Dobro jutro,

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije odbranila je titulu svetskog šampiona, pošto je u finalu Svetskog prvenstva u Apeldornu pobedila Brazil sa 3:0 u setovima. Srbiju je predvodila Tijana Bošković sa 24 poena.

Američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da će „biti posledica“ po Saudijsku Arabiju nakon što je kartel Opek+ zemalja izvoznica nafte odlučio da smanji proizvodnju. To je potez za koji iz Bele kuće kažu da ide na ruku Rusiji zbog toga što podiže cene nafte.

U Pekingu je počeo 20. kongres vladajuće Komunističke partije Kine, a očekuje se da će kineski predsednik Si Đinping biti treći put izabran na mesto generalnog sekretara partije sa petogodišnjim mandatom, što je pre toga uspelo samo Mao Cetungu.

ZLATNE ODBOJKAŠICE

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije odbranila je titulu svetskog šampiona, pošto je u finalu Svetskog prvenstva u Apeldornu pobedila Brazil sa 3:0 u setovima (26:24, 25:22, 25:17).

Srbiju je predvodila Tijana Bošković sa 24 poena. Jovana Stevanović pobedi je doprinela sa 11 poena, Bjanka Buša sa osam, a Mina Popović i Sara Lozo sa po sedam poena.

U ekipi Brazila najefikasnije su bile Gabi, Loren Heraldo i Karolina Ana Da Silva sa po devet poena.

Brazil je bolje počeo i od početka je vodio, ali je Srbija predvođena Tijanom Bošković preokrenula na 11:10. Dobrom igrom u bloku Srbija je povela sa 16:14 i posle toga uglavnom je bila u vođstvu od jednog poena. Brazil je dobro igrao u polju, ali je srpski tim bio dobar u napadu i ponovo u bloku predvođen Bojanom Drčom poveo sa 24:22.

Srbija nije iskoristila dve vezane set lopte, ali je Bošković donela treću koju je njena ekipa iskoristila kada su Brazilke loptu poslale u aut.

I u drugom setu Brazil je od početka vodio, a srpski tim je jurio zaostatak od dva poena, što mu je uspelo posle poena Bošković na 12:12. Brazil je posle toga vezao tri poena, ali je Srbija uzvratila i serijom 7:0 predvođena Bošković, ali i dobrim servisima Jovane Stevanović, uspela da preokrene na 20:16.

Brazil je posle toga uspeo da izjednači na 22:22, ali je posle toga srpski tim popravio igru i iskoristio prvu set loptu dobrim blokom Stevanović.

Posle početnog vođstva Brazila, srpski tim preuzeo je igru u trećem setu i blokom Stevanović otišao na 6:3. Posle dobre igre prednost je rasla, a as servisom Mine Popović i poenima Bošković Srbija je povela sa 16:8.

Srbija je dobro igrala u bloku i polju posle čega je povela sa 18:10, prednost je ubedljivom igrom sačuvala do kraja i osvojila drugu uzastopnu titulu svetskog prvaka.

Srpski tim je ostvario svih 12 pobeda na turniru.

Bronzanu medalju osvojila je Italija pobedom protiv selekcije SAD od 3:0 u setovima (25:20, 25:15, 27:25).

SPOR SAD I SAUDIJSKE ARABIJE

Američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da će „biti posledica“ po Saudijsku Arabiju nakon što je kartel Opek+ zemalja izvoznica nafte odlučio da smanji proizvodnju. To je potez za koji iz Bele kuće kažu da ide na ruku Rusiji zbog toga što podiže cene nafte, ali analitičari napominju i da su vlasti u Rijadu odlučile da smanje proizvodnju da bi zaštitili budžet koji umnogome zavisi od nafte. U međuvremenu je cena prošlog petka porasla za četiri odsto, što je najveći nivo u prethodnih pet nedelja, i dodatni izvor zarade za članice Opek+.

