Dobro jutro,
Mada i nije tako fino kada širom Srbije, iz dana u dan, pristižu – do sada, lažne, dojave o bombama u školama, tržnim centrima i drugim javnim objektima. Danas su prijave dobijene iz više škola u Novom Sadu i na jugu Srbije.
Bliži se četvrti mesec rata u Ukrajini, a rešenje krize nije na vidiku. Izveštaji sa terena ukazuju da je u Donbasu stanje haotično i teško, dok su se ukrajinski borci iz marijupoljske čeličane Azovstal mahom predali ruskim snagama. Kijev odbija kompromis sa Moskvom, a Rusija i dalje negoduje zbog potencijalnog daljeg širenja NATO saveza (Finska i Švedska).
Rat u Ukrajini proizveo je brojne posledice u svim granama privrede. Ujedinjene nacije izdale su nedavno upozorenje da siromašnijim zemljama preti ozbiljna glad ukoliko se ne reši problem snabdevanja žitaricama iz ukrajinskih i ruskih luka u Crnom moru. Rusija je blokirala dotok, a SAD i Zapad optužuju Moskvu da „svetske zalihe hrane drže kao taoca“, i traže deblokadu. Dimitrij Medvedev kaže da će Rusija zahtevano učiniti ukoliko Zapad ublaži „sulude sankcije“, a da će u suprotnom na oranicama Evrope „rasti samo korov“, kao i da će mnoge zemlje biti u velikom problemu bez osnovnih namirnica. U igri velikih, suludo je jedino što ispaštaju mali. Ali, to je, valjda, geopolitika i to su sudbine.
NOVE DOJAVE O BOMBAMA
Dojave o podmetnutoj elektronskoj napravi stigle su na e-mail adrese više osnovnih i srednjih škola u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
„Dojave su stigle na mail adrese 134 osnovne škole na teritoriji Šolske uprave Novi Sad, kao i u nekim školama u Pirotu, Nišu, Babušnici, Vlasotincu, Lebanu i Kuršumliji“, navodi se u saopštenju.
U cilju bezbednosti učenika škole su obavestile MUP o pretnji i ekipe MUP-a su na terenu, dodaje se.
„Do okončanja pregleda nastava će se odvijati onlajn, A učenici će biti vraćeni u klupe, nakon potvrde da je bezbedno. O načinu organizovanja časova i povratku na neposrednu nastavu, škole će obavestiti učenike i njihove roditelje putem redovnih kanala komunikacije“, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Podsećamo, nedavno su 224 škole u prestonici prijavile da su dobile mejl o postavljenim eksplozivnim napravama. Dojave su prethodnih dana stizale i za mnoge druge institucije.
Ranije pretnje bombama došle su iz više zemalja. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, identifikovali su lokacije ukupno 19 mejl adresa – 18 adresa Gmail servisa i jednu mejl adresu servisa ProtonMail.
Kako je u saopštenju navedeno, utvrđeno je da je osam takvih pretnji stiglo iz Poljske, četiri iz Gambije, po dve iz Irana i Nigerije i po jedna iz Ukrajine, Slovenije i Rusije. Pripadnici srpske policije identifikovali su i lice koje je, 18. maja, telefonom uputilo pretnje iste sadržine, stoji u saopštenju.
„Od 11. marta ove godine do danas, putem mejla ili telefonskih poziva, u 48 navrata, na adrese različitih institucija u Srbiji, iz inostranstva je stiglo na stotine pretećih poruka o navodnim eksplozivnim napravama postavljenim na javnim mestima ili u institucijama. Preteće poruke su slate sa servisa Gmail, ProtonMail, Eunet mail, Yandedž, kao i putem anonimnih telefonskih poziva.
