Dobro jutro,
Ima jedna veoma dobra strana poslednjeg dana u nedelji. Ako ujutru s prvim pogledom kroz prozor ugledate kišu, velike su šanse da nećete morati da razmišljate o kišobranu.
Miran udoban dan, što bi rekli „u toplini svog doma“, sva je prilika biće pred vama. Danas je 4. oktobar, dan uoči dana koji se u kalendaru piše kao peti dan desetog meseca, a u istoriji kao dan koji je promenio Srbiju. A kako je promenio? To se još nismo dogovorili. Zato i današnje dnevne novine dobrim delom su posvećene 20. godišnjici promena Petog oktobra 2000. godine. Kao i uvek priča se o neostvarenom šestom oktobru. Ali, da bi se razumelo zašto nije bilo 6. oktobra, treba razumeti pravu prirodu 5. oktobra koja krije i neke male pobede kojih možda i nismo svesni.
O tome, između ostalog, piše Nedeljnik u velikom specijalu o Petom oktobru u aktuelnom broju. Zato, danas slobodno, umesto kišobrana Nedeljnik u ruke (ili u inbox) i uživajte u čitanju tokom današnjeg mirnog dana.
Danas će se (verovatno) govoriti i o još jednom jubileju. Na današnji dan, naime, pre 75 godina osnovan je FK Partizan, koji rođendan ne dočekuje u najboljem raspoloženju pošto su crno-beli juče igrali nerešeno sa Metalcem (a ni košarkaši se nisu proslavili protiv Borca).
Naravno, svetska tema broj jedan ostaje zdravstveno stanje predsednika Amerike, zaraženog koronavirusom. A daleko u Pacifiku građani Nove Kaledonije odlučuju o tome da li će ostati teritorija Francuske ili će krenuti neizvesnim putem potpune nezavisnosti. Pre dve godine na referendumu su izabrali da ostanu građani EU, videćemo kako će danas to proći. Po jednom ranijem sporazumu imaju pravo na tri referenduma do 2022. godine.
NEDELJA U SRBIJI
DS – U 13.00 u „Madlenianumu“ održava se sednica Glavnog odbora Demokratske stranke.
Da li vam nešto zvuči komplikovano u ovoj informaciji? Pa, komplikovano je sve. Ne znate da li je „deo Demokratske stranke“ ili „drugi deo demokratske stranke“, većini nije jasno ni zašto se više sastanče.
Tek, da upotpunimo informaciju. Glavni odbor održava struja aktuelnog predsednika Zorana Lutovca, koju ne priznaje struja Branislava Lečića koja je osnovala paralelne organe stranke i izabrala Lečića za predsednika. Da se tu zasutavimo, da ne komplikujemo dalje.
KOMEMORACIJA – U 11.00 u Spomen-parku „Jajinci“ (kod Spomenika žrtvama) osržava se državna svečanost povodom Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u Jajincima.
TRAMP: MORAM DA SE VRATIM, JOŠ UVEK MORAM DA NAPRAVIM AMERIKU PONOVO VELIKOM
Predsednik SAD Donald Trump objavio je jutros novi video na Tviteru u kome je naveo da se nije dobro osećao kad je došao u bolnicu Volter Rid, ali da se sada oseća dobro i da će sledećih nekoliko dana biti ključno za njegov oporavak.
Njegov video objavljen u subotu uveče po lokalnom vremenu dolazi posle pomešanih poruka ranije tokom dana o njegovom zdravlju i dijagnoze da je oboleo od Kovida-19.
Predsednikov lekar Šon Konli je sinoć rekao da je Trampu dobro i da je „imao znatan napredak od kada je data dijagnoza“.
„Iako još nije sve prošlo, tim ostaje oprezno optimističan“ oko predsednikovog zdravlja, napisao je Konli u saopštenju, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Tramp provodi drugu noć u bolnici. Nekoliko sati pre lekarovog saopštenja on je u četvorominutnoj video poruci, obučen u odelo i košulju bez kravate zahvalio lekarima i bolničarima u bolnici Volter Rid blizu Vašingtona gde se leči.
„Došao sam ovde, nisam se tako dobro osećao, sada mi je mnogo bolje. Narednih nekoliko dana će verujem biti pravi test. Videćemo šta će se dešavati narednih nekoliko dana“, rekao je Tramp u videu.
Rekao je i da želi da se vrati u kampanju za predseničke izbore 4. novembra gde mu je rival demokrata Džo Bajden.
Pozitivna dijagnoza na Kovid-19, objavljena u tviter poruci predsednika u petak, poremetila je kampanju i dovela u pitanje Trampovo nastojanje da se potvrdi njegov izbor za upražnjeno mesto sudije u Vrhovnom sudu zemlje.
Prema Beloj kući, predsednik SAD treba da ostane u bolnici „nekoliko dana“.
REFERENDUM U NOVOJ KALEDONIJI
Birači u Novoj Kaledoniji, francuskoj prekomorskoj teritoriji u južnom Tihom okeanu, odlučiće na referendumu u nedelju da li žele nezavisnost od Francuske.
Glasanje je ključno za određivanje budućnosti arhipelaga istočno od Australije i njegovih 270.000 stanovnika, uključujući i urođenike Kanake, koji su nekada patili od stroge politike segregacije, i potomke evropskih kolonizatora.
Referendum je dugo planiran i usredsređen je na lokalna pitanja, ali dolazi u trenutku kada je nasledje kolonijalizma pod novom lupom na globalnom nivou posle protesta poslednjih meseci protiv rasizma koji su inspirisani pokretom „Crni životi su važni“ u Sjedinjenim Državama.
