Dobro jutro,
Da, prvo od Argentinaca, od Kampaca, pa od Italijana, od Maniona, pa sad opet od Italijana, od Spisua. U danima nakon ispadanja Srbije sa Eurobasketa valja se podsetiti ko je poslednjih godina došao glave našim snovima. Tako, eto, možemo da gradimo lažni utisak da su nam to najveći životni i društveni problemi.
Ovaj brifing ponekad je samo mapa za snalaženje u brojnim pravim problemima od Beograda, preko Prištine, do Brisela. Od Moskve dokle god hoćete. Od društva, preko politike, do kulture.
Dok je ovaj brifing nastajao, pojavila se i vest da je preminuo legendarni kompozitor Kornelije Kovač.
SKUPŠTINSKA RASPRAVA O KOSOVU I METOHIJI
U Skupštini Srbije za danas je zakazana posebna sednica na kojoj će predsednik Srbije Aleksandar Vučić podneti “Izveštaj o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini”, od 15. juna 2021. do 1. septembra 2022. godine.
Na zvaničnom dokumentu piše da je podnosilac izveštaja Vlada Srbije, Kancelarija za Kosovo i Metohiju i Kancelarija za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini.
Izveštaj je napisan na 50 strana i u njemu su pobrojane, kako je navedeno “aktivnosti u okviru pripreme i realizacije pregovora”, od Zajednice srpskih opština, policije, pravosuđa, energetike pa do dijaloga privrednih komora, transporta opasnog tereta i nestalih lica, što je poslednje poglavlje.
U Izveštaju koji je dostupan na sajtu Skupštine Srbije, nabrojani su napadi koji su se dogodili u “izveštajnom periodu”, kao i kakve je sve poteze povukla Prištinska vlast u svom, kako je navedeno “antisrpskom delovanju” uz opise “antisrpskog terora”.
Objašnjeno je da se i pored toga Beograd zalaže za mir, kao i da je za usmeni sporazum o pojednostavljenom korišćenju ličnih dokumenata od 27. avgusta, “najzaslužniji predsednik Srbije Aleksandar Vučić”.
Izveštaj sadrži i brojne tehničke podatke o broju susreta, razgovora i prevedenih dokumenata.
Predsednik Srbije poslednji put je podneo izveštaj Skupštini 22. juna 2021. godine i on je tada usvojen sa 210 glasova za.
KONTRAOFANZIVNA UKRAJINSKIH SNAGA
Ukrajinska vojska preuzela je gotovo 6.000 kvadratnih kilometara teritorije u rukama ruskih snaga tokom kontraofanzive pokrenute početkom septembra, izjavio je sinoć ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
“Naši vojnici su od početka septembra već oslobodili 6.000 kvadratnih ukrajinske teritorije na istoku i jugu, i nastavljamo napred”, rekao je Zelenski u video snimku objavljenom na društvenim mrežama.
Zelenski je zahvalio vojnim jedinicama, pohvalivši njihovu “hrabrost” u operaciji koja je za sada dovela do povratka najvećih delova teritorije od povlačenja ruskih snaga iz predgrađa Kijeva krajem marta.
ODLAZAK KORNELIJA KOVAČA
Kompozitor Kornelije Kovač preminuo je u 81. godini u Beogradu, preneli su mediji.
Kornelije Kovač srpski je kompozitor, pijanista, koji je potekao iz muzičke porodice.
Njegov otac je bio violinista, a majka pevačica u horu opere. Brat, Mihajlo Kovač, takođe se bavio muzikom kao pevač, ali se kasnije opredelio za novinarstvo i politiku.
Kovač je ostavio neizbrisiv trag na srpskoj muzičkoj sceni. Sarađivao je sa brojnim poznatim imenima iz sveta muzike, kojima je komponovao vanvremenske hitove.
OSTALE VESTI
Oproštaj od kraljice Elizabete
Dva dana pre dolaska kovčega sa posmrtnim ostacima kraljice Elizabete Druge u London, neki građani su već stali u red da ne bi propustili priliku da odaju poštu kraljici, preminuloj 8. septembra.
