Kada su u javnost hrabro istupile Milena Radulović i Iva Ilinčić, činilo se možda da će javnost u Srbiji shvatiti sa čime se sve suočavaju žrtve nasilja i, ako ništa drugo, a priori biti na njihovoj strani. Potom je Danijela Štajnfeld ispričala kako ju je silovao glumac Branislav Lečić, a o njemu je u Nedeljniku svedočila i čuvena Merima Isaković. Da nismo mnogo toga shvatili, pokazale su reakcije dela javnosti – možda manjeg, ali zato glasnog – na ono što su ispričale i Milena, i Iva, i Merima i Danijela.
O svemu tome je, u novom broju Nedeljnika, govorila Danijela Štajnfeld, i ima i smisla i simbolike što se baš uz svaki primerak ovog Nedeljnika dobija biografija Danila Kiša, čoveka koji je dobro znao šta znači prolaziti kroz medijsku harangu, a biti, sve vreme, na pravoj strani…
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
ŠTAJNFELD – O tome kroz kakav je pakao prošla od tog 7. maja 2012. godine do danas, zašto se plašila da otkrije ime čoveka koji ju je silovao, kako je izgledalo da četiri dana posle toga stane sa njim na pozorišnu scenu, kako je pokušala samoubistvo, kako se izlečila, ali i o detinjstvu, prvim glumačkim koracima… i zašto više nema nameru da ćuti, za novi Nedeljnik govorila je Danijela Štajnfeld.
LALIĆ – A o slučaju “Nikola Jokić” u uvodniku novog broja pisao je glavni urednik Veljko Lalić. “Najveći proizvod ove zemlje poslednjih 50 godina, osim ratova i kriminala, jeste košarka. Ovaj sport napravila je građanska elita posle Drugog svetskog rata – Bora Stanković, Radomir Šaper, Nebojša Popović i Aca Nikolić. Deca državnih neprijatelja koja nisu imala šta drugo da rade. I zato jedino u košarci nije bilo budala, ili su brzo propale…”
JERGOVIĆ – Kada među narodima zavladaju glupost, neznanje, društvene mreže i politička korektnost, tada se rađa ovo u čemu danas živimo. Pobrkaju se činjenice i stavovi, pa onda antivakseri i ravnozemljaši, skupa s Donaldom Trampom, imaju pravo na svoj stav i mišljenje o vakcinama, kovidu-19 i svemu ostalom, ispričao je pisac Miljenko Jergović u književno-društveno-političko-fudbalskom intervjuu povodom njegovog novog romana „Vjetrogonja Babukić i njegovo doba“.
SMAJLOVIĆ – O “tvrdoj opasnosti od meke kineske moći”, uz pitanje je li rasizam i ono kad su ljudi spremni da olako poveruju optužbama bez dokaza, u novom Nedeljniku piše naša kolumnistkinja Ljiljana Smajlović.
KOMONVELT – Za nacionalno opredeljeni srpski politički korpus u zemlji i regionu, ideja o „Srpskom svetu“ predstavlja „dizanje glave“ i rešavanje „srpskog nacionalnog pitanja“ dok susedi u regionu strahuju od novog pokušaja stvaranja „Velike Srbije“. Malo ko upućeniji u političke prilike mogao bi da poveruje da Aleksandar Vulin na svoju ruku i bez znanja Aleksandra Vučića širi „bauk srpskog nacionalizma“, kako se ova ideja doživljava od mnogih. Deluje kao da plan o „Srpskom svetu“ postoji već dosta dugo, ali da tek sada dobija jasnije obrise. Analiza u novom Nedeljniku.
MADŽAR – “Nijedan preduzetnik ne bi mogao da ogrezne u zloupotrebe da mu to ne omogućava, a pokadšto i nameće, upravo država. Nadamo se promenama koje će biti bliske svojevrsnoj kulturnoj revoluciji”, piše u svojoj analizi o preduzetništvu profesor Ljubomir Madžar.
Ostale vesti o kojima će se pričati
KORONAVIRUS – Od početka epidemije, u Srbiji je zabeleženo 716.016 slučajeva koronavirusa, a preminulo je 7.013 osoba. Procenat smrtnosti je 0,98 odsto. Ukupno su testirana 4.361.392 uzorka.
U Srbiji su prema poslednjem preseku potvrđena 103 nova slučaja koronavirusa, na osnovu 8.368 testiranih uzoraka, a preminule su tri osobe.
Na bolničkom lečenju je 331 pacijent, od kojih je 18 na respiratorima.
Dvocifren broj novozaraženih zabeležen je samo u Beogradu – 30. U Novom Pazaru otkriveno je osam novih infekcija, u Čačku sedam, a u Кragujevcu pet.
Ub, Paraćin, Prijepolje i Novi Sad imaju po tri novoobolela, dok je u ostalim mestima otkriveno manje novozaraženih od tog broja.
Mihailo Jovanović, direktor Кancelarije za elektronsku upravu rekao je juče da je oko 20 gradova prešlo broj od 50 odsto vakcinisanih, a da se u sedam lokalnih samouprava vakcinisalo manje od 30 procenata građana.
Austrija je Srbiju uvrstila u bezbedne zemlje u vezi s pandemijom koronavirusa, što će omogućiti lakše putovanje srpskim državljanima u tu zemlju. Građani Srbije od danas mogu bez ikakvih ograničenja da uđu i u Holandiju.
