Dobro jutro,

Tokom sednice Skupštine Vojvodine na kojoj se razmatralo uvođenje Generalnog urbanističkog plana došlo je do sukoba nezadovoljnih građana sa obezbeđenjem. Nekoliko osoba je privedeno, a jedna je teže povređena.

Italija će morati na vanredne izbore. Nakon ostavke premijera Marija Dragija, predsednik Serđo Matarela je raspustio parlament, rekavši da je „politička situacija u zemlji dovela do ovakve odluke“.

Nastavlja se glasanje za novog lidera Konzervativne stranke u Velikoj Britaniji. Rezultati poslednjih anketa pokazuju da ministarka spoljnih poslova Liz Tras ima prednost u odnosu na ostale kandidate.

SUKOB ISPRED SKUPŠTINE VOJVODINE

Građani i obezbeđenje zgrade ispred Skupštine Vojvodine u Novom Sadu sukobili su se na protestu protiv usvajanja Generalnog urbanističkog plana. U Skupštini Vojvodine se održava sednica lokalnog parlamenta na kojoj se usvaja GUP. Na lice mesta izašla je i interventna brigada policije. Jedna osoba je teže povređena u naletu policije i nalazi se u Urgentnom centru, prenosi N1.

Kako prenose mediji, među demonstrantima ima privedenih. Na snimcima se vidi kako obezbeđenje odguruje narod, i da jedan od njih odguruje ženu koja je pala.

Do sukoba je došlo kada su okupljeni građani pokušali da probiju ogradu postavljenu u četvrtak ujutru pre održavanja sednice Skupštine Grada na kojoj će biti usvojen Generalni urbanistički plan Novog Sada.

Demonstranti su prethodno uspeli da pomere ogradu za nekoliko desetina metara, nakon čega je došlo do fizičkog sukoba, a na terenu je i policija. Na snimcima se vidi i da je policija u civilu uhapsila jednog demonstranta.

Okupljeni su uzvikivali „Lopovi, lopovi“, „Naš, grad“. Pitali su policiju zašto su protiv naroda i ko ih plaća.

Građani su na obezbeđenje i policiju bacali farbu i dimne bombe, javlja Beta.

Kako je navedeno na skupu, demonstranti su želeli da samo jedan od njih, Nebojša Milenković, uđe na sednicu i predstavi njihove stavove.

Na protestu su BILI aktivisti, političari i građani.

Na protestu su Janko Veselinović iz SSP, Radomir Lazović iz Ne davimo Beograd, aktivista Miran Pogačar, Brajan Brković aktivista Omladinske studenske akcije (OSA), kao i veliki broj građana.

Radomir Lazović iz “Ne davimo Beograd” rekao da su građani podneli više od 12.000 primedbi na generalni urbanistički plan Novog Sada, od kojih ni jedna nije usvojena, a da sada na protestu traže samo da se jedan od njih obrati skupštini grada.

On je rekao da su njega na protestu napali ljudi koji se nisu legitmisali, niti on zna ko su, oborili ga na zemlju i izneli.

ITALIJA PRED NOVIM IZBORIMA

Italijanski predsednik Serđo Matarela raspustio je parlament, što vodi u vanredne izbore.

Odluka je usledila nakon ostavke premijera zemlje Marija Dragija ranije tokom dana.

Matarela je ovaj potez označio kao “neizbežnim” nakon političkog preokreta sa kojim se suočava treća najveća ekonomija Evropske unije u poslednja 24 sata.

“Politička situacija je dovela do ove odluke”, rekao je Matarela u obraćanju na televiziji.

Matarela je zatražio od Dragija da ostane na funkciji premijera kao vršilac dužnosti, navedeno je u saopštenju. Međutim, Dragi je ponovo podneo ostavku predsedniku Matareli.

Matarela je rekao da će se izbori održati u narednih 70 dana, kako je navedeno u ustavu.

