Nevladine organizacije u Srbiji podnele su krivičnu prijavu protiv policije i Bezbednosno-informativne agencije, optužujući ih za neovlašćeno prikupljanje podataka putem špijunskog softvera, što je otkriveno u izveštaju Amnesti internešenela.
Devet nevladinih organizacija i najveće novinarsko udruženje u Srbiji podneli su danas krivičnu prijavu protiv policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA), navodeći da su ove institucije koristile špijunski softver za praćenje novinara i aktivista.
Izveštaj Amnesti internešenela, objavljen 16. decembra, ukazuje na navodnu nelegalnu primenu tehnologije koja vlastima omogućava širok nadzor nad uređajima ciljnih osoba. Prema svedočenjima, špijunski softver je instaliran tokom pritvora ili službenih intervjua, a podaci sa zaraženih uređaja poslati su na server povezan sa BIA.
Francuska agencija je prenela izjavu direktora organizacije za digitalnu slobodu SHARE Dušana Pokuševskog da je podneta krivična protiv protiv N.N. lica, a odnosi na Bezbednosno-informativnu agenciju (BIA) i policiju, osumnjičene za neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka, kreiranje i unošenje kompjuterskih virusa i elektronsku obradu podataka.
U odvojenom saopštenju, srpska policija je rekla da njene snage koriste samo forenzička sredstva u skladu sa zakonima zemlje.
Ali aktivisti kažu da pravni okvir Srbije ne pruža pravni osnov za nametljive mere opisane u izveštaju međunarodne nevladine organizacije Amnesti internešenel.
Oni takođe tvrde da imaju dokaze da su podaci sa zaraženih uređaja poslati na server koji se nalazi na IP adresi koja je ranije bila povezana sa BIA.
„Lopta je sada u tužilaštvu“, rekao je Pokuševski na konferenciji za novinare u ime devet nevladinih organizacija i najvećeg srpskog novinarskog udruženja.
Aktivisti su kontaktirali i specijalizovanu agenciju UN i komesara Saveta Evrope za ljudska prava.
Nezavisni novinari i organizacije civilnog društva u Srbiji dugo su optuživale Vladu i njene saveznike da su na meti klevetničkih izjava, tužbi i javnih pretnji.