RAT U UKRAJINI
Rat u Ukrajini ušao je u osamdeset šesti dan. Nastavlja se predaja ukrajinskih vojnika iz železare „Azovstal“, ali se, kako prenose svetski mediji, većina ukrajinskih boraca već predala, a među njima je zamenik komandanta puka „Azov“. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da se 771 ukrajinski borac iz „Azovstala“ predao u poslednja 24 sata, ukupno 1.730 od ponedeljka, a 80 je ranjenika. Crveni krst prikuplja podatke od zarobljenika kako bi pratio njihovu sudbinu. Ukrajinski borci koji su napustili podzemne hodnike i bunkere železare i predali se čekaju dalje poteze. Prebačeni su u grad Olenjivka u oblasti Donjeck pod kontrolom Rusije.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da su ruske snage „potpuno uništile” istočni region Donbasa. Žestoke borbe vode se u predelu Severodonjecka, Avdejevke, sve do Nikolajeva. Ukrajinska vojska saopštava da su ruske snage pokrenule kontranapade oko Harkova. Ruske snage tvrde da Ukrajinci koriste bolnice kao borbene položaje. Nema kompromisa sa Moskvom poručuje Kijev, jedina opcija za pomirenje je kapitulacija Rusije, povlačenje trupa i razgovor o odšteti.
Britansko ministarstvo obrane kaže da ruski predsednik Vladimi Putin smenjuje odgovorne na bojištu. NATO ocenjuje da se zamah sukoba promenio u korist Ukrajine. To je jedna od tema u Briselu, gde zaseda Vojni komitet, najviši organ Alijanse. Finska će dati odgovor na zahteve Turske, koja se protivi učlanjenju te zemlje i Švedske u NATO. Lideri te dve zemlje planiraju direktno da razgovaraju sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, a Vašington poručuje da će ih u tome podržati. Predsednik SAD Džozef Bajden tokom jučerašnjeg dana sastao se sa premijerkom Švedske Magdalenom Anderson i predsednikom Finske Saulijem Ninisteom sa kojima je razgovarao nakon što su i zvanično predali zahteve za pridruživanje NATO-u. On je pozdravio zahtev Finske i Švedske da se pridruže NATO-u.
Kako da pomognu Kijevu raspravljaju i finansijski lideri G7. Sedam najrazvijenih zemalja sveta izdvojilo je 18,4 milijarde dolara u transferima i zajmovima kao pomoć Ukrajini da ispuni svoje trenutne finansijske potrebe, navodi se u nacrtu izveštaja u koji je Rojters imao uvid. Sa druge strane, američki senatori odobrili skoro 40 milijardi dolara pomoći Ukrajini – što je najveći paket podrške od početka ruske invazije. Kako bi se obnovila zemlja posle rata, nemački kancelar Šolc predlaže osnivanje fonda solidarnosti.
Analena Berbok optužuje Rusiju da blokiranjem izvoza žitarica iz Ukrajine koristi glad kao ratno oružje. Na predlog Ujedinjenih nacija Rusiji da otvori ukrajinske luke i dozvoli izvoz hrane, Moskva odgovara – to traži reviziju sankcija.
Najvažnije vesti o ratu u Ukrajini, i ukrajinskoj krizi, možete pratiti na sajtu Nedeljnika.
NESTAŠICE HRANE I UKRAJINSKA KRIZA
Sjedinjene Države su optužile Rusiju da svetske zalihe hrane „drže kao taoca“ usred sve većeg straha od gladi u zemljama u razvoju, pošto je bivši ruski predsednik upozorio da Kremlj neće odobriti vitalne pošiljke žitarica bez okončanja zapadnih sankcija. Govoreći na sednici Saveta bezbednosti UN u četvrtak, američki državni sekretar Entoni Blinken zahtevao je da Rusija ukine blokadu ukrajinskih crnomorskih luka i omogući protok hrane i đubriva širom sveta.
„Izgleda da ruska vlada misli da će upotreba hrane kao oružja pomoći da se postigne ono što njena invazija nije – da slomi duh ukrajinskog naroda“, rekao je on na sastanku koji je sazvala Bajdenova administracija, a prenosi Gardijan.
Blinken je pozvao Rusiju da „prestane da preti da će uskratiti izvoz hrane i đubriva iz zemalja koje kritikuju agresorski rat koji vodi protiv Ukrajine. Rusija i Ukrajina imaju udela u oko 30 odsto globalne proizdvonje pšenice i skoro 70 odsto proizvodnje suncokretovog ulja.