Dragijeva ostavka dolazi nakon što je nekoliko ključnih partija u njegovoj koaliciji, Pokret 5 zvezdica, najveća stranka u koalicionoj vladi zemlje, desni centar Forca Italia i krajnje desničarska Liga, bojkotovalo glasanje o poverenju vladi u sredu uveče.

Ostavka centrističkog lidera usledila je uprkos njegovoj popularnosti među mnogima u zemlji i podršci svetskih lidera, koji ga vide kao važan evropski glas u suprotstavljanju ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i ratu u Ukrajini, prenosi CNN.

NASLEDNIK BORISA DŽONSONA

Ankete daju britanskoj ministarki spoljnih poslova Liz Tras prednost u finalnoj trci za novog šefa Konzervativne stranke i automatski premijera zemlje u odnosu na rivala, bivšeg ministra finansija Rišija Sunaka, čiji ekonomski učinak ona napada. 

Doskorašnji britanski ministar finansija Riši Sunak i šefica diplomatije Liz Tras  ostali su jedini kandidati za novog lidera Konzervativne stranke, koji će postati i premijer Velike Britanije.

U petoj rundi glasanja za naslednika odlazećeg premijera i lidera konzervativaca Borisa Džonsona, Sunak je dobio najviše glasova, Tras je bila druga, a eliminisana je trećeplasirana Peni Mordant, državna sekretarka za trgovinu i bivša ministarka odbrane.

Odluku o pobedniku donose članovi Konzervativne stranke a rezultati će biti objavljeni 5. septembra.

Dva poslednja kandidata su izložili svoje programe u medijima. I jedan i drugi smatra sebe najbolje pozicioniranim da se bori na narednim izborima 2024. godine protiv laburističke opozicije.

Međutim, prema anketi instituta JuGav (YouGov) Liz Tras je u ubedljivoj prednosti u odnosu na Riši Sunaka sa 62 odsto u odnosu na njegovih 38 odsto glasova. Pored toga 40 odsto ispitanika je reklo da ne može da ima poverenja u Riši Sunaka.

Bivši ministar finansija je tvrdio da je on u najboljoj poziciji da pobedi Laburiste na opštim izborima.

I DRUGE VESTI

Ankara: „Rusija i Ukrajina sutra potpisuju sporazum o isporuci žitarica“

Rusija i Ukrajina će sutra popodne u Istanbulu potpisati sporazum o izvozu žitarica, saopštilo je tursko predsedništvo. 

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i generalni sekretar UN Antonio Gutereš, kao i predstavnici Rusije i Ukrajine će učestvovati na ceremoniji potpisivanja, objavilo je tursko predsedništvo. 

Radi se o planu Ujedinjenih nacija da se deblokira izvoz ukrajinskog žita i dozvoli Rusiji da izvozi žito i đubrivo. 

Gutereš je radio na planu koji bi omogućio Ukrajini da izveze milione tona žitarica iz skladišta koji su zbog rata blokirani u ukrajinskim lukama na Crnom moru. To bi moglo da ublaži globalnu krizu u hrani zbog koje su skočile cene žita i drugih žitarica.

Te strane su se sastale prošle nedelje u Istanbulu kada je postignut okvirni dogovor oko tog plana.

Planom se predviđaju zajedničke kontrole brodova kada napuštaju i stižu u crnomorske luke i mehanizam koji bi osigurao bezbednost ruta, rekli su turski zvaničnici.

Koordinacioni centar za slanje izvoza bi bio uspostavljen u Istanbulu i uključio bi zvaničnike iz UN, Turske, Rusije i Ukrajine.

Španija i Portugalija protiv predloga da članice EU smanje upotrebu prirodnog gasa

Španija i Portugalija su se oštro usprotivile predlogu Evropske komisije da članice EU smanje upotrebu prirodnog gasa za 15 odsto zbog mogućnosti da Rusija u potpunosti obustavi isporuku tog energenta.

