Dobro jutro,
Novembarsko, u sred septembra. Danas je onaj dan koji je toliko dugo najavljivan, dan kada bi trebalo da bude održana šetnja u glavnom gradu Srbije u okviru Europrajda, a po svoj prilici će biti održane dve šetnje, paralelno, iako je MUP na kraju odobrio nula šetnji.
Kako je izgledao uvod – komplikovano i zamršeno, uz najave pa otkazivanje – tako bi mogla da izgleda i razrada događaja u Beogradu danas, ali se građani glavnog grada nadaju da će zaključak ostati bez nasilja.
Rano je za zaključke i o sukobu u Ukrajini, tvrdi Vladimir Putin i smeška se na vesti o ukrajinskoj kontraofanzivi, ali zvaničnici iz Kijeva, upirući prstom u „masovne grobnice u Izjumu“, tvrde da su zaključci već jasni.
Šta će tačno zaključiti članice EU kada se pred njima nađe molba Prištine da Kosovo dobije status kandidata za ulazak u Uniju? I ima li Beograd spreman odgovor za takvu najavu Vjose Osmani?
„Lud sam za tobom, ali ovo jeste vreme ludih, i ja ću za nas osedlati strah…“
EUROPRAJD
Organizatori Europrajda najavili za danas, uprkos zabrani MUP-a, okupljanje i šetnju izmenjenom rutom – od Skupštine Srbije do Ustavnog suda, potom i Bulevarom Kralja Aleksandra do stadiona Tašmajdan.
Šetnja je zakazana za 17.00 sati, ali okupljanje, prema najavama, počinje od 16.00.
Koordinator Evroprajda Goran Miletić u petak je na konferenciji za novinare rekao da očekuje prisustvo policije na skupu.
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ponovio je u petak uveče da zabrana šetnje u organizaciji Evroprajda 2022 “ostaje na snazi”.
Prema navodima lista “Danas” skup protiv šetnje Evroprajda, koji je policija takođe zabranila, organizatori su najavili ispred hrama Svetog Save u 16.30.
GROBNICE U IZJUMU
Znak nasilne smrti imalo je 99 odsto tela ekshumiranih danas u Izjumu, gradu na istoku Ukrajine koji je nedavno povratila ukrajinska vojska, rekao je večeras regionalni ukrajinski guverner Oleg Sinegubov.
“U Izjumu ima više tela sa rukama vezanim iza leđa a jedna osoba sahranjena je sa omčom oko vrata. Kako izgleda te osobe su mučene i pogubljene”, rekao je Sinegubov preko Telegrama, a uz izjavu objavio je slike stotina grobova pronađenih kod Izjuma.
Šef ukrajinskog tela za ljudska prava Dmitro Lubinets rekao je preko Telegrama da ima verovatno više od 1.000 ukrajinskih građana ubijenih i mučenih na oslobođenim teritorijama u Harkovskoj oblasti.
Ukrajina je danas saopštila da je našla 450 grobova u Izjumu, gradu severoistočno od Harkova, koji je nedavno oslobođen od ruskih snaga.
Sinegubov je rekao da su tela 450 civila koji imaju tragove nasilne smrti i mučenja sahranjena na toj lokaciji koju su otkrile ukrajinske vlasti.
Ranije danas jedan novinar Frans presa mogao je da vidi najmanje jedno telo sa rukama vezanim kanapom na tom mestu, ali nije mogao da odredi da li se radi o civilu ili vojniku pošto je telo bilo u lošem stanju.
Sinegubov je rekao da među ekshumiranim telima ima takođe i dece, i da 200 stručnjaka radi na toj lokaciji.
“Tela će biti poslata na obdukciju da bi se utvrdio tačan uzrok smrti. Svaka smrt će biti predmet istrage i postaće dokaz ratnih zločina Rusije pred međunarodnim sudovima, rekao je Sinegubov.
On je rekao da je obim zločina koje je Rusija počinila u Izjumu ogroman i osudio “krvavi i brutalni teror”.
U blic kontraofanzivi pokrenutoj početkom septembra u tom regionu ukrajinska vojska je povratila teritorije koje su bile do tada pod okupacijom ruskih trupa.