Ranije u četvrtak, Dmitrij Medvedev, bivši predsednik Rusije koji je sada visoki bezbednosni zvaničnik, upozorio je da Rusija neće nastaviti sa snabdevanjem hranom ukoliko Zapad ne ublaži svoje sankcije Kremlju. Nakon molbi Zapada i Ujedinjenih nacija Moskvi da dozvoli protok hrane kako bi se sprečila moguća glad u nekim zemljama, Medvedev je istakao da je Rusija spremna da to učini, ali da očekuje „pomoć trgovinskih partnera“.
„U suprotnom, nema logike: s jedne strane, protiv nas se uvode sulude sankcije, a sa druge traže snabdevanje hranom. Stvari ne funkcionišu tako, mi nismo idioti. Zemljama koje uvoze našu pšenicu i druge prehrambene proizvode biće veoma teško bez snabdevanja iz Rusije. A na evropskim i drugim poljima, bez naših đubriva, rodiće samo korov“, rekao je Medvedev.
I DRUGE VESTI
Privrednici i poreski savetnici: Mnogo problema sa e-fiskalizacijom, potrebno vreme prilagođavanja
Zastupnica udruženja Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije Milena Amon rekla je danas da ima mnogo problema u upotrebi novih fiskalnih kasa i da Ministarstvo finansija i Poreska uprava nemaju razumevanja, već na silu žele da uvedu e-fiskalizaciju. Ona je za Betu rekla da ima slučajeva da nove fiskalne kase čak ne mogu ni da saberu iznos, da često platne kartice ne „prolaze“ kroz kasu zbog čega prodavci gube kupce.
„Država na silu hoće da uvede e-fiskalizaciju uprkos mnogo tehničkih problema. Skandalozno je da neke kase nisu u stanju ni da saberu iznos“, rekla je Amon.
Sud priznao odgovornost argentinske države u masakru više od 400 domorodaca
Argentinski sud zvanično je priznao „odgovornost“ države u masakru više od 400 domorodaca pre gotovo jednog veka u rezervatu Šako na severu zemlje tokom „suđenja za istinu“, uz preporučene mere reparacije. Sud je posle šest ročišta tokom mesec dana u presudi pročitanoj na španskom i na domorodačkim jezicima zaključio da se smatra „dokazanim odgovornosti države“ u „zločinima protiv čovečnosti“ u okviru „genocida nad domorocima“.
Tribunal je ustanovio da je u jutro 19. jula 1924. godine stotinak policajaca, žandarma i nekoliko naoružanih civila, uz podršku aviona stiglo u zonu rezervata gde je hiljadu ljudi, porodica Kom i Mokovi i poljoprivredni radnici održavalo štrajk da protestuju zbog očajnih uslova u poljima pamuka. Oni su više od sat pucali na štrajkače i između 400 i 500 pripadnika te dve etničke grupe je stradalo,a ranjeni ljudi koji nisu mogli da pobegnu ubijani su na najsvirepiji način, sakaćeni, i sahranjeni u zajedničkim grobnicama, naveo je sud. Taj događaj je poznat kao Napalpi masakr.
Jeremić: „Uvođenje sankcija Rusiji moglo bi da ima posledice kada je reč o članstvu Prištine u UN“
Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je da bi uvođenje sankcija Rusiji „vrlo verovatno“ imalo ozbiljne posledice poput eventualnog članstva Kosova u Ujedinjenim nacijama (UN) i potom stavljanje Srbije pred svršen čin u vezi sa Republikom Srpskom. Kako je saopšteno iz Narodne stranke, Jeremić je za televiziju N1 rekao da za sada nije dovoljno jasno šta bi bile posledice neuvođenja sankcija Rusiji.
„Srbija će trpeti ozbiljnu štetu ako uvede sankcije Rusiji i u oblasti energetike i na planu izvoza poljoprivrednih proizvoda, na primer. Znamo, dakle, šta bi bile posledice uvođenja sankcija, ali ne znamo šta bi bile posledice neuvođenja“, ocenio je Jeremić.
Otac Borisa Džonsona dobio francusko državljanstvo
Otac britanskog premijera Borisa Džonsona, Stanli, star 81 godinu, dobio je francusko državljanstvo, saznaje se u francuskom minsitarstvu pravde. Konzervativac kao i sin Boris, protivnik Bregzita 2016. pre nego što je promenio mišljenje naredne godine, Stanli Džonson, čija je majka bila Francuskinja, zatražio je francusko državljanstvo u francuskom konzulatu u Londonu 18 novembra 2021. godine. Stanli Džonson rođen je u Engleskoj 18. avgusta 1940.
