Dobro jutro,

Danas kada je tačno godinu dana od početka epidemije koronavirusa u Srbiji i kada Krizni štab preporučuje izbegavanje svih kontakata, možda bi najbolja literatura mogla da bude Lauševićeva knjiga:

„Godina prođe, dan nikad“.

Ovo su teme o kojima će se pričati danas.

KRIZNI ŠTAB I DVA POLA

Bilo je jasno i ranije, ali je sada postalo očigledno – postoje dva različita pola u Kriznom štabu za borbu sa koronavirusom. Medicinski i politički.

I uzalud doktor Predrag Kon, u skladu sa vojničkom disciplinom, odbija da opiše proces donošenja odluke, pun „intenzivnih neslaganja“, svima je jasno da doktori predlažu jedno, a da se donose drugačije odluke.

To je ovoga puta potvrdio i epidemiolog Tiodorović koji je priznao da je „medicinski deo Kriznog štaba nezadovoljan“.

Na nove mere dr Kon kaže da je „bolje išta nego ništa“.

NOVE VIKEND MERE

Zbog pogoršanja epidemijske situacije, Vlada Republike Srbije, na predlog Кriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti kovid-19, usvojila je nove mere za suzbijanje epidemije, koje se odnose na današnji i sutrašnji dan.

Danas od podne, sve do ponedeljka u 6 ujutru moći će da rade samo prodavnice hrane, apoteke i pumpe. Svim ugostiteljskim objektima i drugim trgovinskim objektima zabranjen je rad.

Sportski događaji ranije zakazani za ove dane biće održani, “uz najstrože poštovanje epidemijskih mera”.

U ski centrima, ove mere su stupile na snagu u ponoć i trajaće tokom čitavog vikenda sve do ponedeljka.

Učenici srednjih škola od ponedeljka, 8. marta, preći će na onlajn nastavu.

GODINU DANA KORONE U SRBIJI

Pre godinu dana u Srbiji je registrovan prvi slučaj koronavirusa, a u pitanju je bio 43-godišnji muškarac iz Bačke Topole koji je boravio u Budimpešti.

Tačno godinu dana kasnije, ispod crte koju podvlačimo, ostaju neočekivani obrti, talas više u odnosu na ostatak sveta i neizvesnost za koju smo verovali da će proći sa 2020. godinom.

I ostaju tragični podaci o broju preminulih.

Prema poslednjim podacima u Srbiji je od tada registrovano 478.878 slučajeva koronavirusa, a od posledica kovida-19 preminulo je 4.525 osoba.

Prvo je održana čuvena konferencija za štampu kada je rečeno da “smo koronavirus predstavili nečim što je mnogo veće od njenih stvarnih razmera”, a to nije bila najneozbiljnija izjava.

Zatim su se pojavili prvi slučajevi, virus je polako počeo da se širi da bismo prve dramatične najave od strane izvršne vlasti dobili onda kada je nekoliko dana zaredom bili 300 i više novozaraženih.

“Još dva ovakva dana i naš zdravstveni sistem će pući”, poručila je premijerka Ana Brnabić.

Usledili su skokovi, policijski časovi, zabrane kretanja u trajanju jednog produženog vikenda, a Univerzitet Oksford je u jednom trenutku izračunao da su u Srbiji najstrože mere.

Zatim je prvi talas počeo da jenjava, mere su polako, a onda sve brže popuštane, da bismo se već krajem maja ili početkom juna vratili “normalnom životu”.

Cena za to bio je drugi talas, u trenucima kada talasa nigde u Evropi nije bilo.

Kada je okončan drugi talas, a već je došla jesen, nada u to da će nova godina doneti novi – tačnije stari život, bila je sve veća.

U međuvremenu je usledio treći talas, tačno u vreme kada je u ostatku sveta bio drugi i mnogi su praznike proveli u strahu.

Ipak, u novoj godini je otpočet proces masovne vakcinacije, brojevi su počeli da se smiruju i delovalo je da smo blizu kraja.

A onda još jedno – ipak. Praznični produženi vikend doneo je intenziviranje kontakata ljudi, organizuju se kovid žurke i situacija se nije vratila u normalu kako je očekivano, već se ponovo pogršala.

I gotovo godinu dana nakon izjave Ane Brnabić o “pucanju zdravstvenog sistema”, doktor Predrag Kon poručio je da ćemo “ako ne bude strogih mera – pući kao zvečka”.

Između te dve izjave i dva šesta marta, stalo je godinu dana straha, nade i kontradiktornosti.

