Dobro jutro,
Rat u Ukrajini ušao je u 69. dan, a prema najnovijim izveštajima SAD, do sredine maja Rusija će izvršiti „aneksiju Donjecka i Luganska“. Sa druge strane zemlje EU još nisu postigle dogovor koji bi smanjio zavisnost od ruskog gasa i nafte. Ipak, veliki zaokret predstavlja činjenica da je Nemačka izrazila spremnost da krene u tom smeru.
Đaci osnovnih i srednjih škola od sutra će se ponovo naći u školskim klupama.
Danas se obeležava Svetski dan slobode medija, a kao glavni problem i ovogodišnja tema predstavljena je „digitalna opsada“ sa kojom se mediji suočavaju.
RAT U UKRAJINI
U toku je šezdeset deveti dan rata u Ukrajini. Sjedinjene Države tvrde da Rusija planira da „anektira“ ukrajinske oblasti Donjesk i Lugansk, kako prenosi Gardijan. Majkl Karpenter, američki ambasador u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju rekao je novinarima u Vašingtonu da „prema najnovijim izveštajima, verujemo da će Rusija pokušati da pripoji Narodnu Republiku Donjeck i Lugansku Narodnu Republiku Rusiji“. U izveštajima se navodi da Rusija planira da organizuje referendume o pridruživanju sredinom maja, pozivajući se na interna dokumenta Kremlja.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je rekao da se nastavlja operacija evakuacije ljudi iz Marijupolja, a da se 3. maja se očekuje kretanje humanitarnih koridora iz Berđanska, Tokmaka i Vasilovke u regionu Zaporožja. Ukrajinske snage u čeličane Azovstal, u Marijupolju, kažu da ruske trupe koriste avione, tenkove i krstareće rakete u napadima na čeličanu. Takođe je rekao da Ukrajinci nisu spremni da deo svoje teritorije daju Rusiji zarad okončanja rata, „pošto se Kremlj tu neće zaustaviti i krenuće u novu agresiju za dve do tri godine“.
Zemlje EU i dalje su podeljene po pitanju brzine sprovođenja politike manje zavisnosti od ruskih energenata. Ministri Evropske unije nadležni za razvoj i snabdevanje energetskim resursima osudili su rusku korporaciju Gasprom zbog obustave isporuke gasa Poljskoj i Bugarskoj, saopštila je francuska ministarka za ekološku tranziciju Barbara Pompili na konferenciji za novinare u Briselu. Nemački ministar ekonomije Robert Habek izjavio je da je čuo različita mišljenja o embargu na uvoz ruske nafte i da neke zemlje nisu spremne za takav korak. Prema njegovim rečima, Nemačka će moći da prebrodi embargo EU na uvoz ruske nafte do kraja ove godine, mada bi prekid kupovina mogao da dovede do nestašice.
Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da sankcije uvedene Rusiji zbog napada na Ukrajinu neće biti ukinute dok Moskva ne postigne mirovni sporazum sa Kijevom i dodao da je na Ukrajini da odluči kakav mir želi, dok je neimenovani visoki zvaničnik američkog ministarstva odbrane opisao rusku ofanzivu na istoku Ukrajine kao „veoma mlaku“ i „u najboljem slučaju minimalnu“.
U Odesi je kasno sinoć došlo do eksplozije a lokalni izveštaji potvrđuju da ima poginulih i povređenih, prenosi BBC. Prema podacima UNHCR-a Ukrajinu je od početka rata napustilo pet i po miliona ljudi. Kako navodi ova agencija Ujedinjenih nacija, statistika je sastavljena od podataka iz različitih izvora, uglavnom od graničnih vlasti.
Najvažnije događaje o ratu u Ukrajini, kao i vesti u vezi sa ukrajinskom krizom, iz sata u sat, pratite na sajtu Nedeljnika.
GOTOV RASPUST, ĐACI U KLUPAMA
Za učenike osnovne škole danas se završava prolećni raspust, a osim njih sutra se na nastavu vraćaju i srednjoškolci i vojvođanski đaci koji prethodnih dana nisu išli u školu zbog prvomajskih praznika.
