Dobro jutro,
Sastanak koji je u Briselu održan između Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija nije doneo sporazum o registarskim tablicama i putnim dokumentima, ali će u narednim danima doći do novih pregovora. Vučić je razgovor ocenio kao „težak“ i najavio svoje skoro obraćanje.
Prema rečima ministra prosvete Branka Ružića, Tim za škole je nakon procene epidemiološke situacije zaključio da nema prepreka da školska godina počne 1. septembra. Nastava će biti neposredna, bez ograničenja broja učenika u odeljenjima.
Srpska atletičarka Ivana Vuleta osvojila je zlatnu medalju u skoku udalj na Evropskom prvenstvu u Minhenu. Ona je izjavila da je ovo finale čekala četiri godine i da je ispunila ono po šta je došla.
SASTANAK U BRISELU
Na sastanku Vučić-Kurti u Briselu nije došlo do sporazuma oko spora o registarskim tablicama i putnim dokumentima za putovanje na i sa Kosova, “ali to nije kraj priče i oba lidera su prihvatili da nastave razgovore idućih dana i ima vremena do 1. septembra”, izjavio je visoki predstavnik EU Đuzep Borelj posle susreta srpskog predsednika i kosovskog premijera.
“Danas nije bilo sporazuma, ali mi ne odustajemo, nužno je da se nađu rešenja i proces će se nastaviti”, saopštio je Borelj.
On je naglasio da je to neodložno da bi se otklonilo narušavanje bezbednosti i stabilnosti za stanovništvo na Kosovu, ali i za ceo kontinent.
Borelj je rekao da je hitan razlog za susret bio spor oko registarskih tablica i dokumenata za putovanje na i sa Kosova.
“Međunarodna zajednica ne želi da se zategnutosti obnavljaju i narednom razdoblju i dva strane će biti potpuno odgovorne za svako zaoštravanje na terenu “, predočio je on.
“Ovaj sastanak zakazan jer smo suočeni s veoma nepovoljnim razvojem na terenu i rastućim zategnutostima na severu Kosova”.
Susret je, ukazao je visoki predstavnik EU, “bio povezan s odgovornošću lidera obe strane da tragaju za rešenjima u dobroj veri mira i kako bi mir i stabilnost preovladali na severu Kosova”.
“Ovo se događa u kritičnom času za naš kontinent. Posle ruske invazije na Ukrajinu suočeni smo s vrlo dramatičnim i opasnim trenutkom za naš kontinent i to nije čas za podizanje zategnutosti već za traženje rešenja i rešavanje dalekosežnih pitanja”, rekao je Borelj.
“Ja sam dvojici vođa rekao da je ovo bio sastanak rešavanja krize i cilj je bio da se smiri situacija na terenu”.
“Mi smo se takođe usredsredili”, po njegovim rečima, “na postizanje sveobuhvatnog sporazumu za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije i dvojica lidera su mogli da govore podrobno o tom sveobuhvatnom sporazumu, tekuće zategnutosti su simptom šireg nerešenog stanja njihovih odnosa”.
“Mislim da su i predsednik Vučić i premijer Kurti razumeli da nema alternative za dijalog kao načina za rešavanje tih problema, a njima je jasno koje su razlike između njih kad je reč o konačnom statusu njihovih odnosa i šta to treba da bude”, zaključio je Borelj.
Ali su oni, dodao je, prihvatili da nastave razgovore da bi se taj proces normalizacije brže odvijao.
Vučić je pregovore ocenio kao “teške” i najavio skoro obraćanje.
“Težak dan je za nama, bio je težak dan za sve građane Srbije, za celu našu zemlju i ne mogu da kažem da je uspešno završen, ali se uzdržavam od svih od svih komentara jer verujem da je moguće da nekim čudom postignemo kompromisno rešenje u danima koji su pred nama i da ću nastaviti da se borim za mir i stabilnost”, rekao je Vučić, prenosi Blic.
“Obratiću se u narednih 48 sati sa svim činjenicama”, dodao je.
NOVA ŠKOLSKA GODINA
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je da je Tim za škole razmatrao epidemiološku situaciju i zaključio da nema prepreka da školska godina počne 1. septembra, kao i da oblik nastave bude neposredan, bez ograničenja broja učenika u odeljenjima.
„S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju i činjenicu da, uz primenu odgovarajućih mera, škole ni do sada nisu bile primarno mesto transmisije virusa, zaključeno je da povratak đaka u klupe neće uticati na povećanje broja zaraženih“, rekao je ministar Ružić, a prenosi N1.