Moskva koja je i ranije bila optužena za ratne zločine u drugim oblastima Ukrajine, posebno oko Kijeva u prvim nedeljama sukoba, uvek je demantovala te tvrdnje.
VRUĆE NAJAVE VJOSE OSMANI
Kosovo će krajem godine aplicirati za status kandidata u EU, tokom predsedavanja Češke, potvrdila je kosovska predsednica Vjosa Osmani. Kaže da svaka članica „treba da se ponosi“ kada ispred sebe na stolu bude ugledala njihovu aplikaciju.
„Svaka članica EU imaće ispred sebe fajl, jednu prijavu, za šta bi trebalo da budu ponosni. Treba da budu ponosni jer danas doprinose da se jedna zemlja prijavljuje za svoj status koja stvarno naporno radi na vladavini zakona, demokratiji, ljudskim pravima i drugim kriterijumima koje je odredila sama Evropska unija“, kazala je Osmani o prijavi Kosova za status kandidata u EU na konferenciji o demokratiji i slobodi medija u Potsdamu kod Berlina.
Navodeći da je pitanje kandidature za članstvo odvojen proces od vizne liberalizacije, skrenula je ipak pažnju na razočaranje stanovnika na Kosovu time što još uvek nema vizne liberalizacije za one koji imaju kosovske pasoše. Osmani je naglasila da se razočaranje ne odnosi na to što je EU u međuvremenu dala status kandidata Ukrajini, jer Priština podržava Ukrajinu, ali EU stavlja svoj kredibilitet na test kada je u pitanju Kosovo, prenosi KoSSev.
Dodala je da je svesna da se radi o dugotrajnom procesu, ali i da se nada da je nakon onog što se dogodilo 24. februara EU shvatila da je prihvat Zapadnog Balkana, njen geostrateški interes.
U suprotnom, naglasila je Osmani, bez mira i stabilnosti u regionu, neće biti mira i stabilnosti na celom kontinentu.
Osmani je rekla da je Rusija zemlja koja veruje da može da govori drugima koliko nezavisni i suvereni mogu da budu, kako drugi treba da iskažu svoju volju kada odlučuju o međunarodnim organizacijama i slično.
„Praktično, ona druge zemlje u svom regionu vidi kao privremene države. Isto je sa Srbijom, apsolutno isto. Oni potpuno istim očima gledaju ne samo na Kosovo, već i na Crnu Goru, na Bosnu i Hercegovinu. Praktično, oni veruju da oni treba da odlučuju o našoj sudbini pošto su počinili genocid protiv našeg naroda. To je apsolutno neprihvatljivo i treba da bude apsolutno neprihvatljivo za sve. Naročito zato što se Srbija nikada nije izvinila, nikada nije pokazala nikakvo kajanje, nije izvela počinioce pred lice pravde. Još uvek postoje bezbrojne masovne grobnice širom Srbije u kojima su nestala lica sa Kosova, iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske“, kazala je ona.
Rekavši sve ovo, istovremeno je navela da je „zato kontekst veoma bitan“. A kontekst, prema njenom viđenju je to da se svet „ponekad zaglavi u onome što ovih dana nazivamo ’dvostranost’“ i to da je Srbija „ruski proksi“.
„Pozivi ‘obema stranama’ za deeskalaciju, pozivi ‘obema stranama’ da se ne sukobljavaju, pozivi ‘obema stranama’ da učine ovo ili ono. Ono što se dešava na severu Kosova nije samo svađa između dve države. To što se dešava na severu Kosova treba da se sagleda u geopolitičkom kontekstu apsolutnog ruskog uticaja na Srbiju. To je nesreća za sve nas u regionu, da se naš sused pretvorio u ruski proksi i da sprovodi ruske namere da destabilizuje Zapadni Balkan, jer se destabilizacijom Zapadnog Balkana oni bore protiv sistema koji je zasnovan na vrednostima, a to su Evropska unija i NATO. Boreći se protiv nas, oni se bore protiv svih vas. To nije problem dve zemlje koje se spore oko ličnih karata. Srbija igra na svaku melodiju koju Putin odsvira. Vučić igra po Putinovoj melodiji. To se dešava. On igra po Putinovom scenariju. I to je nesreća za sve nas jer tom vrstom tenzija ceo region vraća unazad. Naravno, uprkos činjenici da se Srbija nikada nije izvinila i nikada nije isporučila pravdu žrtvama Miloševićevog režima, nikada distancirala sebe, čak ni danas, od Miloševićevih – počinjenih zločina, jer je predsednik Srbije nekada služio kao ministar propagande Miloševiću, tako da tu nema iznenađenja“, kazala je Osmani.