Do kraja nedelje nastava za sve učenike biće u učionicama, prema odluci Tima za škole. Ovo je bio poslednji odmor u ovom polugodištu, tako da do kraja školske godine nema pauze po školskom kalendaru, prenosi Danas.
Ipak, u nekim školama biće u maju i junu nenastavnih dana jer je počela sezona ekskurzija.
Već 27. maja sa školom završavaju maturanti gimnazija, a 3. juna đaci završnih razreda trogodišnjih i četvorogodišnjih srednjih stručnih škola. Za male maturante drugo polugodište se završava 10. juna.
Svi ostali školarci u školu će ići do 24. juna pošto je školska godina produžena za tri dana, u odnosu na prvobitni kalendar obrazovno-vaspitnog rada.
SVETSKI DAN SLOBODE MEDIJA
Na Svetski dan slobode medija mnogi upozoravaju na ugroženost ove profesije. Novinari često rade u otežanim uslovima, uz povećan finansijski i politički pritisak, nadziranje, zatvorske kazne ili nasilje zbog toga što obavljaju svoj posao. Svetski dan slobode medija proglasila je Generalna skupština UN u decembru 1993. godine, nakon preporuke Uneska. Od onda, svakog trećeg maja, godišnjica Deklaracije Vindhok o principima slobode štampe obeležava se kao Svetski dan slobode medija.
Unesko navodi da je istorijska veza koja je uspostavljena između slobode da se traže, primaju i saopštavaju informacije i javnog dobra i dalje relevantna kao što je bila u trenutku kada je deklaracija potpisana.
A u izveštaju Reportera bez granica i po njihovom Svetskom indeksu medijskih sloboda (World Press Freedom Index) za 2022. godinu, Srbija je najlošije rangirana od svih zemalja bivše Jugoslavije, iako se na skali popela za 14 mesta u odnosu na izveštaj iz 2021. godine. U ovogodišnjem je zauzela 79. poziciju, i nalazi se u kategoriji „problematičnih“ zemalja. Hrvatska je zauzela 48. mesto i nalazi se u kategoriji „zadovoljavajućih“, dok je Slovenija na 54. mestu i spada u zemlje koje su „problematične“, kao i Severna Makedonija koja je na 57. mestu, Crna Gora na 63. i Bosna i Hercegovina na 67. mestu. U regionu Zapadnog Balkana od Srbije je jedino lošije rangirana Albanija, koja se nalazi na 103. mestu.
Prema Svetskom indeksu medijskih sloboda koji objavljuju Reporteri bez granica, u svetu se dogodila dvostruka polarizacija, pojačana informacionim haosom i ona je ona prisutna kako u pojedinačnim državama, tako i u odnosu među državama na međunarodnom nivou. Na osnovu tog izveštaja za 2022. godinu, koji procenjuje stanje novinarstva u 180 zemalja i teritorija, ukazuje se na katastrofalne efekte informacionog haosa koji su posledica delovanja globalizovanog i neregulisanog onlajn informativnog prostora, a koji podstiče širenje lažnih vesti i propagande.
Norveška u Evropi ostaje na vrhu Svetskog indeksa slobode štampe, pošto i dalje zauzima prvo mesto. Iznenađenje je da je Estonija zauzela četvrto mesto, a Litvanija deveto. U pitanju su dve bivše komunističke države i sada su među prvih deset po slobodi medija, dok Holandija koja je ranije bila u prvih deset, više to nije i nalazi se na 28. mestu. Grčka je na 108. mestu i zamenila je Bugarsku (91) na poslednjem mestu u Evropi. U izveštaju se navodi i da je pojačana represija u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji.
„Novinari su ubijani i povređivani na terenu, nivo cenzure je takav da nije viđen od sovjetskog perioda, šire se masovne dezinformacije… U istočnoj Evropi, pored ljudskih tragedija, rat koji Rusija (plasirana na 155. mestu) vodi protiv Ukrajine, stvara razorne posledice po slobodu štampe u regionu. Čak pet novinara i medijskih radnika poginulo je od posledica pucnjave tokom prvog meseca ruske ofanzive, koja je počela 24. februara 2022“, ističe se u izveštaju.
