef“ želi da se server obriše.
Kada je direktor IT sektora odgovorio da ne zna kako da obriše server i predložio De Oliveiri da pita nadzornika bezbednosti u Tramp organizaciji, De Oliveira je ponovo insistirao da „šef“ želi da se server obriše, navodi se u optužnici.
Ovaj slučaj je dopunio dokaze o navodnim naporima Trampa da ometa krivičnu istragu sakrivanjem tajnih dokumenata od advokata Evan Korkorana.
Tokom razgovora, Tramp je pitao Korkorana „Šta će se desiti ako jednostavno ne odgovorimo uopšte?“ i „Ne bi li bilo bolje da im jednostavno kažemo da ovde nemamo ništa?“, čuje se na snimku.
Beleške su predate Vašingtonskom sudu koji razmatra dokaze u ovom slučaju, nakon što je američki apelacioni sud razbio advokatsku privilegiju koju bi Tramp inače imao i naložio Korkoranu da ih preda.
Korkoran je zatim rekao Trampu da će se vratiti 2. juna 2022. da pretraži prostoriju za skladištenje u Mar-a-Lagu, u potrazi za dokumentima. U međuvremenu, prema optužnici, Tramp je naložio Nauti da iznese kutije sa tajnim dokumentima iz mesta gde je Korkoran planirao da traži.
Bivšem predsedniku preti više od trideset optužnica u ovom slučaju, uključujući preko 30 kršenja Zakona o špijunaži. Suđenje mu je zakazano za maj 2024. godine, na kraju predizborne trke republikanske predsedničke nominacije, u kojoj je Tramp trenutno vodeći kandidat.
Portparol Donalda Trampa je rekao da su nove optužbe „samo još jedan očajan i nemoćan pokušaj“ Bajdenove administracije „da progone predsednika Trampa i one oko njega“.
Sve pravne muke dodatno otežavaju Trampovu kandidaturu za ponovni izbor za predsednika. Uz optužbe koje se gomilaju, njegova politička budućnost postaje neizvesna, a pred njim je niz izazova koje mora prevazići kako bi ostvario svoje ambicije.