OSTALE VESTI
Koronavirus u Srbiji
U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 2.740 novih slučajava zaraze koronavirusom, od 12.739 testiranih uzoraka. Od posledica kovida preminulo je 10 osoba. Na bolničkom lečenju nalazi se 517 pacijenata, od kojih je 23 na respiratoru.
Epidemijska situacija u Srbiji je ozbiljna ali stabilna, smatraju lekari.
Podvarijante omikrona koje cirkulišu, zaraznije su i lakše se prenose.
Deca su u najvećem broju prenosioci bolesti, a manji broj najmlađih zahteva bolničko lečenje, ali deca u aktuelnom talasu koronavirusa nisu ugrožena.
Sa hladnijim vremenom očekuje se blagi porast broja obolelih, ali nema razloga za zabrinutost i paniku, poručuju lekari.
Putin o „nepromenjenoj strategiji“
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je danas da Rusija ne žuri da završi vojnu kampanju u Ukrajini, navodeći da strategija ruskih snaga nije promenjena i da one nastavljaju da osvajaju teritorije.
“Naše ofanzivne operacije u Donbasu se ne zaustavljaju one napreduju malim tempom. Ruska vojska zauzima sve više novih teritorija”, rekao je Putin na konferenciji za novinare u Samarkandu u Uzbekistanu gde prisustvuje regionalnom samitu.
“Ističem da se ne borimo sa celom svojom vojskom. Borimo se samo sa delom pod ugovorom (profesionalnom)”, dodao je Putin.
Kremlj je zvanično zabranio slanje poziva na front i odbija da proglasi opštu mobilizaciju u zemlji, navodi Frans pres.
“Plan (operacija) ne zahteva promene (…) mi ne žurimo”, rekao je Putin.
On je rekao da se operacije nastavljaju uprkos velikoj kontraofanzivi ukrajinske vojske na severoistoku i na jugu zemlje.
“Vlasti u Kijevu su objavile da su počele aktivnu kontraofanzivu. E, pa videćemo kako će se ona završiti”, rekao je Putin i upozorio da će Rusija snažnije odgovoriti ako njeni vojnici budu pod daljim pritiskom.
Putin je takođe optužio Kijev da sprovodi terorističke akcije i da nanosi štetu ruskoj infrastrukturi.
“Mi zaista na to odgovaramo uzdržanio, za sada”, rekao je.
“Ruske snage su nedavno tamo sprovele niz udara koji su se osetili. Recimo da su to udari upozorenja. Ako situacija nastavi da se razvija u tom smeru naš odgovor će biti ozbiljniji”, upozorio je Putin.
On je rekao da cilj Kremlja ostaje “oslobađanje cele teritorije Donbasa”, na istoku Ukrajine, regiona sastavljenog od Luganske oblasti koju već kontroliše ruska vojska, i Donjecke oblasti čiji deo još nije pod ruskom kontrolom.
Na obilazak kovčega sa telom kraljice Elizabete II čekanje 24 sata
Red koji su britanske vlasti organizovale za ljude da prođu pored kovčega sa telom kraljice Elizabete Druge ponovo je otvoren posle sedmočasovne pauze određene zbog suviše velikog priliva ljudi.
Zvaničnici su rekli da će građani koji sada uđu u red možda morati da čekaju više od 24 sata pre nego što stignu do sale u Vestminsterskoj palati gde je kovčeg izložen. Upozoravaju i da će biti hladna noć.
Red je dug oko pet kilometra i krivuda duž obala reke Temze.
Građani će moći da odaju počast kraljici do ponedeljka u šest ujutro pre državne sahrane koja će biti u obližnjoj Vestminsterskoj opatiji.
U redu je danas bio i bivši kapiten fudbalske reprezentacije Engleske Dejvid Bekam koji se uključio u 2.00 ujutro i čekao 10 sati sa hiljadama drugih ljudi dok nije stigao do sale sa kovčegom sa telom kraljice. Kratko se poklonio pred kovčegom pre nego što je napustio dvoranu.
