Četvrtak nas polako ali sigurno približava vikendu, Pa ko može da ga ne voli? A za ljubitelje dobrog štiva, četvrtak je sinonim za Nedeljnik! Dakle, srećan četvrtak svima! Kao i svake nedelje, na kioscima vas čeka novi broj – koji je, kao što ste navikli, do poslednjeg slova ispisan da vas inspiriše, zaintrigira i pružiti uvek drugačiju perspektivu na događaje koji oblikuju naš svet.

U našem novom broju čeka vas dosije o Ribnikaru, nakon suđenja i nakon završne reči. Čitajte o nepoznatim detaljima sa suđenja koje je potreslo Srbiju i činjenicama koje bacaju novo svetlo na najcrnju tragediju ovog društva.

Šta je bilo sa deset mera nakon tragedije – i zašto ništa?

Ko je uskratio roditeljima žrtava pravo na reč na suđenju, a ko im je pretio?

Hoće li biti snižena starosna granica za teška krivična dela?

Da li je sistem uradio sve da nam se ovo nikada više ne dogodi?

Željko Pantelić je u svom georeportu pisao o tome kako će izgledati Trampov američki svet, nakon što je njegova administracija, kao i on sam, otvoreno pričala o „osvajanju“ Kanade, Grenlanda, Paname, odnosno Panamskog kanala i Meksika. U svojoj vojnoj analizi, Aleksandar Radić je detaljinije pisao o američkoj željli da zadene svoju zastavu na ostrvo Grenland, i kako bi to uticalo na Arktik.

Šta vas još čeka u novom broju pogledajte na sledećem linku.

NASLOVNA STRANA NOVOG  BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 16. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Kratak pregled današnjih dešavanja

U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, pažnja će danas biti usmerena na sastanak Saveta bezbednosti o situaciji u Ukrajini, gde se očekuju rasprave o najnovijim dešavanjima u ovoj krizi. Takođe u Njujorku, organizacija Hjuman rajts voč objaviće godišnji izveštaj o kršenju ljudskih prava širom sveta, pružajući uvid u globalne izazove i nepravde.

U Ženevi, Međunarodna organizacija za rad (ILO) predstaviće svoje godišnje izveštaje o zapošljavanju i socijalnim pitanjima, uz projekcije ključnih trendova koji će oblikovati tržište rada do 2025. godine. Ministar spoljnih poslova Izraela Gideon Sar boravi u poseti Mađarskoj, gde će se sastati s najvišim zvaničnicima u Budimpešti.

U Crnoj Gori, komesarka za proširenje EU Marta Kos započinje dvodnevnu posetu Podgorici, tokom koje će se sastati s predsednikom Jakovom Milatovićem, premijerom Milojkom Spajićem i predsednikom Skupštine Andrijom Mandićem. Njena agenda uključuje i susrete s predstavnicima opozicije i civilnog sektora, uz govor u Skupštini Crne Gore.

Ipak, pažnju u Crnoj Gori danas privlače i studentski protesti povodom nedavnog masovnog ubistva na Cetinju, koje je potreslo javnost i izazvalo zahteve za odgovornošću institucija.

U Srbiji se obeležava godišnjica ubistva Olivera Ivanovića, a njegovo nerešeno ubistvo i dalje je pod velom misterije i svake godine otvara nova pitanja.

Ministar komunikacija Izraela Šlomo Kari potpisuje Memorandum o razumevanju s ministrom informisanja Dejanom Ristićem, dok Srpska radikalna stranka i Odbor za rad i socijalna pitanja održavaju važne sastanke i konferencije.

Ljubitelji sporta večeras će uživati u bogatom programu. U košarci, Partizan se suočava s Milanom u okviru 22. kola Evrolige, dok će Real Madrid igrati protiv Olimpijakosa u uzbudljivoj utakmici večeri. U Melburnu se nastavlja Australian Open, dok rukometni navijači prate Svetsko prvenstvo u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj.

Na fudbalskim terenima širom Engleske igraju se utakmice domaćeg prvenstva.

Ukoliko ste slučajno propustili šta je obeležilo jučerašnji dan pogledajte u večernjem brifingu na našem sajtu. 

