Čitaoci Nedeljnika usvojili su kao dobru naviku da uz svaki novi broj svog omiljenog magazina jednom mesečno čitaju i Le Monde Diplomatique. Stigao je novi broj časopisa za intelektualnu elitu, kako ga mnogi opisuju, u svom novom onlajn izdanju. Na sajtu Le Monde Diplomatique, u saradnji sa Nedeljnikom, od sada možete čitati nove brojeve i čitavu arhivu prestižnog lista.

Vrhunske geopolitičke analize i studije društvenog, kulturnog, ekonomskog i političkog sveta iz pera najboljih novinara iz čitave mreže LMD-a dostupne su na srpskom jeziku, uz sistem pretplate koji koriste najprestižniji svetski magazini.

Vreme je da najavimo novi broj Le Monde Diplomatique, pogledajte sa nama koje vas sve teme očekuju u avgustu.

Benoa Brevij, Bezbednosna opsesija Vol an Velen, 6. oktobar 1990. Toma Klodjo, star 21 godinu, vozio se motorom kada ga je udario policijski auto. Preminuo je na licu mesta. Grad je četiri dana goreo. Popljačkane prodavnice, spaljeni automobili, škole opustošene, vatrogasci izranjavani, a novinari isprebijani. „Za sve ovo krivi su nezaposlenost i manjak radne prakse za mlade“, izjavio je Nikola Sarkozi, tadašnji zamenik gradonačelnika iz redova desnice.

Džon Miršajmer, Zašto velike sile učestvuju u ratovima? – Prema dominantnom diskursu, zapadna spoljna politika sastoji se od izvoza liberalne demokratije i vladavine prava u ostatak sveta. Pa ipak, odnosima između različitih sila upravljaju strateška razmatranja pre nego ideali, objašnjava Džon Miršajmer, vodeći teoretičar realizma u međunarodnim odnosima.

Zoran Svilar – „Ultranasilje“

Serž Alimi, Sudbina Ukrajine se kroji na američkim izborima – Uprkos lavini sudskih tužbi, Donald Tramp i dalje je favorit svoje stranke za kandidaturu na predsedničkim izborima sledeće godine. Jedno spoljnopolitičko pitanje, rat u Ukrajini, predmet je žestoke debate između republikanskih kandidata. Dok jedni kritikuju predsednika Džozefa Bajdena zbog toga što nije učinio dovoljno da pomogne Kijevu, drugi su uvereni da američki prioriteti leže negde drugde.

@Natilyn Photography

David Garsija, Barsa, male tajne velikog kluba – Svetski poznat po sportskim uspesima, Fudbalski klub Barselona za mnoge Katalonce predstavlja izvor ponosa i obeležje identiteta. Međutim, „afera Negreira“ i sumnje u potkupljivanje sudija surovo su ogolili beskrupulozne ispade ove institucije, kojom još uvek čvrsto upravlja regionalna buržoazija.

Kon De Kojster, O novoj severnokorejskoj umetnosti – Tokom 2000-ih godina, kolekcionari su računali da će se otvoriti tržište savremene umetnosti u Severnoj Koreji. Afričke i azijske zemlje slale su svoje narudžbine ateljeu Mansudae Art Studio. Istovremeno, u Evropi, Frankfurt je dosad jedini grad koji je poručio izradu umetničkog dela od ovog ateljea, gde je zaposleno nekoliko stotina umetnika. Da li zapadnjaci smatraju da bi takva dela bila suviše banalna?

PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 3.000 DINARA.

ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.

ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.