Obično četvrtkom ujutru odgovorni urednik Nedeljnika napiše poneku lepu reč o sadržaju čitavog broja Nedeljnika.
Ovog puta nemamo lepih reči, jer sadržaj nije lep.
Ali se nadamo da je odmeren i umeren, sa osećajem i pijetetom.
Ceo broj koji se nalazi na kioscima nastao je u najboljoj nameri da se pomogne ovom društvu i da se oda počast žrtvama dva stravična čina koji su uzdrmali Srbiju kao retko šta u ovom veku.
Nadamo se da smo u tome uspeli, počev od naslovne strane koju potpisuje Stefan Gajić – ili da makar nismo odmogli…
Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
ZEMLJA SUZA – Kada su u oblaku sluđenosti lebdele teme vršnjačkog nasilja, mentalnog zdravlja, kulture nasilja – dok su neduhoviti klinci u škole nosili plastične pištolje da plaše istraumirane školske drugove, i dok smo još razgovarali o tome kako toj i svoj drugoj deci prići u trenucima straha i očaja, dogodilo se drugo masovno ubistvo u Srbiji. A već u danima žalosti prisustvovali smo zloupotrebi žrtava, koja je pretila da ugrozi i najvažnije pitanje: kako sprečiti da se dogodi išta slično u budućnosti?
LALIĆ – „Da ova dvojica psihopata nisu imala pristup oružju, ništa se od ovoga ne bi desilo. Tačka“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika.
BAUCAL – Ovih dana naše misli treba da budu sa onima koji su ostali bez svojih najbližih i onih koji strepe nad oporavkom onih koji su ranjeni. A kada dođe vreme za analizu, svi treba da se podsetimo stiha Branka Miljkovića „Ko ne ume da sluša pesmu slušaće oluju“, piše profesor Aleksandar Baucal u novom Nedeljniku.
TADIĆ – Kako od mladih tražiti da dosledno stoje na strani dobrog, kada gotovo nigde takvu doslednost ne mogu da vide? U društvu u kom su strah i borba za egzistenciju odavno iznad borbe dobra i zla, koliko je onih koji mogu pokazati pravi put mladima, a da istovremeno ne pokažu pre svega sopstveno licemerje? Kako tražiti od dece da pronađu sigurnost u sistemu koji je glavni uzrok gubitka te sigurnosti? Za novi Nedeljnik piše Boris Tadić, bivši profesor psihologije u Prvoj beogradskoj gimnaziji i bivši predsednik Srbije
DECA – „Decu ne treba pritiskati i siliti da govore o svojim osećanjima, strahovima, brigama ako ne žele“, napisali su u novom Nedeljniku dečji psihoanalitičari Tijana Miladinović, Jasmina Vrbaški, Nataša Đerković Lukač, Vesna Brzev-Ćurčić, psihoanalitičar, svi članovi Psihoanalitičkog društva Srbije.
PANOVIĆ – Srpska opozicija i dalje robuje mitu da je Zapad doveo Vučića i SNS na vlast i da će ih pustiti niz vodu kad im više ne budu trebali. Pa bi onda tek bilo apsurdno da Zapad pomogne da Vučića pobedi sadašnja uglavnom kosovizirana opozicija. Ta teorija opozicije o „marionetskom“ (prozapadnom) karakteru vlasti pravi logički kolaps kad se ukrsti sa takođe jednom popularnom opozicionom (sad proevropske opozicije) tezom – da je Vučić samo formalno za EU, a da je u stvari srcem, dušom i potezima za Rusiju. Analiza Zorana Panovića iz novog Nedeljnika.
SUTJESKA – Ova bitka je kao predodređena za ep i legendu. Junaštvo, potpuni preokreti i iznenađenja, spremnost na samožrtvovanje, bratska borba Srba i Hrvata… O Sutjesci, 80 godina kasnije, piše istoričar Predrag J. Marković.
PANTELIĆ – Svi su svesni da je već odviše kasno da se radi na ponovnom ujedinjenju u jedan nacion i da treba pronaći dovoljno veliki i dovoljno komotni krov ispod koga bi svi mogli da stanu i da im bude dobro. Na taj način, barem se tako veruje, bila bi deaktivirana bomba interetničkog ili međuetničkog sukoba na srednji i dugi rok… O Izraelu, 75 godina nakon osnivanja, piše Željko Pantelić.