Glavna politička tema jeste referendum o ustavnim promenama koji je održan u nedelju, a čini se da rezultati glasanja pravi „švedski sto“, što bi rekao novinar Zoran Panović, sa koga uzima kome šta odgovara . Podršku promenama Ustava dalo je 59,71 odsto izašlih na referendum, a protiv je bilo 39,26 odsto, sa obrađenih 98,79 odsto biračkih mesta, saopštila je u ponedeljak Republička izborna komisija. Izašlo je 30,65 odsto od upisanih u birački spisak. To su rezultati zaključno sa 11.30 časova i ne treba očekivati bitne promene.
CESID: Referendum protekao u mirnoj atmosferi
Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) ocenio je u ponedeljak da je referendumski proces protekao u mirnom okruženju, ali da je izostala aktivna kampanja koja bi pomogla glasačima da donesu informiranu referendumsku odluku. Kako se navodi u saopštenju, sadržajna kampanja je bila primetna tek u poslednjih sedam do deset dana i to mahom uz učešće stručne zajednice, i zbog epidemiološke situacije odvijala se u medijima i na društvenim mrežama, bez javnih događaja.
Brnabić: Napravljen veliki korak u jačanju vladavine prava
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je u ponedeljak da je izglasanim ustavnim promenama napravljen veliki korak u jačanju vladavine prava i daljoj demokratizaciji društva. Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić ocenio je da je referendum održan u demokratskoj atmosferi i da je zadovoljan što su građani usvojili ustavne promene u oblasti pravosuđa, koje je, kako je rekao, predložio parlament. Dačić je za kazao da je odziv bio dobar, imajući u vidu da ta tema „ne spada u vrh interesovanja građana“.
EU pozdravila rezultate referenduma
Evropska unija pozdravlja kao važan korak rezultat referenduma na kojem su građani Srbije podržali ustavne promene ka nezavisnijem pravosuđu, izjavila je u ponedeljak u Briselu portparolka Evropske komisije Ana Pisonero. Pisonero je navela da je uspeh referenduma, kojim je promenjen deo Ustava Srbije o pravosuđu, „važan korak“ i za sprovođenje reformi na putu ka EU kao njenom opredeljenju. Referendumsku odluku glasača u Srbiji pozdravili su i evropski zvaničnici Vladimir Bilčik i Oliver Varheji.
EU: Trebalo je da Srbi glasaju na Kosovu
Stav Evropske unije jeste da je svim Srbima s pravom glasa na Kosovu moralo da se omogući da uz posredovanje i pomoć OEBS-a glasaju na referendumu o ustavnim promenama u Srbiji, izjavio je u ponedeljak u Briselu portparol u Evropskoj komisiji Peter Stano. Rekao je da EU žali što to nije omogućeno iako je glasanje kosovskih Srba bilo ustaljeni postupak u prethodnim godinama.
Profesor Tomić: Vlast više ne sme nekontrolisano da radi šta hoće
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran R. Tomić izjavio je u ponedeljak da referendumska „Pirova pobeda“ za političku vrhušku ne bi smela da bude signal da nastavi da nekontrolisano radi šta hoće. Tomić je za agenciju Beta kazao da je procenat izlaznosti za organizatora referenduma zabrinjavajući znak. Po njegovim rečima, politički je referendum trebalo da bude shvaćen kao građanska ocena postojećeg društvenog stanja i dosadašnjih učinaka aktuelne vlasti.
Jeremić: Referendum pokazao da režim nema većinu
Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je u ponedeljak uveče da su rezultati referenduma o promenama Ustava Srbije pokazali da „režim više nema većinu“, a da je za opoziciju najvažnija pouka da mora ostati jedinstvena i da je neophodna efikasna kontrola svih biračkih mesta kako bi se sprečila krađa glasova.
Ne smanjuje se broj novozaraženih
Prema podacima od ponedeljka, u Srbiji je od posledica infekcije virusom korona u prethodna 24 časa preminulo 27 osoba pa je ukupan broj smrtnih slučajeva od početka epidemije povećan na 13.098. Po podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, testirana su 29.443 uzorka, a prisustvo virusa potvrđeno je kod 12.797 osoba. Na bolničkom lečenju je 2.478 kovid pacijenata, a na respiratorima su 102 pacijenta. Od početka epidemije u Srbiji su obrađena 7.663.963 testa, a prisustvo virusa laboratorijski je potvrđeno kod 1.449.192 osobe.
