Dobro jutro,
Miroslav Lajčak će danas doći u posetu Beogradu i tom prilikom razgovarati sa nosiocima najviših državnih funkcija, između ostalog i zbog toga da li će Vučić ići u Tiranu. Kamo sreće da je razlog potencijalnog neodlaženja poraz od Džake i Šaćirija.
Fudbal polako kopni iz svakodnevne komunikacije baš svih građana Srbije i komentarišu ga i prate sada samo oni koji ga i inače prate i vole.
Ali da ne zvučimo kao „moralna policija“ za fudbal, u danima kada čak i u Iranu najavljuju ukidanje moralne policije.
LAJČAK U BEOGRADU
Izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak boravi danas u Beogradu, gde su najavljeni sastanci sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ministrom inostranih poslova Ivicom Dačićem.
Kako je najavljeno iz kabineta predsednika, Vučić će sa Lajčakom razgovarati u predsedništvu, u 11.00 sati, dok je sastanak sa Ivicom Dačićem najavljen za 13.00 sati, u ministarstvu inostranih poslova.
Lajčak je u medijima pre dva dana najavio da će ove nedelje posetiti Beograd i Prištinu, da bi razgovarao o poštovanju sporazuma o registarskim tablicama, kao i o “narednim koracima za normalizaciju odnosa u skladu sa francusko-nemačkim planom”.
IRAN UKIDA MORALNU POLICIJU
Iran je najavio da će ukinuti policiju za moral koja je uhapsila Mahsu Amini, jer navodno nije poštovala strogi kodeks oblačenja i čija je smrt u pritvoru izazvala brojne proteste koji traju tri meseca.
Iranske vlasti su juče odlučile da revidiraju zakon o obaveznom pokrivanju žena u Iranu iz 1983. godine donet četiri godine nakon Islamske revolucije 1979. godine.
Najava ukidanja policije za moral smatra se ustupkom demonstracijama tokom kojih su žene skidale i palile svoje hidžabe i koje je policija silom gušila ubijajući stotine učesnika protesta.
Policija za moral je 13. septembra uhapsila Mahsu Amini optužujući je da ne poštuje strogi kodeks oblačenja u Islamskoj Republici, koji zahteva da žene nose veo na javnom mestu.
Njena smrt je objavljena tri dana kasnije. Aktivisti i njena porodica kažu da je Mahsa Amini umrla nakon što je u zatvoru pretučena, ali su vlasti saopštile da je ona umrla zato što je bila bolesna, što su njeni roditelji negirali.
“Policiju za moral su ukinuli oni koji su je stvorili”, rekao je sinoć državni tužilac Mohamed Džafar Montazeri, koga je danas citirala novinska agencija Isna.
Ova policijska snaga, poznata kao Gasht-e Ershad (orijentacione patrole), osnovana je pod ultra konzervativnim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom kako bi “širila kulturu pristojnosti i hidžaba”.
Policiju čine muškarci koji nose zelene uniforme i žene koje nose crni čador, koji prekriva glavu i gornji deo tela i ta jedinica je krenula u svoje prve patrole 2006. godine.
Uloga policije za moral se menjala tokom godina, ali je uvek bila tema podela, čak i medju predsedničkim kandidatima. Dok je na vlasti bio umereni predsednik Hasan Rohani žene u Iranu su mogle da nose uske farmerke i šarene marame.
Medjutim ultrakonzervativni Ebrahim Raisi, koji je došao na poziciju predsednika u julu, pozvao je na mobilizaciju “svih institucija kako bi se ojačao zakon o nošenju vela” jer “neprijatelji Irana i islama žele da potkopaju kulturne i verske vrednosti društva širenjem nemorala”.
Policija za moral ima pravo da uhapsi žene koje su prekršile strogi kodeks oblačenja u Iranu. Prema zakonu koji je na snazi od 1983. godine, Iranke i žene iz inostranstva, bez obzira na veroispovest, moraju da u javnosti nose veo i široku odeću.
ŠTA SE DEŠAVA NA MUNDIJALU
Posle prvog četvrtfinalnog para, koji smo proglasili “fudbalskim klasikom”, dobili smo i drugi. U drugom četvrtfinalu, koje je na programu u subotu, igraće Engleska i Francuska. Obe reprezentacije su opravdale ulogu favorita i zasluženo, rutinski, slavile protiv Senegala odnosno Poljske.
Sada je za oba tima najteži ispit od početka Mundijala.
Više o jučerašnjim utakmicama pročitajte na linku ispod…
Prema današnjem rasporedu, na programu su još dva meča osmine finala.
Japan – Hrvatska 16.00
Brazil – Južna Koreja 20.00
OSTALE VESTI
Ponoš i zvanično predsednik novog pokreta
Osnivač pokreta “Srbija centar” i predsednički kandidat na izborima u aprilu ove godine Zdravko Ponoš zvanično je danas izabran za predsednika tog pokreta.