Kovčeg bi u London trebalo da stigne u sredu i biće pet dana položen u holu Vestminstera koji će biti otvoren za građane.
Neki građani su večeras već stali u red koji će se verovatno protezati na nekoliko kilometara i u kojem će biti nekoliko stotina hiljada ljudi.
Kampovanje nije dozvoljeno u tom delu Londona, a građani koji dolaze donose stolice na rasklapanje, topliju odeću i hranu.
Britanska vlada koja je predvidela dug red, naložila je pojačanu bezbednost i postavljanje montažnih toaleta.
List Tajms (The Times) preneo je da se može očekivati do čak 750.000 ljudi, podsećajući da je 2002. godine bilo više od 200.000 ljudi da bi se poklonilo ispred kovčega kraljice majke, majke Elizabete Druge.
Koronavirus u Srbiji
Prema zvaničnim podacima, u poslednja 24 sata preminulo je još sedam osoba od posledica koronavirusa u Srbiji, pa je ukupan broj žrtava 16.829, objavljeno je na sajtu Ministarstva zdravlja covid19.rs.
Od poslednjeg preseka stanja u Srbiji, na koronavirus je testirano 13.869 osoba, a pozitivna je bilo 3.141.
Na respiratorima je 21 pacijent.
Ukupno je hospitalizovano 560 osoba.
U Srbiji je od početka epidemije zvanično potvrđeno 2.318.677 slučajeva infekcije.
Procenat smrtnosti je 0,73 odsto.
Do 15 časova 12. septembra 2022. godine u Srbiji su sprovedena 10.815.944 testa na osobama koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Patrijarh o bogosluženjima u vreme Europrajda
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije odlučio je da deo svih bogosluženja u hramovima i manastirima SPC, bude i molitva za svetinju braka i porodice, slogu i mir u narodu.
Kako je saopšteno iz SPC, patrijarh Porfirije je kazao da je odluka doneta s obzirom na izazove i iskušenja sa kojima se Crkva i njen verni narod suočavaju.
Patrijarh SPC izjavio je u nedelju da se protive održavanju manifestacije Evroprajd, jer prema njegovim rečima, njen cilj nije samo šetnja i provod već da “preoblikuje” vrednosti i društvo, način života.
On je naveo da je za pravoslavne hrišćane neprihvatljiva LGBTQ+ ideologija, ističući da oni “ne mogu da prihvate nametanje novih društvenih normi koje nije propagirao Bog”.
Porfirije je zatražio i da se povuče udžbenik iz biologije u delu o rodnom identitetu, ocenjujući da nameće LGBTQ+ ideologiju.
Jeremić o „rezoluciji“
Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je da se ne sme dozvoliti da se današnja sednica Skupštine Srbije o Kosovu i Metohiji “svede na puku razmenu optužbi vlasti i opozicije”, niti da se okonča bez usvajanja dokumenta kojim će se jasno definisati okvir i smernice za postupanje države u budućnosti.
“Narodna stranka je predložila usvajanje Rezolucije o Kosovu i Metohiji. Predlažemo dvadesetak konkretnih koraka, uključujući i da se nakon više od devet godina od kada se Priština na to obavezala, odredi krajni rok za formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO)”, rekao je Jeremić u intrevjuu za list Politika.
“Ako se do 31. decembra to ne bude dogodilo, ‘briselski dijalog’ bi trebalo proglasiti neuspešnim. Srbija bi tada, u saradnji sa predstavnicima našeg naroda u pokrajini, samostalno formirala ZSO i pristupila uspostavljanju administrativnih, bezbednosnih, pravosudnih i drugih nadležnosti koje su ‘Briselskim sporazumom’ ukinute”, rekao je Jeremić.
Jeremić je istakao da rezolucija koju je predložila Narodna stranka nalaže da predsednik Republike uputi pismo predsednicima Rusije i Kine u kojem ih zvanično obaveštava da se Srbija protivi prijemu samoproglašenog Kosova u UN, i da u ime Srbije traži da te Peking i Moskva iskoriste svoje pravo veta u Savetu bezbednosti, ako ta stvar bude stavljena na razmatranje tog tela.