Eskobar: Biće još sankcija
Sankcije nisu primarno sredstvo američkog angažmana u regionu Zapadnog Balkana, ali imaju efekta i biće ih još, rekao je u ponedeljak zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik za region Gabrijel Eskobar. On je u intervjuu za Glas Amerike ocenio da je korupcija glavni problem na Balkanu. Govoreći o predstojećim izborima u Srbiji, Eskobar je naveo da bi vlada trebalo da obezbedi sve uslove da oni budu slobodni i fer i naglasio da je činjenica da su privatni mediji naklonjeni vlastima.
Novi premijer S. Makedonije preuzeo funkciju
Novoizabrani predsednik Vlade Severne Makedonije Dimitar Kovačevski u ponedeljak je preuzeo funkciju i kabinet od dosadašnjeg premijera Zorana Zaeva. Kako je saopštila vlada u Skoplju, Zaev je Kovačevskom i ministrima u njegovom kabinetu, poželeo uspeh u radu i da ispune program i prioritete nove vlade.
Navaljni se ne kaje što se vratio u Rusiju
Ruski opozicionar Aleksej Navaljni rekao je u ponedeljak na godišnjicu hapšenja da se nijedan sekund nije kajao zbog povratka u Rusiju i pozvao je svoje sunarodnike da se ne plaše. Nevladina organizacija Amnesti internešenel pozvala je u ponedeljak međunarodnu zajednicu i ljude širom sveta da se udruže i pozovu ruske vlasti da oslobode opozicionog političara. Godinu dana od hapšenja Navaljnog on i njegovi saradnici žive u paklu, piše Amnesti.
Đoković stigao u Srbiju
Najbolji teniser sveta Novak Đoković doputovao je u ponedeljak u Beograd letom iz Dubaija, posle deportacije iz Australije. Đoković je na aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo nešto posle podneva gde su čekale brojne domaće i strane novinarske ekipe i navijači, ali uzalud pošto je, kako prenose beogradski mediji, napustio aerodrom.
O čemu piše dnevna štampa
Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama za utorak, 18. januar 2022. godine najviše pažnje posvetili su referendumu za promenu Ustava, Novaku Đokoviću i epidemiji korona virusa.
BLIC – O odluci kojom je skraćeno vreme trajanja karantina „Za obolele sedam dana, za kontakte pet dana“. O ustavnim promenama o kojima je glasalo oko 30 odsto birača „Šta smo tačno izglasali na referendumu“.
VEČERNJE NOVOSTI – Analitičari o minulom referendumu „Rezultat ne može da se preslika na snagu partija“. O odluci da nevakcinisani teniseri neće moći da učestvuju na turnirima „Novaku redom zatvaraju vrata, ne daju mu da postane broj jedan svih vremena“. Najmlađi na meti omikrona „Trećina obolelih su deca“.
DANAS – List piše da su glasanje za promenu Ustava obeležili mala izlaznost i neočekivani rezultat u najvećim gradovima „Rezultati referenduma prvi udarac autokratskoj vlasti“. O tome da će vakcinacija protiv kovida 19 verovatno biti uslov na svim grend slem turnirima do kraja sezone „Sada od Novaka Đokovića sve zavisi“. O tome da je zdravstvenim radnicima u Kragujevcu stigla pomoć u iznosu od 10.000 dinara sa neobičnom porukom banke „Vučić ‘iz svog džepa’ uplatio državnu pomoć lekarima“.
NOVA – O rezultatima referenduma „Beograd, Novi Sad i Niš rekli ‘ne’ Vučiću“. O najavi radikalnijih protesta ukoliko ne budu prihvaćeni zahtevi ekoloških organizacija „Posle blokada, sledi generalni štrajk zbog Rio Tinta“. O manjku zdravstvenog osoblja „Čim korona stane, sledi novi talas odlaska medicinara“.