Bajden je u opštom tonu naveo da, „kada se Dom i Senat vrate sa pauze, moraće da se priča o tome“. Postojaće neke posledice za ono što su uradili, zajedno sa Rusijom“, rekao je Bajden u u intervjuu za CNN. Kartel Opek+, čiji član je i Rusija, prošle nedelje je najavio planove za smanjenje proizvodnje nafte za dva miliona barela dnevno.

Ovaj potez razljutio je Belu kuću i Kongres, istovremeno ukazavši na sve lošije odnose između Vašingtona i Rijada. Poslanici obe američke stranke pozvali su na različite mere za kažnjavanje Saudijske Arabije. Upitan da li je vreme da SAD ponovo razmisle o svom odnosu sa Saudijcima, Bajden je kratko odgovorio sa „da“, ali je odbio da precizira koje su mere na stolu, prenosi Euronews.

„Neću da ulazim u ono što bih razmatrao i u ono što trenutno imam na umu. Ali posledica će biti“, naveo je američki predsednik, prenosi Blumberg.

Ovakav potez Opek+ kartela je dodatan udarac za Bajdena ne samo zbog toga što dolazi nekoliko nedelja pre novembarskih izbora pred koje Demokrate ne stoje baš najbolje, već i zbog toga što je američki predsednik, usled energetskih problema sa kojima se Zapad suočava, izgleda bio spreman da, bar za sada, „zakopa ratne sekire“ sa saudijskim de fakto vladarom, princem Mohamedom bin Salmanom. 

Bajden je u julu otputovao u Saudijsku Arabiju gde se sastao sa Bin Salmanom i poručio da „SAD neće odustati od Bliskog istoka“, uprkos tome što je iz njegove administracije rečeno kako je upravo Bin Salman kriv za ubistvo novinara Džamala Kašogija, a Bajden lično je rekao da će saudijski princ postati „izopštenik“.

Upravo zbog te julske posete prilikom koje su se Bajden i Bin Salman naizgled „drugarski“ pozdravili, u Vašingtonu su verovali kako postoji dogovor da se nastavi pumpanje nafte, pa tim pre odluku kartela o smanjenju proizvodnje vide kao „izdaju“, prenosi Njujork tajms. 

Dodaje se i da je Bajdenova administracija tražila od saudijskih zvaničnika da sačekaju još mesec dana i vide da li će cene nafte zaista pasti kao što se pribojavaju, ali je Bin Salman odlučio da se ipak smanji proizvodnja zbog straha od toga da bi pad cena energenata oštetio budžet njegove zemlje, koji umnogome zavisi upravo od prodaje nafte.

„Više ne primamo naređenja od Vašingtona“

Ističući da odluka nije usmerena ni na koji način direktno protiv Bajdena, saudijski zvaničnici su uveravali američke zvaničnike kako su spremni da značajno povećaju proizvodnju u decembru, kada Evropska unija treba da obuzda izvoz ruske sirove nafte, navodi Njujork tajms. 

Bez obzira na to kako zvaničnici iz Opek+ objašnjavaju svoju odluku da smanje pumpanje nafte, brojke su broje – a one kažu da je u petak, 7. oktobra, cena nafte porasla za dodatnih četiri odsto, na najviši nivo u prethodnih pet nedelja, i to upravo zbog odluke o smanjenoj proizvodnji.

U izveštajima od 12. oktobra čini se kao da se cena nafte malo spustila (za barel Brenta plaća se 94,55 dolara u odnosu na 97,92 koliko je bilo tog 7. oktobra), ali ostaje činjenica da odluke Opek+ kartela i te kako utiču na cene energenata širom sveta.

I za neke komentatore u Zalivu, energetska kriza je pojačala značaj ovog regiona za globalna tržišta.

„U ovom trenutku svima je potrebna zalivska nafta, svima su potrebni Saudijska Arabija i UAE. Neki u Vašingtonu definitivno ne shvataju da postoji novi Zaliv i mi više ne primamo naređenja iz Vašingtona“, rekao je za FT Abdulhalek Abdula, profesor političkih nauka iz Emirata.

