Neposredno pred početak grejne sezone, Rusija teroriše Ukrajinu napadima na energetsku infrastrukturu. Ruska vojska pokušava da nanese maksimalnu štetu ukrajinskom energetskom sektoru. Napadi raketama i dronovima ciljaju elektrane i električnu mrežu. Na meti je kompletan lanac snabdevanja.

Masovni napadi na ukrajinske gradove, uključujući Kijev, Žitomir, Dnjepar i Harkov, nastavili su se tokom ove nedelje. Već u ponedeljak došlo je do napada na ciljeve u glavnom gradu, kao i u Dnjepropetrovskoj i Sumskoj oblasti, što je rezultiralo nestankom vode i struje. Najnasilniji napadi od početka ruske invazije dogodili su se 10. i 11. oktobra.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski na Tviteru je napisao da je otada uništeno 30 odsto ukrajinskih elektrana. To je dovelo do nestanka struje širom zemlje. Takođe je napisao da nema više prostora za pregovore s Putinovim režimom.

Tamo gde je šteta odmah popravljena, Rusija je ponovo napala. U Lavovu na zapadu Ukrajine na primer, svetla su se ponovo ugasila nakon što je dan ranije popravljena električna mreža. „Cinizam je u tome što je pogođen čitav lanac snabdevanja, uključujući sisteme za distribuciju i proizvodnju električne energije. Na taj način neprijatelj želi da oteža obnavljanje napajanja električnom energijom iz drugih izvora“, objašnjava ukrajinski ministar energetike Herman Haluščenko.

Danonoćne popravke

„Niko u Evropi nije uradio ništa slično ovome što mi moramo da uradimo u ovom ratu. Niko do sada nije doživeo tako velika razaranja“, kaže šef državne energetske kompanije Ukrenergo Volodimir Kudrizkij. „Naši radnici dežuraju danonoćno da što pre poprave mreže i snabdenu sve potrošače strujom.“

U ukrajinskoj kompaniji procenjuju da su u planiranje napada uključeni i ruski stručnjaci za energetiku. „To dokazuju obim i izbor ciljeva napada na ukrajinskoj elektroenergetskoj mreži. Agresor namerno gađa područja u kojima može da izazove najveću štetu kako bi što više Ukrajinaca sedelo u mraku i hladnoći“, saopštio je Ukrenergo.

Vlada u Kijevu takođe obećava da će odmah izvršiti popravke kako bi Ukrajinci što manje osetili posledice ruskih napada. „Svaki region ima plan za reagovanje na krizu“, napisao je 17. oktobra na Telegramu premijer Denis Šmihal. Ministarstvo energetike Ukrajine je sa svoje strane saopštilo da će međunarodni partneri pružiti Ukrajini humanitarnu pomoć u sanaciji energetskog sektora.

Potrošači treba da štede struju

Iako je obično bilo moguće obnoviti napajanje u roku od nekoliko dana nakon masovnih napada, od Ukrajinaca se traži da štede struju. „Molim vas da smanjite potrošnju električne energije tokom dana, a posebno u večernjim satima, od 17 do 23 sata. To će pomoći da se obnovi i održi stabilnost energetskog sistema koji Rusi žele da unište“, rekao je ministar energetike Haluščenko.

Premijer Šmihal ranije je izjavio da se potrošnja električne energije u čitavoj Ukrajini mora smanjiti za 25 odsto. Apelovao je ne samo na privatne potrošače, već i na kompanije, da isključuju neonske reklame i uređaje koji troše struju.

I stanovništvo sledi te apele. „Ukrajinci su u večernjim satima svesno ograničili upotrebu elektronskih uređaja. Ljudi u Kijevu i regionu zajedno su smanjili potrošnju za sedam odsto. Najviše su svoju potrošnju smanjili stanovnici Černigovske oblasti, za skoro 20 procenata“, prenose iz Ukrenergo.

Ukrajina prestaje da izvozi struju

Ukrajina je zbog napada morala da obustavi izvoz električne energije u evropske zemlje. To bi trebalo da pomogne u stabilizaciji sistema. „Upravo je izvoz električne energije iz Ukrajine pomogao Evropi da smanji potrošnju ruskih energetskih resursa. Zato Rusija sada uništava naš energetski sistem, sprečavajući mogućnost izvoza struje iz Ukrajine“, objašnjava ministar energetike Haluščenko.

Četiri ruske rakete su 10. oktobra pogodile objekat u elektrani na ugalj Burštin u Ivano-Frankivskoj oblasti, koja povezuje električnu mrežu Ukrajine sa Mađarskom, Rumunijom i Slovačkom. Odatle se ukrajinska struja izvozila u Evropsku uniju.

Ukrajina još nije zatražila od evropskih zemalja hitnu pomoć za stabilizaciju snabdevanja energijom, koje je poremećeno ruskim vojnim napadima. Kako je saopštio Ukrenergo, ukrajinski operater ima mogućnost da zatraži hitnu pomoć u bilo kom trenutku, jer postoje odgovarajući ugovori sa operaterima mreža u susednim evropskim zemljama.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.