I ovog meseca stigao je novi broj časopisa za intelektualnu elitu Le Monde Diplomatique, u svom novom onlajn izdanju. Na sajtu Le Monde Diplomatique, u saradnji sa Nedeljnikom, od sada možete čitati nove brojeve i čitavu arhivu prestižnog lista.
Vrhunske geopolitičke analize i studije društvenog, kulturnog, ekonomskog i političkog sveta iz pera najboljih novinara iz čitave mreže LMD-a dostupne su na srpskom jeziku, uz sistem pretplate koji koriste najprestižniji svetski magazini.
Vreme je da najavimo novi broj Le Monde Diplomatique, pogledajte sa nama koje vas sve teme očekuju u julu.
Ana Otašević, Francuske pogodbe u Srbiji – Rat u Ukrajini poremetio je delikatno balansiranje predsednika Srbije, koji je ponovo izabran u aprilu 2022. Aleksandar Vučić hoda po tankoj žici između Rusije i SAD, osuđujući agresiju, ali bez uvođenja sankcija. Na poslovnom planu, održava odnose s Kinom i Evropskom unijom, što francuske kompanije umeju da iskoriste, o čemu svedoči i projekat beogradskog metroa.
Emanuel Vene, Tiha propast psihijatrije kao javnog dobra – Kako lečiti mentalne bolesti? Mimo rasprava između predstavnika različitih pristupa, koje se posebno ističu liberticidnim iskušenjima i preispitivanju psihoanalitičkog pristupa u korist protokola usmerenih na lečenje simptoma, u Francuskoj vlada jedna neumoljiva logika. Dok se privatnom sektoru obezbeđuju sve profitabilniji uslovi, sve siromašnije javne bolnice dobijaju najotpornije patologije.
Žilber Žerman, Afrički dug, mitovi i realnost – Da bi se razmotrilo da li je zaista potrebno otpisati dug afričkih zemalja, neophodno je doći do njegove tačne procene, imajući u vidu slabosti statističkog aparata i netransparentnost pojedinih bilateralnih zajmodavaca, poput Kine. Usklađivanje podataka koji potiču iz više različitih izvora dovelo bi do boljeg razumevanja ovog problema.
Korentan Leotar, Mađarska u potrazi za „trećim putem“ u odnosu na rusko-ukrajinski sukob – Otkada se 2010. godine vratio na vlast, Viktor Orban brazda po periferiji Evropske unije, dižući pobunu protiv Brisela. Ponavljajući „Mi, Centralnoevropljani“ on pokušava da podstakne stanovništvo nekadašnjih tzv. narodnih demokratija da stane iza onoga što ga čini posebnim i ne dozvoli da mu se diktira kako će živeti.
Andre Sanžer, Iza kulisa brazilske demokratije – „I Isus da postane predsednik Brazila, morao bi da pregovara sa Judom“, rekao je jednom prilikom brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva. Njegovim povratkom na vlast 1. januara 2023. godine probudile su se nade na međunarodnoj sceni. Međutim, strukturna ograničenja brazilske demokratije sužavaju manevarski prostor čak i prepredenom lideru poput ovog nekadašnjeg sindikalnog borca.
PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 3.000 DINARA.
ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.
ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.