Kakve bi posledice mogle da budu po Rijad?

Mada Saudijci tvrde da odluka o smanjenoj proizvodnji nafte nije usmerena protiv SAD, u Vašingtonu smatraju da i te kako imaju razloga da budu ljuti, a kada su u pitanju potencijalne posledice po Rijad, tu već ima nekoliko predloga.

Džon Kirbi, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost, rekao je da Bajden veruje kako bi SAD trebalo da „preispitaju bilateralne odnose sa Saudijskom Arabijom i vide da li taj odnos služi interesima nacionalne bezbednosti“, dodajući da je razlog za ovu „evaluaciju odnosa“ nedavna odluka OPEK-a, prenosi Gardijan.

Robert Menendez, predsednik komiteta za spoljne poslove Senata iz redova Demokrata, zapretio je zamrzavanjem prodaje oružja i bezbednosne saradnje sa Saudijcima, rekavši da princ Bin Salman „pomaže da se Putinov rat finansira kroz kartel“. 

„Jednostavno, ne može se biti na obe strane u ovom sukobu. Neću odobriti nikakvu saradnju sa Rijadom dok Saudijska Arabija ne preispita svoju poziciju u pogledu rata u Ukrajini. Dosta je bilo“, rekao je Menendez.

Prilikom obraćanja, ipak je sugerisao da se ne zalaže za apsolutnu zabranu saradnje u svakom smislu, već za „prekid trgovine oružjem i bezbednosne saradnje u onoj meri u kojoj to ne bi naškodilo američkom osoblju i interesima“. 

Senator i kongresmen iz redova Demokrata, Ričard Blumental i Ro Kana, u autorskom tekstu za Politiko optužili su Saudijsku Arabiju da „podriva napore SAD i pomaže da se podstakne Putinova invazija na Ukrajinu“.

„Međutim, SAD imaju kako da odgovore – mogu odmah da zaustave masovne isporuke američke ratne tehnologije u ruke Saudijaca koji je jedva čekaju. Jednostavno rečeno, Amerika ne bi trebalo da pruža tako neograničenu kontrolu nad strateškim odbrambenim sistemima očiglednom savezniku našeg najvećeg neprijatelja – Vladimira Putina“, smatraju oni.

Bivši analitičar CIA i stručnjak za Saudijsku Arabiju Brus Ridel rekao je da izjave iz Bele kuće predstavljaju „dramatičan preokret“.

„Prešli smo ponovo put od saradnje sa princem Bin Salmanom do toga da on postaje ‘izopštenik’. Mislim da je pritisak unutar Demokratske partije da se nešto uradi povodom toga ogroman. Mediji i institucije koji su važni Demokratama zahtevaju da se preduzmu neki koraci – možda će to biti smanjivanje isporuka oružja“, naveo je Ridel za Gardijan.

Uprkos ovim pozivima da se razmisli o ukidanju isporuka oružja Saudijskoj Arabiji, moguće je i da do toga ipak neće doći. Kirbi je u pojašnjenju svoje izjave o „preispitivanju američkog odnosa prema Saudijcima“ naveo da to verovatno neće uticati na dalju saradnju Vašingtona i Rijada kada je u pitanju poboljšanje vazdušne bezbednosti regiona.

„Ništa se nije promenilo u vezi sa našim uverenjem da je integrisana mreža vazdušne odbrane na Bliskom istoku od pomoći ne samo za naše nacionalne bezbednosne interese, jer 70.000 Amerikanaca živi u Saudijskoj Arabiji a još i više u regionu, već je to i u interesu naših saveznika i partnera u tom delu sveta“, rekao je Kirbi. 

DVADESETI KONGRES KPK

U Pekingu je počeo 20. kongres vladajuće Komunističke partije Kine, a očekuje se da će kineski predsednik Si Đinping biti treći put izabran na mesto generalnog sekretara partije sa petogodišnjim mandatom, što je pre toga uspelo samo Mao Cetungu.