Šta ako učenik ima simptome
Ministar je objasnio da ukoliko se tokom boravka u školi kod učenika pojave simptomi bolesti koji mogu ukazivati na kovid-19, škole obaveštavaju roditelje, a do njihovog dolaska, učenik se smešta u posebnu prostoriju, pod nadzorom nekog od zaposlenih u školi, i pritom i učenik i zaposleni treba da nose masku.
Ukoliko se tokom boravka u školi kod zaposlenog pojave simptomi, zaposleni je dužan da odmah stavi masku i da napusti školu radi odlaska na pregled kod lekara.
Preporuka Tima za škole je da se dosledno primenjuju propisane opšte mere i mere lične zaštite od infekcije. Posebno se preporučuje osetljivim osobama sa povećanim rizikom od težih formi bolesti primena zaštitne maske u situacijama masovnih okupljanja u zatvorenom prostoru bez mogućnosti održavanja rastojanja.
„U cilju podrške školama, stručnjaci Instituta za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut revidirali su Preporučene mere prevencije kovid-19 u školama i ustanovama učeničkog i studentskog standarda, koje je Ministarstvo prosledilo školama putem školskih uprava“, navedeno je u saopštenju.
Dozvoljene ekskurzije
Ružić je rekao da je izvođenje izleta, ekskurzija i drugih putovanja učenika i dece u školama i predškolskim kolektivima dozvoljeno.
„Pre realizacije ekskurzije škole su u obavezi da prikupe izjave roditelja da deca nemaju, niti su imala u prethodnih sedam dana simptome infekcije, da nisu lečena u istom periodu od kovid-19 i da među članovima uže porodice nije bilo slučajeva kovid-19, kao i da obezbede zdrastveni nadzor od strane lekara tokom putovanja dužeg od jednog dana, radi blagovremenog otkrivanja eventualnih simptoma i znakova infekcije“, rekao je Ružić.
S obzirom na to da je pandemija i dalje u toku, kao i da postoje faktori rizika koji mogu dovesti do pogoršanja epidemiološke situacije, Tim za škole će i ubuduće razmatrati epidemiološku situaciju na nedeljnom nivou, sagledavati i preispitivati preporuke, koje će biti menjane po potrebi, najavio je ministar.
ŠAMPIONKA EVROPE
Srpska atletičarka Ivana Vuleta osvojila je zlatnu medalju u skoku udalj na Evropskom prvenstvu u Minhenu.
Vuleta je do drugog evropskog zlata na otvorenom stigla sa preskočenih sedam metara i šest centimetra iz prve serije, čime je izjednačila svoj najbolji rezultat ove godine.
„Po ono što sam došla, to sam ispunila. Ovo je stvarno nešto što sam čekala četiri godine“, rekla je Vuleta posle finala, prenosi Srpski atletski savez.
Najbolja srpska atletičarka je u drugoj seriji skočila 6,98 metara, u naredne tri je prestupila, dok je u poslednjoj seriji nije skakala.
„Znala sam da neće biti ni malo lako, s obzirom da je u međuvremenu Malaika Mihambo postala i olimpijska i svetska šampionka. Od njene prve medalje u Amsterdamu 2016. godine mi smo tu… u svakom pogledu“, rekla je Vuleta.
„Atmosfera je bila fantastična. Sve vreme sam gledala u publiku i nisam mogla da se načudim kako to izgleda pred punim stadionom. Želela sam da to iskoristim“, dodala je ona.
Vuleta je navela da se u Minhenu, nasuprot nastupu na Svetskom prvenstvu u Judžinu gde je pokušala da drugačijim pristupom dođe do medalje, vratila „onoj izvornoj sebi i načinu na koji pristupa takmičenju“.
„Stvarno sam uživala i nisam ni malo sumnjala. Znala sam da ću izazvati Malaiku prvim skokom. Upravo sam to i tražila, jer sam želela da se približim svom ličnom rekordu, pa i po cenu da budem druga, ali znala sam da to nije opcija. Mnogo sam srećna, ponosna i uživam“, zaključila je Vuleta.
Druga srpska predstavnica u ovom finalu, Milica Gardašević zauzela je sedmo mesto sa preskočenih 6,52 metra.
Srebrnu medalju osvojila je aktuelna olimpijska i svetska šampionka, Nemica Malaika Mihambo skokom od 7,03 metra, dok je bronza pripala Britanki Džasmin Sojers koja je u poslednjoj seriji skočila 6,80 metara.
I DRUGE VESTI
Otvoreni parlament: „Tviter suspendovao naloge 12 poslanika i poslanica iz Srbije“
Otvoreni parlament je objavio da su nalozi 12 narodnih poslanika i poslanica iz Srbije na Tviteru „trenutno suspendovani“.