POLITIKA – Uz tvrdnju da SAD mogu da nateraju kosovskog premijera Aljbina Kurtija da uradi bilo šta, naslov „Da li se Brisel krije iza Kurtija“. O deportaciji Novaka Đokovića iz Australije „Od ‘reketa broj jedan’ do ‘neprijatelja broj jedan'“. Različiti stavovi prema vraćanju đaka na redovnu nastavu „Pedijatri strepe od sudara korone i gripa u školama“.
O čemu će se još danas pričati
ANKARA – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u jednodnevnoj poseti Turskoj tokom koje će se sastati sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i potpisati nekoliko dokumenata o unapređenju bilateralne saradnje.
Srbija
BEOGRAD – U 11.00 u Vladi Srbije (Nemanjina 11) konferencija za novinare povodom početka projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“. Govoriće premijerka Ana Brnabić, šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, stalna predstavnica Programa UN za razvoj (UNDP) u Srbiji Fransin Pikap i ambasadorka Švedske Anika Ben David.
BEOGRAD – U 11.00 u Upravi carina Srbije (Bulevar dr Zorana Đinđića 155a) konferencija za novinare na kojoj će vršilac dužnosti direktora Poreske uprave Branko Radujko govoriti o rezultatima i planovima za naredni period.
BEOGRAD – U 12.00 na Pančevačkom putu 69 (kanal 5-25, ulaz sa zadnje strane) konferencija za novinare Demokratske stranke o zagađenju leve obale Dunava. Govoriće potpredsednici DS-a Branimir Jovančićević i Tatjana Manojlović, kao i predsednik udruženja Eko-Pančevački rit Zoran Janković.
BEOGRAD – U 13.00 ispred Doma Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13) konferencija za novinare kampanje „Kreni-Promeni“ na kojoj će objaviti početak sakupljanja potpisa za narodnu inicijativu kojom bi se uveo moratorijum od 20 godina na iskopavanje litijuma i bora, ili najaviti protest.
BEOGRAD – U 14.00 u Domu Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13, diplomatski salon) sastanak predsednika parlamenta Ivice Dačića sa generalnim sekretarom Parlamentarne skupštine OEBS-a Robertom Montelom.
Sport
Košarka:
BEOGRAD – U 20.45 u dvorani „Aleksandar Nikolić“ košarkaši Partizana igraju protiv Hamburga utakmicu 10. kola Grupe A Evrokupa.
– Utakmice u Evroligi:
Asvel – Monako (20.00)
Milan – Alba (20.30)
Tenis:
MELBURN – Nastavlja se takmičenje na prvom grend slem turniru u sezoni, Otvorenom prvenstvu Australije.
Fudbal:
– Utakmice u engleskom i španskom prvenstvu.
– Nastavlja se takmičenje na Kupu afričkih nacija.
Na današnji dan
1919 – Francuski premijer Žorž Klemanso otvorio je Versajsku mirovnu konferenciju po okončanju Prvog svetskog rata. Mirovnim ugovorom potpisanim 28. juna, Nemačka je preuzela odgovornost za rat, obavezala se na isplatu ratne odštete i zabranjeno joj je naoružavanje. Stvorene su nove države Poljska, Mađarska, Čehoslovačka, Estonija, Letonija, Litvanija i Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
1977 – U padu malog vladinog aviona po magli kod Sarajeva poginuli su predsednik Saveznog izvršnog veća (vlade) SFR Jugoslavije Džemal Bijedić, njegova supruga Razija i još šest ljudi.
1999 – Odluka vlade SR Jugoslavije da predstavnika OEBS-a na Kosovu Vilijama Vokera proglasi „personom non grata“ i da uskrati dozvolu glavnoj tužiteljki Međunarodnog suda za ratne zločine Luiz Arbur da uđe u SRJ, dodatno je zaoštrila odnose Beograda i sveta.
2001 – SAD su ukinule sankcije SR Jugoslaviji uvedene početkom 1999. zbog politike vlasti Slobodana Miloševića prema Albancima na Kosovu. Američkim firmama je do tada bilo zabranjeno da posluju sa SRJ. Ukidanja te zabrane i američkih sankcija otvorilo je vrata za davanje stranih kredita SRJ
2016 – Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov poverio je Emilu Dimitrievu mandat da formira prelaznu vladu koja će pripremiti vanredne parlamentarne izbore zakazane za 24. april.
2017 – Planeta Zemlja je bila rekordno topla 2016. što je bila treća takva godina uzastopno.