“Ovo je od ogromne važnosti, imajući u vidu sve učestalije poruke visokih zvaničnika SAD i Evrope da se ‘normalizacija odnosa’ Beograda i Prištine mora okončati uzajamnim priznanjem, uz insistiranje na ubrzavanju procesa. U rezoluciji se definišu i drugi koraci u državnoj, parlamentarnoj i ekonomskoj diplomatiji, kao i mere koje hitno treba preduzeti u cilju zaštite i podrške našem narodu i svetinjama u pokrajini”, rekao je Jeremić.
Upitan da li bi Beograd bio proglašen za glavnog krivca za neuspeh pregovora sa Prištinom ako bi proglasio neuspešnim briselski dijalog, Jeremić je odgovorio da “ne sumnja da bi takva odluka u prvi mah izazvala nezadovoljstvo u zapadnim prestonicama, jer su u prethodnih deset godina navikli da bez većih poteškoća od Beograda dobijaju sve što požele”.
“Ako budemo jedinstveni i odlučni, neće proći mnogo vremena dok tu novu okolnost svi ne počnu da uzimaju u obzir. U rezoluciji u dobroj veri dajemo šansu Albancima da do kraja ove godine formiraju ZSO. Ako ih, uprkos jasnom stavu Beograda da ne prihvatamo dalje ponižavanje, njihovi zapadni partneri ne budu pritisli da ispune ono što su obećali još 2013. godine, ne bi trebalo očekivati da će to ikada učiniti”, rekao je Jeremić.
Na pitanje o mišljenju Medjunarodnog suda pravde (MSP) o pitanju koje je Srbija postavila dok je bio ministar spoljnih poslova, Jeremić je odgovorio da to “uopšte nije bilo toliko nepovoljno za Srbiju, kako to Albanci i njihovi saveznici pokušavaju da predstave”.
“Sud je jasno istakao da konačan status teritorije mora biti odlučen u Savetu bezbednosti UN. Zahvaljujući tome, punih 12 godina kasnije, pozicija Prištine u UN je nepromenjena. U medjuvremenu nije došlo do novog talasa priznanja, a čak 22 države su povukle svoju raniju odluku o priznavanju”, rekao je Jeremić.
Jeremić je naveo da bi uradio isto što i 2008. godine, a to je da formulaciju pitanja “prepusti struci”.
“Tada je to učinio pravni tim Vlade Srbije koji nas je pred tim sudom zastupao u procesima protiv Hrvatske i BiH, a koga su činili najeminentniji domaći i međunarodni pravni stručnjaci. Ne verujem da bi ishod bio bitno različit i da su oni to pitanje na drugačiji način formulisali”, rekao je Jeremić.
Jeremić je dodao da bi sudije, s obzirom da je politički uticaj sastavni deo funkcionisanja MSP-a, svakako “pronašle način da u mišljenju istaknu i nešto što bi se moglo tumačiti na povoljan način za albansku stranu”.
“Za žaljenje je to što iz unutrašnjepolitičkih razloga naša vlast potencira na interpretaciji koja ide na ruku Prištini, što podriva našu poziciju”, zaključio je Jeremić.
Lučić: Razočarani smo, imali smo velika očekivanja
Kapiten košarkaške reprezentacije Srbije Vladimir Lučić rekao je danas u Beogradu da je njegova ekipa imala velika očekivanja i da je razočarana eliminacijom u osmini finala Evropskog prvenstva.
“Svakome od nas je veoma teško, razočarani smo, imali smo velika očekivanja. Ali u sportu se dešavaju ovakve stvari”, rekao je Lučić novinarima po povratku iz Berlina, preneo je portal Mozzartsport.
Košarkaši Srbije izgubili su sinoć u Berlinu od Italije sa 86:94 u osmini finala i tako završili učešće na Evropskom prvenstvu.
“Niko od nas nije preterano spavao, imali smo rani let koji je bio malo pomeren, međutim mišljenja su ista. Italija je zasluženo slavila, dobro smo počeli, ali smo početkom četvrte četvrtine pali i izgubili”, rekao je Lučić.