Kongres se održava u Velikoj dvorani naroda u Pekingu i trajaće do 22. oktobra, preneo je Kineski međunarodni radio.

Na Kongresu će biti rezimirani poslovi u proteklih pet godina, kao i važna dostignuća i dragocena iskustva koja je Centralni komitet KP Kine na čelu sa Si Đinpingom postigao predvodeći partiju, državu i narod u održavanju i razvoju socijalizma sa kineskim karakteristikama u novoj eri, rekao je portparol kongresa Sun Jeli.

Biće napravljena i detaljna analiza o okolnostima u zemlji i u svetu, dodao je on.

Kongres kineske Komunističke partije održava se svake pete godine i okuplja oko 2.300 partijskih lidera, a uglavnom će biti održan iza zatvorenih vrata.

Očekuje se da kongresu prisustvuju i bivši lideri, ukoliko im to dozvoli zdravlje.

Ugledni bivši lideri uključuju i devedesetogodišnjeg Đianga Cemina i njegovog premijera Cu Rongđija, kao i Hu Đintaoa, Sijevog neposrednog prethodnika.

Na ceremoniji otvaranja, koja će biti prenošena odloženo, Si će pročitati izveštaj, navodeći dostignuća partije u prethodnom periodu i predstaviti planove za narednih pet godina.

Na 19. kongresu partije uvodni govor je trajao tri sata i 24 minuta.

Na ceremoniji zatvaranja delegati će glasati za usvajanje izveštaja kongresa i amandmana na osnivački dokument partije.

Takođe će izabrati novi Centralni komitet koji ima oko 200 članova sa pravom glasa i oko 170 njihovih zamenika.

Što se tiče političkog i ekonomskog sistema, ne očekuju se značajne promene tokom trećeg mandata Si Đinpinga, navodi AP.

Kada je reč o spoljnoj politici, analitičari ocenjuju da će Si nastaviti da otvara Kinu prema svetu i izgradnju zemlje koja ne zavisi ni od koga.

S obzirom da će pred njim ostati izazovi vezani sa kovid, nastavak ekonomskog rasta, jačanje vojske i pitanje Tajvana, treći mandat bi mogao da mu bude najteži do sada, smatraju analitičari.

I DRUGE VESTI

Porfirije u Vukovaru: „Mi smo ovde ne zbog bilo čega drugog, nego zbog hrama i molitve“

Patrijarh srpski Porfirije prisustvovao je činu doksologije u Sabornom hramu u Vukovaru, gde je povodom navoda da je ta poseta „čista provokacija“, istakao da su tu „samo zbog hrama i molitve“.

„Mi smo ovde došli ne zbog bilo čega drugog, nego zbog hrama, zbog molitve, zbog toga što imamo potrebu da došavši u hram uputimo najdublje svoje želje i istinske molitve Bogu za sebe, za svoje bližnje, ali i za čitav svet, za sve ljude“, rekao je Porfirije u svom obraćanju u hramu, a prenela Srpska pravoslavna crkva (SPC).

On je istakao da su „blagodarni Bogu, vladiki Heruvimu, njegovim sveštenicima, svim ljudima dobre volje i svim državnim institucijama“ koje su učestvovale u obnovi tog hrama koji je bio „ranjen, devastiran i razrušen“ i procesu „vraćanja lepote koju je imao kada je sazidan“.

Patrijarh je ocenio da je na prostor Vukovara, ali i šire, mesto gde su se „vekovima ukrštale i živele mnoge različitosti“, navodeći da tu žive ljudi koji imaju neuporedivo više zajedničkog i sličnog, nego što imaju razlike, a da je hrišćanska vera najsličnije što ih približava.

Kako je najavljeno iz SPC, Porfirije, nakon služenja liturgije u 9 sati, trebalo da osvešta obnovljeni Saborni hram, kao i Srpski dom u Vukovaru.