Vlade u Madridu i Lisabonu, koje su obično veoma privržene Briselu, saopštile su da neće podržati predlog predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koji će ministri energetike članica EU razmatrati u utorak.

Predlog predviđa da članice u početku dobrovoljno smanjuju upotrebu prirodnog gasa, ali Evropska komisija želi da uvede kao obavezu smanjenje od 15 odsto, za slučaj vanredne energetske situacije širom EU tokom zime.

Španija i Portugalija se protive obaveznom smanjenju upotrebe prirodnog gasa, uz obrazloženje da su slabo energetski povezane sa ostatkom Evrope i da koriste veoma malo ruskog gasa u poređenju sa drugim članicama EU poput Nemačke i Italije.

Španska ministarka za ekološku tranziciju Tereza ​​Ribera rekla je da će vlada u Madridu braniti evropske vrednosti, ali da „neće prihvatiti žrtvovanje u vezi sa pitanjem o kojem joj nije dozvoljeno ni da iznese stav“.

Zamenik portugalskog ministra za životnu sredinu i energiju Žoao Galamba rekao je da je predložena mera „neodrživa i nesrazmerna“.

Sve zemlje EU, kao i mnoge države širom sveta, bore se sa visokom inflacijom izazvanom rastom cena energije, delom zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Španija se u junu oslanjala na gas za 27 odsto svoje električne energije, dok je za 48 odsto koristila obnovljive izvore. Španija je ove godine svega 10 odsto gasa uvezla iz Rusije, dok je iz SAD dobila 34 odsto, iz Alžira 25 odsto, a iz Nigerije 14 odsto.

Veliki šumski požar kod Berova u Severnoj Makedoniji

Veliki šumski požar izbio je u planiskom području u blizini Berova, mesta na istoku Severne Makedonije.

Prema informacijama vatrogasaca, požar je zahvatio više od 50 hektara, brzo se širi zbog vetra, a u gašenje je uključeno i lokalno stanovništvo, nakon poziva grdončelnika Berova Zvonka Pekovskog.

On je zamolio i susedne opštine da se uključe u gašenje tog velikog šumskog požara koji je u nepristupačnom planinskom području.

Za sada, kako je prenela agencija MIA, nema opasnosti po naseljena mesta u Berovskom region. Prema rečima Pekevskog, noćas će dežurne ekipe paziti na nekoliko torova sa stokom.

Požar je počeo kada je vatra zahvatila suvu travu, ali je tokom dana, zbog vetra, proširen i na šumu, a gradonačelnik Berova je nagovestio da postoje indicije da je podmetnut. 

Najavljeno je da će se sutra rano ujutru u gašenje požara, udaljenog šest kilometara od regionalnog puta Berovo – Vinica, uključiti jedan vojni i jedan policijski helikokopter i avion „er tractor“.

Vojni helikopter je kasno popodne izveo samo izviđački let koji mu je zapravo dao koordinate i plan za sutrašnje gašenje požara iz vazduha, a iz Centra za upravljanje krizama kažu da dovoze i terenska vozila koja mogu da nose veće količine vode da bi se istovremeno delovalo i sa zemlje.

Nikaragva: „Novinari i zaposleni lista La Prensa napustili zemlju“

Nikaragvanski dnevnik La Prensa, kritičan prema vladi predsednika Danijela Ortege, saopštio je da su svi njegovi zaposleni, novinari i fotografi nedavno napustili zemlju iz straha da ne budu uhapšeni.

„Progon vlade Danijela Ortege pokrenut ovog meseca protiv zaposlenih u dnevniku La prensa naterao ih je da pobegnu iz zemlje“, piše na naslovnoj strani lista koji od avgusta izlazi u digitalnom formatu od avgusta.

„Novinari, urednici, fotografi i drugi članovi osoblja bili su primorani da napuste Nikaragvu tajno, tokom poslednje dve godine da bi zaštitili svoju bezbednost i svoju slobodu“, naveo je list, najstariji u zemlji osnovan pre 95 godina.