SVET

ŠKOTSKA NE ODUSTAJE OD ORGANIZACIJE EVROPSKOG PRVENSTVA

Škotska „apsolutno i dalje planira“ da organizuje utakmice na Evropskom fudbalskom prvenstvu ovog leta, rekla je premijerka Nikola Stardžon.

Glazgov je jedan od 12 gradova domaćina Evropskog fudbalskog prvenstva, koje se održava od 11. juna do 11. jula.

Britanski mediji su u četvrtak preneli da bi Glazgov i Dablin mogli da izgube domaćinstvopošto škotska i irska vlada još nisu pružile garancije Evropskoj fudbalskoj uniji o povratku navijača na stadione.

Domaćini utakmica imaju rok do 7. aprila da obaveste Uefu da li će navijačima biti dozvoljeno prisustvo.

„Niko ne želi da Škotska izgubi organizaciju Eura. I mislim da sada ne bismo trebali da budemo u poziciji da razmišljamo da će tako biti“, rekla je Stardžon, preneo je BBC.

„Sve zemlje se bore s tim, ne samo Škotska. Sada smo ovde, 5. marta i iako se zaista nadamo, a vi danas od nas dobijate znake pune optimizma, teško je gledati toliko unapred“, dodala je škotska premijerka.

Škotska se plasirala na Evropsko prvenstvo prvi put posle 23 godine.

SPORT

Najzanimljivija sportska vest dana je da je još jedan srpski fudbaler, jedan od zlatnih Orlića, postao crnogorski reprezentativac.

Uroš Đurđević biće novi napadač crnogorske fudbalske reprezentacije, prenose Vijesti.

Đurđević (27) je bio mladi reprezentativac Srbije, a sada je najbolji strelac španske Segunde. 

Selektor Crne Gore Radulović će u nedelju objaviti spisak igrača za utakmice sa Letonijom, Gibraltarom i Norveškom.

Vijesti prenose da je dogovor sa Đurđevićem postignut je još pre mesec i po dana, zbog čega se on nije našao na spisku reprezentacije Srbije koji je novi selektor Dragan Stojković objavio danas.

Đurđević je već završio potrebnu papirologiju oko promene državljanstva.

Očekuje se da on i ranije dođe u Crnu Goru iz Španije, upravo da bi preuzeo dokumenta.

Proceduru oko dobijanja pasoša, kako pišu Vijesti, osim potreba nacionalnog tima, olakšalo je i to što je Đurđevićev otac rođen u Podgorici. 

Uroš Đurđević je u juniorskoj karijeriigrao za Crvenu zvezdu i Rad, odakle je, kao prvotimac sa 19 godina prešao u Vitese, a u sezoni 2015/16 igrao u Palermu u Seriji A, postigavši dva gola.

Zatim je godinu i po proveo u Partizanu, prije odlaska u Olimpijakos.

Igra treću sezonu u Sportingu iz Hihona, u španskoj drugoj ligi.

U prve dve je postigao 17, koliko je upisao u tekućoj.

Za mladu reprezentaciju Srbije odigrao je čak 30 utakmica, uz 16 golova. 

ŠTA PIŠU NOVINE

Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za subotu, 6. mart 2021. godine pišu o novim merama Kriznog štaba za suzbijanje epidemije korona virusa, o istrazi protiv vlasnika škole glume Miroslava Aleksića, istrazi protiv vodje navijača Veljka Belivuka, o pregovorima vlasti i opozicije o izbornim uslovima i o drugim temama.

BLIC – O istrazi protiv vlasnika škole glume optuženog za seksualno uznemiravanje učenica, list piše „Mika Aleksić se uzda u svojih sedam svedoka“. List piše o efektima vakcinacije protiv korona virusa „U bolnicama nula ljudi koji su primili drugu dozu vakcine“. O istrazi protiv Veljka Belivuka pod naslovom „Svi dokazi protiv grupe Velje Nevolje“.

VEČERNJE NOVOSTI – O novim protivpamdemijskim merama tokom predstojećeg vikenda „Radiće prehrana, pumpe i apoteke“. O putovanjima u Grčku pod naslovom „Britanci mogu, Srbi neka čekaju“.

DANAS – „Kompanija United media novi vlasnik Danasa“, o završetku transakcije. Bivši poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže „Pregovori vlasti i opozicije su samo gluma“. Povodom navršenih godinu dana od potvrdjenog prvog slučaja infekcije korona virusom list piše „Srbija nije bila spremna, moglo je sve brže i bolje“.

POLITIKA – O kampanji vakcinisanja u Evropi „Konfuzija u evropskoj strategiji vakcinacije“. O novim protivpamdemijskim merama „Zaključavanje za vikend, srednje škole onlajn“. „Srbija može da proizvodi i kinesku vakcinu“, navodi list.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.