I DRUGE VESTI
GIK odbila još šest prigovora Koalicije „Ujedinjeni za pobedu Beograda“
Gradska izborna komisija (GIK) na današnjoj 35. sednici odbila je još šest prigovora, saopštila je Sekretarijat za informisanje grada Beograda.
Kako se dodaje, ove prigovore Gradskoj izbornoj komisiji uputila je Koalicija Ujedinjeni za pobedu Beograda. U saopštenju ne stoji obrazloženje odbijanja prigovora.
Vučić razgovarao s predsednikom Irana, dogovor o snabdevanju azotnim đubrivom
Predsednik Irana Ibrahim Raisi prihvatio je, u telefonskom razgovoru, molbu predsednika Srbije Aleksandra Vučića za dogovor o dugoročnom snabdevanju Srbije azotnim đubrivom. To će obezbediti stabilnost za našu poljoprivredu u pogledu jednog od najvažnijih elemenata za dalji razvoj ove privredne grane, a dogovoreno je da će se razgovori i konačni dogovor na tu temu nadalje odvijati na ekspertskom nivou, saopštila je pres služba predsednika Srbije. Vučić je u razgovoru izdvojio oblasti sa velikim i nedovoljno iskorišćenim mogućnostima za saradnju, kao što su poljoprivreda i prehrambena industrija, ali i građevinarstvo, rudarstvo i energetika.
Sagovornici su kao neke od ključnih dodatnih tačaka moguće saradnje istakli trgovinu proizvodima poput kukuruza i drugih žitarica, te goveđeg i junećeg mesa, ali i plasman srpskog semena i semenskog materijala, a razgovaralo se i o potencijalima u pogledu zajedničkih investicija u oblasti proizvodnje mehanizacije i stočne hrane. Vučić je naglasio da Srbija izuzetno ceni principijelan stav Irana o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, kao i podršku po tom pitanju.
Simović: Samo od ličnog interesa Vučića zavisi da li će se Srbija prikloniti Zapadu ili Rusiji
Akademik Ljubomir Simović izjavio je da će od ličnog interesa predsednika Aleksandra Vučića, a ne od interesa države, zavisiti kome će se Srbija prikloniti u sukobu Zapada i Rusije.
„Šta će biti na kraju ne znam, ali očigledno da je sve u rukama čoveka koji se ne ustručava da svoj lični interes nametne kao državni. On drži otvorena sva vrata: zalaže se ulazak u Evropsku uniju (EU), ali u Vladi drži Vulina, koji čuva vrata prema Putinovoj Rusiji“, reko je Simović za list Nova.
Plenković: “Milanović proruskim stavovima čini štetu Hrvatskoj”
Premijer Hrvatske Andrej Plenković je optužio predsednika te države Zorana Milanovića da zagovaranjem blokade pristupa Švedske i Finske NATO-u dok se ne promeni izborni zakon u BiH zastupa proruske stavove i da čini štetu Hrvatskoj na međunarodnom planu i Hrvatima u BiH.
“On već mesecima zastupa proruske stavove u hrvatskom javnom prostoru, to je više nego jasno i to je nekoliko puta rekao, dok Švedska i Finska još uopšte nisu ni došle u situaciju da govore o tome da imaju ambiciju, verojatno iz straha za vlastitu bezbednost, da žele doći pod taj kišobran članka 5. kolektivne bezbednosti”, rekao je Plenković.
VESTI IZ SPORTA
Apsolutni rekorder Čempionšipa, Aleksandar Mitrović: Napadač Fulama pogodio dvaput za istoriju i prvo mesto
Napadač Fulama Aleksandar Mitrović postigao je 43. ligaški gol ove sezone čime je oborio rekord Čempionšipa. Igrao se 62. minut meča sa Lutonom kada je Mitrović zatresao mrežu i izjednačio rekord, povisivši na 4:0 protiv Lutona, a 92. minut kada je postigao drugi gol na meču za konačnih 7:0, rekord i zagarantovano prvo mesto u Čempionšipu.