Otvoreni parlement je na svom Tviter nalogu objavi da su među onima čiji su nalozi suspendovani Nevena Đurić, Sandra Božić, Milica Nikolić, Jelena Obradović, Aleksandar Marković, i Krsto Janjušević.
Među onima čiji Tviter nalozi su supendovani su, kako je navedeno, i Dušan Radojević, Jelena Žarić Kovačević, Aleksandra Tomić, Staša Stojanović, Zoran Tomić i Andrijana Vasić.
Svi navedeni poslanici i poslanice su iz poslaničke grupe Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“.
Radio televizija Srbija (RTS) je objavila da je Tviter suspendovao nalog direktora Uprave ministarstva spoljnih poslova Srbije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arnoa Gujona, zbog, kako su naveli, kršenja Tviter pravila.
RTS je na svom sajtu napisao da Tviter nije naveo konkretne razloge.
„Upravo mi je Tviter, bez obrazloženja, suspendovao nalog na kojem sam imao 34.000 pratilaca! To je skandalozno! Pogledajte moj poslednji tvit i sami zaključite da li sam nešto pogrešno napisao“, naveo je Gujon.
Erdogan: „Tursku brine sukob kod nuklearne elektrane u Zaporožju, ne želimo novi Černobilj“
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izrazio je zabrinutost zbog ratnih dejstava u blizini ukrajinske nuklearne elektrane Zaporožju, podsetivši na nesreću u elektrani u Černobilju 1986. godine, javlja agencija Anadolija.
„Izrazio sam zabrinutost zbog sukoba oko nuklearne elektrane u Zaporožju. Ne želimo da doživimo novi Černobil“, rekao je Redžep Tajip Erdogan na konferenciji za novinare nakon trilateralnog sastanka sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom.
On je dodao je na sastanku procenjena „mogućnost za transformaciju pozitivne atmosfere stvorene Istanbulskim sporazumom u trajni mir“.
Erdogan je rekao da je ceo svet počeo da oseća „pozitivne efekte“ sporazuma, koji je omogućio siguran izvoz ukrajinskog žita preko Crnog mora u ostatak sveta.
On je naveo da Turska radi na diplomatskom okončanju sukoba, dodajući da je Ankara „stala uz ukrajinske prijatelje“ i da će to činiti i dalje.
UN, Rusija, Ukrajina i Turska potpisale su 22. jula u Istanbulu sporazum o ponovnom otvaranju tri ukrajinske crnomorske luke za izvoz ukrajinskog žita.
Rušdijevom napadaču odbijena kaucija, advokatima u slučaju zabranjeni intervjui
Optuženom za napad na pisca Salamana Rušdija je sud odbio kauciju, a pravnim zastupnicima koji učestvuju u procesu zabranio je da daju intervjue.
Optuženi Hadi Matar pojavio se pred sudom na zapadu američke države Njujork, nakon podizanja optužnice.
Njegov advokat nije uspeo da ubedi sud da Matar do početka suđenja bude na slobodi uz kauciju.
Matar se ranije preko advokata izjasnio da nije kriv.
Tužilac okruga Šatokva, u kojem se desio napad, Džejson Šmit rekao je tokom saslušanja da je Matar na predavanju Rušdija ubo desetak puta pre nego što su prisutni uspeli da ga zaustave.
„Nije ga briga za sopstvenu slobodu, toliko je vođen motivom da je u njegovom umu važnija misija da ubije gospodina Rušdija, i ona je vrednija od njegove lične slobode“, rekao je Šmit sudu.
On je napad ranije nazvao „unapred planiranim“.
Sud je odbio zahtev Matarovog zastupnika da medijima ograniči pristup njegovom branjeniku, ali je naložio advokatima uključenim u slučaj da ne daju intervjue.
Rušdi, britanski književnik indijskog porekla i autor kontroverznog romana „Satanski stihovi“ zabranjenog u Iranu, čitavu deceniju skrivao se u Velikoj Britaniji.
Iranski ajatola Homeini 1989. izdao je verski dekret (fatvu), kojim je vernicima naredio da ubiju pisca zbog navodne uvrede islama u romanu.
Iranska vlada je 1998. saopštila da ne podržava fatvu, ali i da je ne povlači.
Teheran je demantovao da ima bilo kakve veze sa napadačem.
Zelenski: „Nema mira sa Rusijom pre povlačenja trupa“
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbacio je mogućnost bilo kakvih mirovnih pregovora sa Moskvom bez prethodnog povlačenja ruskih trupa sa teritorije Ukrajine.
„Ljudi koji svakodnevno ubijaju, siluju, gađaju naše gradove krstarećim projektilima ne mogu da žele mir. Prvo bi trebalo da napuste našu teritoriju, pa ćemo videti“, rekao je on.