NASLOVNE STRANE

DANAS – Naslovna strana lista juče uznemirila vrh vlasti, karikaturista Koraks kaže „Brane ‘šefa’ napadajući karikaturu“. Profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić o savetodavnom referendumu „Ustav obično krše anarhisti, a kod nas najviši državni funkcioneri“. Studenti idu ispred zgrade RTS-a „Bujoševiću nose poklone“.

NOVA – Da li je moguć generalni štrajk „Trećina sindikalaca ima partijske knjižice SNS-a“. Nakon studenata na red medijske hajke došli i njihovi roditelji „Policijski general na meti režima jer mu sin učestvuje u blokadama“. Bratanac ubijenog lidera Srba sa Kosova Aleksandar Ivanović kaže „Oliver branio KiM, ova vlast ga predaje Albancima u ruke“.

POLITIKA – O dešavanjima na Kosovu „Priština ukida život južno od Ibra“. Predsednik Vučić kaže „Srbi na Kim neće ostati bez posla i primanja“. Forum u Davosu o globalnim rizicima „Eksperti predviđaju nove ratove“.

Istorijski pretres

Na današnji dan 1547. godine, Ivan IV Vasiljevič, poznat kao Ivan Grozni, postao je prvi ruski car. Njegova vladavina bila je obeležena velikim reformama, ali i okrutnošću, zbog čega je ostao zapamćen kao surov vladar. Osnovao je prvu rusku štampariju i širio teritoriju Rusije osvajanjem Kazana, Astrahana i Sibira. Njegova vladavina ostavila je dubok trag u ruskoj istoriji, ali i u literaturi, gde se često koristi kao simbol despotske vlasti.

Engleski istoričar Edvard Gibon, autor čuvenog dela „Opadanje i propast Rimskog carstva“, preminuo je 1794. godine, ostavivši iza sebe delo koje je postalo jedno od najvažnijih u svetskoj istoriografiji. Takođe, 1927. preminuo je Jovan Cvijić, srpski geograf svetskog renomea, poznat po radu na Balkanskom poluostrvu i njegovim antropogeografskim studijama. Među velikanima koji su nas napustili 16. januara je i Arturo Toskanini, jedan od najvažnijih dirigenata 20. veka, preminuo 1957. godine.

Francuska je 1778. godine priznala nezavisnost SAD tokom Američkog rata za nezavisnost, čime je dala ključnu podršku kolonistima protiv britanske vladavine. Na isti datum 1969. godine, češki student Jan Palah zapalio se u znak protesta protiv sovjetske okupacije Čehoslovačke. Njegova žrtva postala je simbol borbe za slobodu. Takođe, 1991. započela je operacija „Pustinjska oluja“, kojom su SAD i saveznici otpočeli masovne napade na Irak tokom Zalivskog rata.

Na današnji dan 2018. godine, Oliver Ivanović, lider građanske inicijative SDP, ubijen je u Kosovskoj Mitrovici, što je izazvalo šok i osude širom regiona. Godine 2001. predsednik Demokratske Republike Kongo, Loran Kabila, ubijen je tokom pokušaja državnog udara. Ovaj dan takođe nosi sećanje na eksploziju u rudniku „Soko“ 1998. godine, kada je život izgubilo 29 rudara. Istog dana 2024. dogodila se nesreća u fabrici „Trajal“, gde je poginuo jedan radnik, dok su četvoro povređeni.

Godine 2016. Tajvan je dobio prvu predsednicu, Tai Ing Ven, koja je simbolizovala napredak demokratije u ovoj zemlji. Na isti datum iste godine, Iranu su ukinute međunarodne sankcije kao deo istorijskog sporazuma o nuklearnom programu, čime je otvoreno novo poglavlje za ovu državu.

Lektira za danas

Da li član 5 o uzajamnoj odbrani NATO-a podrazumeva pomoć Danskoj u zaštiti od eventualnog agresivnog pokušaja da se uzme njena zemlja i led? – odgovor na ovo pitanje potražite u novom tekstu Aleksandra Radića na Velikim pričama

Zašto je Zakerberg počeo da imitra Maska i šta donosi „reforma“ Facebooka? na to pitanje odgovara Vukašin Karadžić

Ko je Saša Mujović, novi gradonačelnik najvećeg grada u Crnoj Gori i sa kakvim se problemima suočava?

A da li znate šta je sindorm Alise u Zemlji čuda?

Telo može izgledati kao da menja dimenzije, vreme kao da ubrzava ili usporava, a boje se prelivaju – više o tome čitajte na sledećem linku

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.