Rekord je do sada samostalno držao Gaj Vitingem koji ga je postavio u sezoni 1992/93 dok je nosio dres Portsmuta. Međutim, Mitrović je još ranije postao rekorder novog formata Čempionšipa koji nosi to ime od 2004. Srpski napadač je oborio rekord koji je držao igrač Brentforda Ajvan Toni. Englez je u sezoni koja je prethodila ovoj stigao do 31 pogotka, ali je Mitrović davno prešao tu brojku.
DNEVNA ŠTAMPA
BLIC – „O hapšenju osumnjičenog člana kriminalne grupe Luke Bojovića „Šta se krije ize predaje Koraća“. O pravilima koja će putovanja „Na more uglavnom bez kovid papira“.
VEČERNJE NOVOSTI – O petogodišnjem planu opremanja Vojske Srbije „Za vojsku još novih aviona, ali i roboti“. Povodom napada kod Gračaničkog jezera na proslavi 1. maja „Albanci pucali na devetoro mladih Srba“.
DANAS – O sukobu dvojice funkcionera Srpske napredne stranke, ministra odbrane Nebojše Stefanovića i advokata Vladimira Đukanovića „Stefanović preko Đukanovića nastavlja da šalje signale Vučiću“. List piše o legendarnom fudbalskom treneru Ivici Osimu „Genijalni i principijelni Evropljanin“.
NOVA – O poseti predsednika Srbije Berlinu pre donošenja odluke o sankcijama Rusiji „Prvo sastanak sa Šolcem, pa istorijsko obraćanje naciji“. Akademik Ljubomir Simović kaže „Mi trpimo vođe, ali kad prekipi osvane 5. oktobar“. O poskupljenjima naftnih derivata „Gorivo bi moglo da ide i do 250 dinara“.
POLITIKA – Pod naslovom „Kapitol i Holivud u misiji na istoku Evrope“ o posetama američke zvaničnice Nensi Pelosi Poljskoj, glumice Anđeline Džoli Ukrajini i prve dame SAD-a Džil Bajden Rumuniji i Slovačkoj. List piše i o tome šta je sve vojska prikazala na aerodromu u Batajnici „FK-3 raketni štit neba Srbije“.
PREPORUKA ZA ČITANJE
NA DANAŠNJI DAN
1469. – Rođen je italijanski državnik i istoričar Nikolo Makijaveli, autor dela „Vladalac“ u kojem je izneo shvatanje da vladar ne treba da bira sredstva da bi postigao cilj, iz čega je kasnije izveden pojam „makijavelizam“.
1999. – Tokom napada NATO na SR Jugoslaviju pogođen je autobus kod grada Peći, na Kosovu. Poginulo je 20 ljudi, a 43 je ranjeno. U Novom Sadu je pogođena zgrada TV Novi Sad. U sedištu NATO u Briselu je saopšteno da je za 42 dana napada na SRJ izvedeno 14.000 letova.
2012. – Slika „Krik“ Edvarda Munka prodata je za 120 miliona dolara na aukciji Sotbija u Njujorku i tako postala najskuplje umetničko delo ikada prodato na aukciji.
VREMENSKA PROGNOZA
U Srbiji će danas biti umereno oblačno i suvo vreme, na severu sa sunčanim intervalima, saopštio je Hidrometeorološki zavod Srbije. Na jugu Srbije pretežno oblačno, povremeno s kišom i lokalnim pljuskovima. Vetar slab i umeren, istočni. Najniža temperatura od sedam do 13, a najviša od 15 na krajnjem jugu Srbije do 23 na severu Vojvodine.
U Beogradu danas umereno oblačno i suvo sa sunčanim intervalima. Vetar umeren, istočni i jugoistočni. Najniža temperatura oko 12, a najviša oko 22.
U ovom izveštaju su korišćeni izveštaji agencije Beta.