Za potpredsednike pokreta izabrani su diplomate Mihailo Brkić i Duško Lopandić, bivša poslanica Dijana Vukomanović, istoričar Bojan Dimitrijević i bivši član Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Slobodan Cvejić.
Ponoš je bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije (2006-2008), član Narodne stranke (2017-2022), a bio je i predsednički kandidat koalicije “Ujedinjeni” na izborima u aprilu 2022. godine, na kojima je osvojio 18,39 odsto glasova i bio drugi, iza Aleksandra Vučića.
Pokret “Srbija centar” (Srce) osnovan je 26. juna 2022. godine.
„Vojnu obuku bi morali da prođu svi punoletni do 30 godina, pa i oni stariji“
Ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je da smatra da bi vojnu obuku trebalo da prođu svi punoletni građani do 30 godina, ali i oni stariji koji su “zagazili u četvrtu deceniju”.
Vučević je za današnji Blic kazao da bi za njih trebalo da bude uveden kraći vojni rok, u trajanju od tri nedelje, ističući da predstoji stručna rasprava o ponovnom uvođenju obaveznog služenja vojske.
“Vraćanje vojnog roka ima za cilj da se naredne generacije obuče za postupanje u kriznim situacijama kako bi građani Srbije bili bezbedni. Nemirni smo kada imamo poplavu ili požar, a ne znamo kako da reagujemo”, rekao je ministar.
On je naglasio da kada se govori o vraćanju obaveznog vojnog roka, da se tu ne misli na ratovanje, već na to da vojska bude na usluzi građanima.
“Mislim da bi trebalo da vratimo vojni rok, da li je to tri nedelje ili tri meseca, ili neki drugi period, apsolutno da”, rekao je Vučević.
Brnabić o sankcijama Rusiji: “Srbija ima principijelnu poziciju”
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da po pitanju zahteva iz Evropske unije za uvođenje sankcija Rusiji, zbog njene agresije na Ukrajinu “Srbija ima principijelnu poziciju”, odnosno da sankcije neće uvoditi.
Brnabić je za televiziju Pink izjavila, povodom optužbi da preko Srbije druge zemlje krše sancije Rusiji, da “mi nećemo da budemo zemlja preko koje neko drugi krši neke sankcije”.
Premijerka je kazala da “nećemo posebno donositi odluke o tome”, već da će se sprečavanje kršenja sankcija Rusiji od strane drugih zemalja preko Srbije sprovoditi “prema našem zakonu”.
Govoreći o reformi energetskog sektora, Brnabić je na pitanje da li će se na čelu javnih preduzeća iz te oblasti naći i stranci rekla da je “u svakom preduzeću važno da dođe profesionalni mendažment”.
Ocenila je da će promene u sektoru energetike biti “duboke” i važne za stabilnost zemlje, kao i da energetski projekti predstavljaju značajan udeo u republičkom budžetu za 2023. godinu.
Ukrajinci žestoko kritikuju Makrona
Ukrajinski zvaničnici odbacili su sugestije francuskog predsednika Emanuela Makrona da bi Zapad trebalo da razmotri kako da odgovori na ruski zahtev za bezbednosnim garancijama, ako Moskva pristane na pregovore o okončanju devetomesečnog rata u Ukrajini.
Sekretar ukrajinskog Nacionalnog saveta za bezbednost i odbranu Oleksej Danilov rekao je da se ne mogu davati bezbednoosne garancije „terorističkoj i ubilačkoj državi“, prenosi Politiko.
„Umesto da pravimo Nirnberg, treba da potpišemo sporazum sa Rusijom i da se rukujemo. Ukrajinska krv na Putinovim rukama neće smetati uobičajenom biznisu“, napisao je Danilov na Tviteru.
Makron je u subotu rekao da Evropa mora da razgovara o tome na koji način da obezbedi Rusiji garancije, kada se ona vrati za pregovarački sto.
„Jedna od suštinskih stvari kojima moramo da se pozabavimo – kao što je predsednik Putin uvek govorio – je strah da će NATO doći pred njegova vrata i raspoređivati oružja koja bi mogla da ugroze Rusiju“, rekao je Makron.
Danilov je danas rekao da misli da je „denuklearizacija i demilitarizacija“ Rusije „najveća garancija za mir u Evropi i čitavom svetu“.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihajlo Podoljak je rekao da umesto davanja garancija Kremlju, svet mora da dobije bezbednosne garancije „od varvarskih namera posputinovske Rusije“.
To će, međutim, biti moguće tek nakon što sudovi urade svoj posao, posle osuda autora rata protiv Ukrajine i nametanja reparacija, rekao je Podoljak.
Fudbalski savez Kosova tužio Stojkovića
Fudbalski savez Kosova tužio je Svetskoj fudbalskoj federaciji selektora Srbije Dragana Stojkovića, zbog, kako se navodi, njegovih komentara tokom utakmice trećeg kola grupne faze Svetskog prvenstva protiv Švajcarske.