Kurti: „Sporazum sa Beogradom što pre, nisam siguran da imamo ni dve godine“

Premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti izjavio je da sporazum sa Beogradom u čijem je centru uzajamno priznanje mora biti postignut što pre, navodeći da bi do njega možda moralo da dođe za manje od dve godine.

„Nisam siguran ni da imamo dve godine. Trebalo bi da to učinimo što pre. Spreman sam da se kreativno i konstruktivno angažujem kad god nas pozovu iz Brisela“, rekao je Kurti za Dojče Vele (DW).

On je ocenio i da trenutni odnos Beograda i Prištine „nije normalan“, ističući da je potrebno normalizovati ga, kao i da se „put napred nalazi u Briselu“.

„Ovaj dijalog mora da se zaključi pravno-obavezujućim sporazumom u čijem je centru uzajamno priznanje. Ne možemo da imamo održiv i pravedni sporazum bez uzajamnog priznanja u centru“, kazao je Kurti, a preneo Kossev.

Ukrajinsko ministarstvo: „Ruska vojska ubila dirigenta u njegovom domu“

Ukrajinskog dirigenta Jurija Kerpatenka ubili su ruski vojnici u njegovoj kući u Hersonu, gradu na jugu Ukrajine koji je pod ruskom kontrolom od početka invazije, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo kulture.

„To brutalno ubistvo počinjeno je zbog Kerpatenkovog odbijanja da sarađuje sa okupatorima“, dodalo je ministarstvo.

Kerpantenko je u hersonskoj regionalnoj filharmoniji radio od 2000. godine, a 2004. postao je dirigent Muzičko-dramskog pozorišta tog grada.

„Jurij Kerpatenko je otvoreno izneo svoje stavove i odbio da napusti okupirani Herson“, dodalo je Ministarstvo kulture.

Pozivajući se na lokalne medije, ministarstvo je navelo da su povodom Međunarodnog dana muzike, 1. oktobra, „okupatori i njihovi saradnici Filharmonije planirali svečani koncert u Hersonu“.

Rusi su „hteli da koncert bude demonstracija takozvane ‘obnove mirnog života’ u Hersonu. Međutim, dirigent orkestra Jurij Kerpatenko je kategorički odbio da sarađuje“, dodalo je ministarstvo.

Ilon Mask najavio nastavak finansiranja mreže Starlink u Ukrajini

Osnivač privatne američke svemirske kompanije Spejs eks (Space X) Ilon Mask (Elon Musk) izjavio je da će nastaviti da finansira mrežu interneta Starlink u Ukrajini.

Mask je u petak pozvao američke vlasti da nastave finansiranje Starlinka navodeći da njegova kompanija ne može u nedogled da finansira tu mrežu.

Američki milijarder se predomislio rekavši da će nastaviti da finansira tu ukrajinsku mrežu.

Spejs eks je od početka rata u Ukrajini isporučio nekoliko hiljada uređaja koji obezbeđuju internet vezu preko satelita koji zajedno formiraju mrežu Starlink.

Mreža Starlink je pomogla u održavanju pokrivenosti internetom u oblastima Ukrajine koje je gađala ruska vojska.

Međutim, od juna je oko 15 odsto postojeće internet infrastrukture Ukrajine uništeno ili oštećeno, saopštile su nedavno tamošnje vlasti.

Čuveni košarkaš Mutombo se leči od tumora na mozgu

Član Kuće slavnih, čuveni košarkaš Dikembe Mutombo nalazi se u Atlanti na lečenju od tumora na mozgu, saopštila je NBA liga.

Mutombo je godinama bio globalni ambasador NBA lige, a nedavno se pojavio na događajima u Kući slavnih u Springfilu, kao i na predsezonskim utakmicama u Japanu.

Takođe, u avgustu je 56-godišnji Mutombo zajedno sa američkim generalnim sekretarom Entonijem Blinkenom bio na događaju u rodnom Kongu.