“Svi možemo da vidimo sa ljubavlju koja je pokazana koliko je ona bila posebna i koliko je posebno nasleđe koje ostavlja. Ovo je tužan dan koga ćemo pamtiti po neverovatnom nasleđu koje je ona ostavila”, rekao je Bekam.
Kralj Čarls Treći koji je danas posetio Vels, kasnije večeras je stajao pored pored kovčega svoje majke sa setrom princezom En i braćom prinčevima Endruom i Edvardom. Sutra se očekuje da će osmoro unučadi kraljice Elizabete Druge držati počasnu stražu pored njenog kovčega 15 minuta.
Kraljica Elizabeta umrla je 8. septembra, a biće sahranjena u ponedeljak. Njena državna sahrana biće najveći događaj koji je policija grada ikad obezbeđivala.
Policijski zvaničnici kažu da će ta ogromna policijska operacija prevazići čak i organizaciju letnjih Olimpijskiuh igara u Londonu 2012. i proslavu kraljičinih 70 godina na tronu ranije ove godine.
Više aviona sa turskim karanfilima upućeno je u Veliku Britaniju za sahranu u ponedeljak. Proizvođači cveća u južnoj Turskoj rade na tome da ispune tražnju za događaj u Londonu. Turska kargo kompanija saopštila je da je više od 500.000 cvetova, teških oko 13 tona šalju u London.
“Status Partizana i dalje nepoznat”
Košarkaška liga Srbije organizovala je “produženi vikend” na Staroj planini, gde se raspravlja o srpskoj košarci na svim nivoima – od trenerskog do sudijskog.
Održane su sednice Predsedništva KLS i Skupština KLS, sastanak sa trenerima KLS ligaša, a u subotu su na programu radionice sa sudijama i delegatima KLS.
Neizbežna tema je i status Partizana, posle odbijanja crno-belih da učestvuju u plej-ofu KLS protekle sezone.
„Kao što je poznato, Partizan je kažnjen finansijski sa 1.800.000 dinara, a sada i dodatno sa 900.000 zbog neizmirenog duga. KLS po Statutu može da donese odluku o statusu Partizana, ali smo se obratili i UO KLS da iznese sud o tome, očekujem da će o tome da raspravlja na prvoj sednici. Tada ćemo doneti konačnu odluku“, saopštio je Aleksandar Grujin, direktor KLS.
Takođe, raspravljalo se o eventualnom povratku KLS pod okrilje KSS, ali i to je glatko odbijeno.
„Osamnaest članova je bilo protiv, a jedan uzdržan“, istakao je Grujin.
Grujin je izrazio “veliku zahvalnost domaćinu skupa”, hotelu „Stara planina“, na čijem čelu je inače Goran Karadžić. Nekadašnji košarkaš Crvene zvezde.
ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE
Beogradski dnevni listovi u izdanjima za subotu, 17. septembar najviše pišu o dešavanjima oko Evroprajda u Beogradu i najavljene šetnje koju je Ministarstvo unutrašnjih poslova zabranilo.
BLIC – List piše o najavljenoj šetnji Evroprajda i o zabrani vlasti „Vučić: Poštujte odluku policije – Organizatori: Mi ćemo šetati“.
VEČERNJE NOVOSTI – „Lako je Briselu krojiti sankcije“, o susretu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Madjarske Viktora Orbana. „Štedljivima računi manji i do 30 odsto“, list piše o odluci Vlade Srbije da domaćinstvima koja smanje potrošnju budu umanjeni računi za struju.
DANAS – List ocenjuje da je u Beogradu opsadno stanje zbog parade ponosa i litija „Evroprajd: Težak ispit za državu i Vučića“. O zamerkama opozicije na predloge gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića „Gradonačelnik koji i dalje štiti bezakonje“.
NOVA – „Državo, danas si na testu“, povodom najave organizatora da će šetnja Evroprajda biti održana i pored zabrane Ministarstva unutrašnjih poslova.
POLITIKA – List prenosi izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića povodom najave šetnje Evroprajda „Evroprajd kao hibridni rat protiv Srbije“. Intervju sa mandatarkom za sastav nove Vlade Srbije Anom Brnabić „Biće još povučenih priznanja tzv. Kosova“.