Zelenski je na konferenciji za novinare u Lavovu upozorio da se „ne veruje Rusiji“ .
Vatikan obustavio istragu o optužbi za seksualno zlostavljanje protiv kanadskog kardinala
Vatikan je saopštio da je preliminarna crkvena istraga o optužbi za seksualno zlostavljanje jedne Kanađanke protiv kardinala Marka Ouejea utvrdila da slučaj ne zahteva dalju istragu.
Portparol Vatikana Mateo Bruni potvrdio je da je Vatikan primio optužbe protiv Ouejea i da ih je istražio jezuitski teolog, velečasni Žak Serve. On je utvrdio da nema osnova da se nastavi kanonska istraga ili suđenje, rekao je Bruni.
Serve je izjavio da je do zaključka došao nakon što je pročitao pisane navode žene, identifikovane kao „F“, i s njom razgovarao putem video linka, zajedno sa prisutnim članom odbora dijeceze.
„Ta osoba nije iznela optužbu koja bi mogla da pruži materijal za istragu“, rekao je Serve, navodi se u saopštenju Vatikana.
Kanadska štampa i drugi mediji navode da je žena optužila Uejea za nekoliko incidenata neželjenog dodirivanja na događaju u Kvebeku 2010. godine.
Ueje je bio na čelu nadbiskupije u Kvebeku od 2002. do 2010. godine, kada je postao prefekt kongregacije za biskupe. Na toj funkciji on nadzire sve istrage Katoličke crkve o navodima o nedoličnom seksualnom ponašanju u koje su umešani odrasli i biskupi ili kardinali.
ŠTA PIŠE DNEVNA ŠTAMPA
BLIC – „Deca nisu bila vezana, vozač bio premoren ?“, o udesu autobusa sa decom iz Srbije u Bugarskoj. „Jokić i Micić spremni za Evropsko prvenstvo“, o košarkaškoj reprezentaciji Srbije.
VEČERNJE NOVOSTI – List piše o sastanaku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Briselu u tekstu pod naslovom „Kurti hoće haos na KiM a ne dogovor“. „U učionici bez maski“ o odluci Tima za škole u vezi početka nove škosle godine u uslovima kovida.
DANAS – „EU traži rešenje a Vučić i Kurti žele nove tenzije“, o susretu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Briselu. „Svedoci otkazuju svedočenja, suđenje na korak do kolapsa“, o tome zašto se ćuti o medijskim navodima da Srpska lista preti anonimnim svedocima u procesu za ubistvo Olivera Ivanovića.
NOVA – „Imena direktora krili od medija“, o tome kako je beogradska skupština birala direktore javnih preduzeća i ustanova. „Penzionere ubijao virus i nemogućnost lečenja“, o podacima o smrtnosti najstarijih.
POLITIKA – List piše o sastanaku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Briselu u tekstu pod naslovom „Dijalog bez rezultata“. „Bura zbog razrešenja i imenovanja direktora“, o sednici beogradske skupštine.
PREPORUKA ZA ČITANJE
NA DANAŠNJI DAN
1883. – Rođena je francuska modna kreatorka Gabrijela Koko Šanel, koja je gotovo šest decenija suvereno vladala pariskom visokom modom.
1819. – Umro je škotski inženjer i fizičar Džejms Vat, pronalazač parne mašine 1765. Uveo je jedinicu za merenje snage, koju je nazvao „konjska snaga“ i koja se nije znatnije razlikovala od kasnije uvedene KS. U Sohou kod Birmingena osnovao je 1782. prvu fabriku parnih mašina.
1936. – Pripadnici Frankove civilne garde streljali su u Granadi, na početku Španskog građanskog rata, Federika Garsiju Lorku, jednog od najvećih španskih pesnika. Pripadao je grupi pesnika koja je u špansku poeziju unela novi, moderan izraz („Ciganski romansero“, „Pesnik u Njujorku“).
VREMENSKA PROGNOZA
U Srbiji će danas biti sunčano i veoma toplo vreme sa temperaturom do 39 stepeni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Posle podne u jugozapadnim krajevima pljuskovi sa grmljavinom.
Uveče i tokom noći naoblačenje sa kišom, pljuskovima sa grmljavinom i kratkotrajnim vremenskim nepogodama praćenih gradom i jakim vetrom u zapadnim delovima zemlje.
Vetar slab i umeren, na severu povremeno i jak jugoistočni uveče u skretanju na zapadni i severozapadni. Najniža temperatura od 15 stepeni na jugu do 25 na severu, a najviša od 36 do 39 stepeni.