Kako je navedeno, ta mera je doneta posle hapšenja dvoje vozača lista 6. jula, koji su zatim pritvoreni na 90 dana dok traje istraga o nekim neodređenim prestupima.

„Posle hapšenja to dvoje zaposlenih usledili su pretresi u domovima više novinara, fotografa i drugih medijskih profesionalaca. Ta situacija primorala je La Prensu da zaštiti svoje osoblje i da ih izvede iz zemlje“, navodi se u tekstu.

Kako se navodi, list radi na formiranju redakcije u inostranstvu da bi mogao da nastavi da objaljuje iz inostranstva.

Policija je 14. avgusta 2021. uhapsila direktora La Prense Huana Lorenza Holmana, dan posle pretresa prostorija lista. On je u aprilu osuđen na devet godina zatvora.

Holman je rođak novinarke Kristijane Čamoro, ćerke bivše predsednice Violete Čamoro (1990-1997). Ona je u martu osuđena na osam godina zatvora zbog pranja novca i pronevere sredstava.

List koji je imao važnu ulogu u borbi protiv Somoze, zadržao je kritičan stav prema Ortegi kao i prema Orteginoj supruzi i potpresednici Rosario Muriljo.

Čamoro i Holman su među 45 opozicionara koje je vlada optužila da su planirali da svrgnu Danijela Ortegu uz podršku SAD i koji su osuđeni na kazne koje idu do 13 godina zatvora.

ŠTA PIŠE DNEVNA ŠTAMPA

BLIC – O drugom krugu upisa na fakultete u Beogradu „Još mesta za brucoše na pravima i ekonomiji“.

VEČERNJE NOVOSTI – O doktoratu ministra finansija Siniše Malog „Doktorat mu uzeli neustavno“. O tenzijama oko Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom „Temeljni češljaju Milovi eksperti“.

DANAS – O saznanjima o novom sastavu skupštine i vlade, list piše „Hoće li Ana Brnabić naslediti Ivicu Dačića“. O istraživanju KOMS-a o potrebama mladih „Mladi sanjaju platu 100.000 dinara, a čeka ih manje od 50.000“.

NOVA – „Još milion evra za popravku rupa na Milošu Velikom“, piše list. O protestima u Novom Sadu „Vučić nasiljem krči put ‘Novom Sadu na vodi'“.

POLITIKA – „Zapadne službe u lovu na Milana Radoičića“, o tome da potpredsednika Srpske liste traže britanski i nemački agenti. O protestu u Novom Sadu „Tenzije u Novom Sadu zbog usvajanja GUP-a“.

PREPORUKA ZA ČITANJE

NA DANAŠNJI DAN

2010. – Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdio je da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povredila međunarodno pravo. Sud je tim stavom odgovorio na ranije postavljeno pitanje Generalne skupštine UN da li je jednostrana deklaracija o nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu s međunarodnim pravom.

356. p.n.e – Rođen je makedonski kralj Aleksandar III Veliki, legendarni grčki vojskovođa koji je za kratko vreme svoje vladavine (336-323 p.n.e) uspeo da razori hiljadugodišnja carstva, gradeći nove mermerne gradove i stvarajući novu civilizaciju. Vekovima je inspirisao likovne umetnike i pesnike.

1739. – Turska vojska je u bici kod Grocke pobedila Austrijance i primorala ih da napuste Srbiju i Beograd. Beogradskim mirom od 18. septembra Beograd i teritorije severno od Zapadne Morave su posle 21 godine ponovo pripali Otomanskom carstvu.

VREMENSKA PROGNOZA

U Srbiji će danas biti sunčano i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine, uz slab i umeren vetar, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

Najniža temperatura biće od 12 do 22, najviša od 35 do 38 stepeni.

U Beogradu će danas biti sunčano i natprosečno toplo vreme sa slabim vetrom. Najniža temperatura biće 18 do 22, a najviša oko 37 stepeni.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-549-od-21-jula/
Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.