Francusko ministarstvo je saopštilo da je on dobio državljanstvo na osnovu elemenata njegovog dosijea i da se državljanstvo odnosi na njega lično, a ne na njegove potomke. Francuski konzul u Londonu će mu lično predati potvrdu o državljanstvu.
Koronavirus i Severna Koreja: Tradicionalnom medicinom protiv zaraze
Severna Koreja se bori sa širenjem koronavirusa tradicionalnom medicinom. Ljudi u Severnoj Koreji nisu vakcinisani, a nemaju ni mogućnost da nabave efikasne antivirusne lekove. Početkom 2020. godine, zemlja je zatvorila granice kako bi pokušala da se izoluje od pandemije. Severnokorejska vrhuška do sada je odbijala medicinsku pomoć iz inostranstva, a državni mediji preporučuju tradicionalne tretmane za borbu protiv onoga što se u toj zemlji naziva „groznicom“, prenosi BBC na srpskom jeziku.
Za one koji nisu ozbiljno bolesni, provladin dnevni list Rodong Simnun preporučuje čaj od đumbira sa medom i napitak od lista vrbe, a državni mediji su nedavno intervjuisali par koji preporučuje da se grlo ispira slanom vodom ujutru i uveče. „Hiljadu tona soli“ poslato je u Pjongjang da bi se napravio „antiseptički rastvor“, javila je državna novinska agencija. Državna televizija je savetovala obolele da koriste lekove protiv bolova kao što je ibuprofen, kao i amoksicilin i druge antibiotike.
VESTI IZ SPORTA
NASLOVNE STRANE
BLIC – O sve većem broju dojava o bombama u Srbiji pod naslovom „Pojavili se sada čak i ‘bombaši’ imitatori“. Pod naslovom „Liturgija pomirenja, pa izbor episkopa“, o uspostavljenom jedinstvu SPC i MPC.
VEČERNJE NOVOSTI – O zahtevu Brisela „Osuđenike iz Haga izbacite s ekrana“. O zajedničkoj liturgiji SPC i MPC „Isceljena rana koja boli već pola veka“.
DANAS – „Dačić nije ispao iz trke za premijera“, piše list. O pokušaju države da privuče kompanije iz Moskve, pod naslovom „Srpske firme u Rusiji nude rad iz Beograda“.
NOVA – O izjavi predsednika Srbije da od septembra globalno sledi možda najteže vreme od 1944. godine, list piše u tekstu pod naslovom „Pominjanje 1944. je pretnja nestašicama, švercom i inflacijom“. O donaciji košarkaša Nikole Mirotića za lečenje dečaka „Mirotić, drugo ime za ljudskost“.
POLITIKA – O razgovoru Vučića i Mišela o formiranju evropske geopolitičke zajednice „Važan korak napred, a ne zamena za EU“. List donosi tekst „Nastavlja se bezakonje sa imovinom Visokih Dečana“.
PREPORUKA ZA ČITANJE
NA DANAŠNJI DAN
1349. – Car Dušan je proglasio zakonik kojim su utvrđena opšta načela uređenja srpske države.
1985. – Film „Otac na službenom putu“ jugoslovenskog režisera Emira Kusturice osvojio je „Zlatnu palmu“ na 38. međunarodnom festivalu u Kanu.
2012. Predsednički kandidat Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić proglasio je pobedu na predsedničkim izborima. Dotadašnji predsednik Srbije Boris Tadić priznao je poraz i čestitao Nikoliću na pobedi.
VREMENSKA PROGNOZA
U Srbiji će danas posle svežeg jutra tokom dana biti sunčano i toplije uz slab promenljiv vetar, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod. Jutarnja temperatura od tri do 12, najviša dnevna od 27 do 31.
U Beogradu jutro sveže, tokom dana pretežno sunčano i toplo, uz slab vetar promenljivog pravca. Jutarnja temperatura od sedam do 12, najviša dnevna oko 31.
U izveštaju su korišćene vesti i izveštaji agencije Beta.