„On dobija najbolju negu od ekipe specijalista u Atlanti i dobrog je raspoloženja na početku lečenja. Dikembe i porodica traže privatnost, kako bi se koncentrisali na njegovu negu. Oni su zahvalni na vašim molitvama i dobrim željama“, navodi se u saopštenju porodice Mutombo koje je objavila NBA liga.

Porodica nije navela druge detalje ni ono što je dovelo do otkrivanja tumora.

Mutombo je proveo 18 sezona u NBA ligi, igrajući za Denver, Atlantu, Hjuston, Filadelfiju, Njujork i tadašnje Nju Džersi Netse i smatra se jednim od najboljih blokera u istoriji NBA lige.

Čuveni centar bio je osmostruki učesnik ol-star utakmice, četiri puta bio je najbolji defanzivac lige, tri puta bio je izabran u najbolji tim lige, a u Kuću slavnih primljen je 2015. godine.

Poslednji put igrao je u sezoni 2008/2009 i posvećeno je radio za dobrotvorne i humanitarne svrhe.

On govori devet jezika, a osnovao je Fondaciju Dikembe Mutombo 1997. godine, koncentrišući se na poboljšanje zdravlja, obrazovanja i kvaliteta života ljudi u Kongu.

Fondacija je izgradila bolnicu kapaciteta 170 kreveta u Kinšasi, a ta ustanova lečila je gotovo pola miliona ljudi bez obzira na njihovu sposobnost da plate negu.

ŠTA PIŠE DNEVNA ŠTAMPA

BLIC – U intervjuu za list, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žofre kaže „Srbija neće izgubiti identitet ulaskom u EU“.

VEČERNJE NOVOSTI – „Kada za stolom nema Rusije, nema ni Srbije“, ocenjuje ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin. „Vremenska kapsula iz devetog veka“, o lokalitetu Orlovine kod Malog Zvornika.

POLITIKA – Francuski poslanik u Evropskom parlamentu Žan-Lin Lakapel kaže za list „Biću portparol Srbije u EU“. „Evropa u problemu zbog Šolcovog poziva migrantima“, piše list o novom talasu izbeglica.

PREPORUKA ZA ČITANJE

NA DANAŠNJI DAN

2007 – U saobraćajnoj nesreći kod Nove Gradiške u Hrvatskoj poginuo je Toše Proeski (26) jedan od najboljih pevača pop muzike u Makedoniji i velika zvezda celog regiona.

1793. – Zbog izdaje je, pred oko 300.000 Parižana, na giljotini pogubljena francuska kraljica Marija Antoaneta, supruga Luja XVI i ćerka austrijske carice Marije Terezije. Tokom Francuske revolucije postala je omražena ličnost koja je gladnom narodu navodno poručila: „Ako nemate hleba, jedite kolače“.

1854. – Rođen je engleski pisac irskog porekla Fingal O’Flaerti Vils, poznat kao Oskar Vajld, najizrazitiji zastupnik larpurlartizma u engleskoj književnosti druge polovine 19. veka. Njegovo demonstrativno kršenje viktorijanskih društvenih konvencija završilo se dvogodišnjom kaznom zatvora (1895) zbog homoseksualizma. Umro je u Parizu 1900. u bedi i nemilosti (Dela: „Slika Dorijana Greja“, „Važno je zvati se Ernst“, „Idealan muž“, „Srećni princ i druge priče“).

VREMENSKA PROGNOZA

U Srbiji će danas biti sunčano i toplo vreme, uz dnevnu temperaturu do 24 stepena, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ujutru će biti hladno, van košavskog područja ponegde s kratkotrajnom maglom.

U Vojvodini, Podunavlju i Pomoravlju duvaće umeren, na jugu Banata ujutro i pre podne povremeno jak jugoistočni vetar, a u ostalim krajevima slab, promenljivog pravca.

Najniža temperatura od dva stepena do 11, a najviša od 20 do 24 stepena.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-561-od-13-oktobra/
Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.