“Nismo ništa analizirali, s obzirom na to da je sve još sveže. Promašili smo veliki broj otvorenih šuteva u drugom poluvremenu, a oni su posle isključenja trenera odreagovali kao ekipa, ubacili neke šuteve, pokupili samopouzdanje i slavili zasluženo”, dodao je on.
Upitan da li je Srbiji falio jači protivnik u grupi, koju je završila sa svih pet pobeda, Lučić je rekao da su protivnici u grupi bili jaki.
“Ekipe koje su bile s nama u grupi posle rezultata u osmini finala pokazuju da su kvalitetnije nego sto su pokazale u igri protiv nas. Imali smo dve teške utakmice u kvalifikacijama protiv Grka i Turaka, tako da ne mislim da nam je bio potreban jači protivnik”, rekao je Lučić.
Na pitanje da li je žal još veća zbog utiska da je Srbija bila najbolja ekipa na prvenstvu, Lučić je odgovorio: “Apsolutno”.
“Mislim da, pre svega, odnos koji smo izgradili kao ekipa, hemija koju smo imali je bila izvanredna. Mnogo smo sinoć pričali… Ako vas zanima, mislim da smo ekipa za poželeti što se tiče druženja i svega što smo prolazili tokom leta. Iz tog razloga poraz još teže pada”, rekao je on.
Kapiten Srbije je rekao i da on i saigrači nisu mnogo pratili medije i da im u tom smislu nije stavljen dodatni teret.
“Nismo pratili medije u toj meri u kojoj vi mislite. U odnosu na kvalitet koji smo imali, želje i snovi da napravimo veliki rezultat bili su realni, odatle razočarenje od nas samih i naših očekivanja, a ne zbog slike koja se stvarala oko nas”, zaključio je Lučić.
ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE
Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za utorak, 13. septembar 2022. godine pišu o manifestaciji Evroprajd, o nestašici mleka, kreditu Srbije iz Emirata, i o drugim aktuelnim političkim i ekonomskim temama.
ALO – O ratu u Ukrajini „Ukrajinci osvajaju gradove, Rusi bombarduju elektrane“. O rastu cena hrane „Na pijaci najtraženiji papirka i paradajz – ajvar 1.000 dinara“.
BLIC – O manifestaciji Evroprajd „Paradu neće zabraniti, ali se menja trasa šetnje“. Reakcija epidemiologa u tekstu „Ponovo raste broj zaraženih korona virusom“.
VEČERNJE NOVOSTI – U tekstu „Udžbenik iz biologije odlazi na popravni“, o protivljenju lekcijama o samostalnom odredjivanju pola. O najavi inspekcije u trgovinskim radnjama „Prodaju mleko po većoj ceni od propisane“.
DANAS – List donosi ocene analitičara na crkveno odlikovanje predsednika radikala Vojislava Šešelja, u tekstu „SPC sve više liči na političku organizaciju“. O dugu Srbije pod naslovom „Srbija se sada zadužuje skupo kao u vreme svetske krize iz 2008.“.
INFORMER – O ratu u Ukrajini „Pola Ukrajine bez struje i vode“. „I Milanović i Pahor sve razumeli: Srbija nikada neće priznati Kosovo“, o Samitu EU i Zapadnog Balkana „Brdo Brioni“.
KURIR – List prenosi izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa Samita Brdo-Brioni „EU sad najmanje popularna kod gradjana Srbije, ali nadam se da ćemo to promeniti“.
NOVA – „Zadužili nas milijardu evra da spasu EPS i pokriju dugove“, analiza lista za šta će država koristiti kredit iz UAE. Intervju sa profesorom medjunarodnog prava Markom Milanovićem „Vučić ima razlog da se plaši Putina“.
POLITIKA – O Samitu Brdo-Brioni pod naslovom „Beograd i Zagreb složni u odbrani dejtonske BiH“. Intervju sa predsednikom Narodne stranke Vukom Jeremićem „Potrebno je jedinstvo oko Kosova i Metohije“.
SRPSKI TELEGRAF – Prenosi izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa Samita EU i Zapadnog Balkana „Ja sam sve što Hrvati ne bi želeli da jesam“.