U saopštenju se, između ostalog, ističe da je „besmislena i apsurdna mržnja kojom se godinama pothranjuje mišljenje u susednoj državi prema albanskom narodu uopšte“ i zahteva reakciju FIFA.
“Isticanje slogana sa političkim porukama i rasistički pozivi Albancima čuli su se tokom čitavog meča, a o njima su izveštavali i svetski mediji. Besmislena je i apsurdna mržnja kojom se godinama pothranjuje mišljenje u susednoj državi prema albanskom narodu uopšte. Savez Kosova zahteva od FIFA istragu ovog slučaja i sankcije za Fudbalski savez Srbije, kako bi jednom zauvek fašistička skandiranja nestale sa fudbalskih stadiona i događaja poput Svetskog prvenstva”.
“Ovakvo skandiranje navijača jedne ekipe koja učestvuje na Mundijalu niko ne može da razume i opravda, posebno sada kada Evropi preti krhka bezbednosna situacija, kao posledica ničim izazvane agresije Rusije u Ukrajini. Fudbalski savez Kosova će snažno stati u odbranu vrednosti i dostojanstva zemlje i njenog naroda, ali istovremeno i u odbranu vrednosti koje fudbal prenosi uopšte, a to su jedinstvo među ljudima, nada, radost i strast za inkluzivnošću. Timovima i navijačima sa ponašanjem i filozofijom mržnje ne bi trebalo da bude mesto na ovako važnim sportskim događajima kao što je Svetsko prvenstvo u Kataru”, stoji u saopštenju.
Selektor Srbije je posle drugog pogotka njegove ekipe protiv Švajcarske izrekao psovke, a to su “uhvatile” i TV kamere.
ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE
Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za ponedeljak, 5. decembar najviše pišu o sednici skupštine Srbije na kojoj će se raspravljati o budžetu za narednu godinu, povratku srpske fudbalske reprezentacije sa Svetskog prvenstva u Kataru i o drugim temama.
ALO – List piše da su se fudbaleri Srbije, nakon eliminacije na Svetskom prvenstvu u Kataru vratili u Beograd, u tekstu pod naslovom: „Piksi danas polaže račune“. „Dijaspora najbolje lobira za Srbiju“, kaže ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Djordje Milićević.
BLIC – „Kirija tera i radnike i studente na ulicu“, o povećanju stanarina u Beogradu zbog dolaska ruskih državljana. „‘Orlovi’ stigli bez petorice i bez reči“, o povratku srpske reprezentacije nakon eliminacije na Svetskom prvenstvu u fudbalu u Kataru.
VEČERNJE NOVOSTI – „Izmislili kinesku policiju u Srbiji“, o navodima medija u inostranstvu da Kina ima svoje policajce u više zemalja sveta, pa i u Srbiji. „Tiho poleteli još tiše se prozemljili“, o povratku u zemlju fudbalske reprezentacije Srbije nakon eliminacije na Svetskom prvenstvu u Kataru.
DANAS – List piše o sednici republičkog parlamenta na kojoj će se u ponedeljak raspravljati o budžetu za 2023. godinu „Siniša Mali: Narednog decembra prosečna zarada 820 evra“. Izjava predsednice beogradskog odbora Stranke slobode i pravde (SSP) Mile Popović povodom inicijative opozicije za smenu gradonačelnika Aleksandra Šapića „Važna poruka je što SNS i SPS nisu glasali ni za ni protiv Šapića“.
INFORMER – List piše da su se fudbaleri Srbije, nakon eliminacije na Svetskom prvenstvu u Kataru vratili u Beograd, u tekstu pod naslovom: „Deca dočekala orlove“. List prenosi stav predsednika Srbije u tekstu pod naslovom :“Vučić: Učiniću sve da se čuju Srbi sa Kosova“.
KURIR – List piše da su se fudbaleri Srbije, nakon eliminacije na Svetskom prvenstvu u Kataru vratili u Beograd, u tekstu pod naslovom: „Orlovi stigli Beograd, navijači opsedali Vlahovića“.“Srbi češće idu kod astrologa nego u crkvu“, o neobičnim navikama.
NOVA – List navodi da bi izostanak sa samita u Tirani za Srbiju bio „Novi korak ka potpunoj izolaciji zemlje“. „Vučićeva Srbija je crna rupa Evrope“, intervju sa akademikom Dušanom Teodorovićem.
POLITIKA – O pozivu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću za učešće na samitu u Tirani „Odluka u interesu gradjana Srbije“.
SRPSKI TELEGRAF – List piše da su se fudbaleri Srbije, nakon eliminacije na Svetskom prvenstvu u Kataru vratili u Beograd, u tekstu pod naslovom: „Bolje se slikaju nego što igraju“.