Na nedeljnom referendumu će više od 180.000 registrovanih birača odgovoriti na pitanje “ Da li želite da Nova Kaledonija stekne puni suverenitet i postane nezavisna? “
Nije objavljeno nijedno ispitivanje javnog mnjenja, ali pre dve godine 56,4 odsto glasača koji su učestvovali na sličnom referendumu odlučilo se za očuvanje veza sa Parizom, udaljenim 16.000 kilometara.
Oba referenduma su poslednji koraci dugog procesa koji je počeo pre tri decenije u cilju okončanja nasilja izmedju pristalica i protivnika nezavisnosti od Francuske.
Mirovni sporazum između suprotstavljenih strana postignut je 1988. godine a deceniju kasnije, Numejskim sporazumom Nova Kaledonija dobila je političku moć i široku autonomiju i predvidjena su tri referenduma o statusu do 2022. godine.
Ako se glasači odluče za nezavisnost u nedelju, otvoriće se neodredjeni prelazni period kako bi ova prekomorska teritorija mogla da se pripremi za svoj budući status.
U suprotnom, Nova Kaledonija će ostati francuska teritorija, samim tim i deo Evropske unije, sa gradjanima koji zadržavaju francusko državljanstvo.
Aktivisti za nezavisnost žele da sve suverene moći, uključujući pravosudje, policiju, vojsku, valutu i spoljne odnose, budu prenete iz Francuske u Novu Kaledoniju.
SPORT
ĐOKOVIĆEVI PROBLEMI SA KROVOM
Trenutno se odigrava Rolan Garos u Parizu, a srpski teniser za sada uspešno plovi na putu za osvajanje još jednog „grend slema“.
Plasirao se u četvrto kolo Rolan Garosa gde će mu protivnik biti Rus Karen Hačanov.
Juče je savladao ‘srećnog gubitnika’ Danijela Galana 6:0, 6:3, 6:2.
A Đokoviću je najviše zasmetao prekid meča zbog kiše dok se ne namesti krov iznad terena.
„Razgovarao sam sa supervizorom pred meč i, pošto sam video kako izgleda nebo, jedno od mojih pitanja bilo je zašto ne bismo zatvorili krov na startu meča i igrali pod krovom čitav duel. Video sam vremensku prognozu. Sudija i supervizor su mislili da se može igrati, ali ne razumem zašto imamo krov ako ga ne koristimo u ovakvim situacijama.“, rekao je najbolji teniser sveta.
Još vesti iz sveta
Danas se obeležava Međunarodni dan životinja
MINSK – U Belorusiji se i dalje odigravaju demonstracije protiv predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka.
KONSTANC, Nemačka – Protest protivnika restriktivnih mera uvedenih zbog epidemije korona virusa.
NA DANAŠNJI DAN
1945. godine osnovan FK Partizan
1970. godine preminula američka pevačica Dženis Džoplin.
Pa poslušajmo…
ŠTA PIŠU NOVINE
(Beta) – Dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za nedelju, 4. oktobar najviše pišu o obeležavanju 20 godina od protesta 5. oktobra i smeni režima Slobodana Miloševića, o rastu broja zaraženih korona virusom u Beogradu, novom sudjenju za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije.
BLIC – List preko naslovne strane piše o petooktobarskim protestima 2000. godine „20 godina Istine i zablude o revoluciji naroda“ i donosi izjave učesnika tih protesta.
VEČERNJE NOVOSTI – Izjava dekana Bogoslovskog fakulteta Zorana Rankovića „Rektorka gura Univerzitet u politički kal“. List prenosi da korona „Virus opet najviše preti Beogradu“.
POLITIKA – „Uspon i pad jedne revolucije“, o petooktobarskim protestima. List prenosi da počinje novo sudjenje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije „Ima li N.N. lica u likvidaciji Slavka Ćuruvije“.
I POGLEDAJTE ŠTA KAŽE VREMENSKA PROGNOZA…
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno vreme sa sunčanim intervalima, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Samo će na jugu i jugoistoku vreme biti suvo, dok će pre podne kiše i pljuskova biti na zapadu i severozapadu, a kasnije tokom dana su mogući i drugde.
Umeren do jak južni vetar, na jugu Banata olujni, oslabiće popodne.
Najniža temperatura biće od 10 do 20 stepeni, a najviša od 22 u Negotinskoj Krajini do 31 stepen na jugoistoku Srbije.
I u Beogradu će danas biti promenljivo oblačno sa sunčanim intervalima i relativno toplo, uz mogućnost lokalnih pljuskova. Duvaće južni i jugoistočni vetar. Najniža temperatura će biti oko 20, a najviša oko 27 stepeni.
A AKO BISTE NEGDE IPAK DA IDETE…
Česte promene vremena i prelazak sa suvih na mokre kolovoze zahtevaju dosta oprezniju vožnju i vozačima se savetuje da nailaskom na mokre kolovoze smanje brzinu i prilagode je uslovima na putu, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vozači takodje treba da budu oprezni na deonicama gde su radovi i gde je saobraćaj usporen.
Očekuje se pojačan intenzitet saobraćaja u popodnevnim i večernjim časovima zbog čega može povremeno dolaziti do usporenije vožnje na pojedinim frekventnim deonicama.
Zbog održavanja sportske manisfestacije saobraćaj je obustavljen danas od 7.30 do 17.00 na deonici Vrnjci-Goč i od 7.00 do 16.30 na deonici Boturići-Vitkovo.
Na naplatnim stanicama nema zadržavanja.
Za putnička vozila na graničnim prelazima nema zadržavanja. Kamioni na prelazu Gradina na izlazu čekaju 90 minuta dok na ostalim prelazima nema zadržavanja.
*U ovom pregledu korišćeni su izveštaji agencija Beta