SDA TRAŽI SANKCIJE EU ZA DODIKA – Glavni odbor Stranke demokratske akcije (SDA) u Bosni i Hercegovini optužio je Srbiju za „učestale uzurpatorske atake na resurse BiH“, i zatražio od EU da uvedu sankcije Miloradu Dodiku zbog „secesionističkih pretnji“.
GO SDA pozvao je članice EU i Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira (PIK) u BiH da uvedu sankcije srpskom članu Predsedništva BiH i lideru Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Zatraženo je uvođenje sankcija svima koji ugrožavaju Dejtonski mirovni sporazum i pozdravljena najava američkog predsednika Džozefa Bajdena o proširenju takozvane crne liste za zemlje zapadnog Balkana.
Glavni odbor SDA odbacio je bilo kakav pokušaj da se „non pejperima“ ili drugim načinima političkog i diplomatskog delovanja dovodi u pitanje teritorijalni integritet i suverenitet BiH.
„Ne može i neće biti nikakvog ‘mirnog razlaza’ niti odvajanja nijednog pedlja teritorije BiH, čime konstantno preti Milorad Dodik. Politikom koju vodi, Milorad Dodik neće dovesti do razbijanja BiH, ali može ugroziti mir i stabilnost na štetu svih građana, a posebno na štetu vlastitog naroda i entiteta RS“, ističe se u zaključcima.
U zaključcima objavljenim nakon sednice Glavnog odbora SDA takođe se optužuje Srbiju za napad na resurse Bosne i Hercegovine.
Navodi se da izgradnja hidroelektrana na reci Drini i aerodroma u Trebinju „predstavljaju drastičnu povredu suvereniteta BiH“ i „nelegalne aranžmane“.
„Skrećemo pažnju domaćoj i svetskoj javnosti da su na lokalitetu Buk Bijela, gde je položen kamen temeljac za granju hidrocentrale, pronađeni ostaci 43 žrtve. S obzirom da se opravdano sumnja da se na toj lokaciji kriju ostaci još većeg broja žrtava, pozivamo Tužilaštvo BiH da najhitnije postupi po prijavi Udruženja žrtava Foča 1992–95, obustavi gradnji i istraži lokalitet“, naglašava se u zaključcima.
NAJTOPLIJI DAN U GODINI – U Srbiji se očekuje najniža temperatura od 17 do 25 stepeni, a najviša od 37 do 40. Vetar će biti slab, promenljiv.
Posle podne u brdsko-planinskim predelima zapadne i jugozapadne Srbije i u Vojvodini, kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom.
U Beogradu sunčano i veoma toplo. Vetar slab, promenljiv.
Jutarnja temperatura oko 25, a najviša dnevna oko 39 stepeni.
U petak veoma toplo sa maksimalnom temperaturom od 35 do 39, dok se za vikend očekuje osveženje za pet do osam stepeni.
Uz lokalni razvoj oblačnosti, pljuskovi sa grmljavinom u petak posle podne, uveče i noću očekuju se na području Vojvodine, a za vikend u brdsko-planinskim predelima.
Od ponedeljka naredne sedmice ponovo sve toplije.
FRANCUSKA I NEMAČKA PREDLAŽU SASTANAK SA PUTINOM -Francuska i Nemačka danas su predložile sastanak Evropske unije i ruskog predsednika Vladimira Putina kako bi se poboljšali međusobni odnosi, što bi bio prvi takav razgovor od 2014. godine.
Susret bi se organizovao nakon sastanka američkog predsednika Džoa Bajdena i Putina ranije ovog meseca u Ženevi, u vreme dok su Pariz i Berlin nezadovoljni što se pristup Evropske unije prema Rusiji proteklih godina svodi samo na sankcije, navodi Rojters, a prenosi Index.
„Moramo raspraviti kako da izađemo iz ove negativne spirale, ali moramo biti ujedinjeni“, rekao je jedan evropski diplomata, koji ističe da bi takvom sastanku mogle da se protive baltičke države.
Nije još jasno da li bi taj susret uključivao svih 27 čelnika članica Unije ili samo predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen i predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela.
Čelnici Evropske unije će o novoj strategiji upravljanja sve gorim odnosima s Rusijom razgovarati od četvrtka, na dvodnevnom samitu u Briselu.
„Nemačka i Francuska su dale neke ideje za raspravu u EU o Rusiji. Merkel je ranije kazala da s Rusijom i Kinom na najvišem nivou ne bi trebalo razgovaraju samo SAD. Rusija je sused, a takav format je već postojao 2007. u Finskoj“, rekla je Rojtersu osoba upućena u sastanak o Rusiji.
ATLANTA I BOGDAN VODE 1:0 – Košarkaši Atlanta Hoksa savladali su Milvoki Bakse rezultatom 116:113 u prvoj utakmici finala Istočne konferencije i to na terenu Baksa.
Pri rezultatu 116:113 Milvoki je imao šut za produžetak, ali je on završio na obruču. Za razliku od svih šuteva Trea Janga kada je bilo “gusto” koji su svi završili u obruču. Jang je prelomio utakmicu pogocima sa linije za slobodna bacanja, a pre toga je svojim šutevima i dalekometnom paljbom uspeo da održi glavu Hoksa iznad vode.
Na kraju u statistikama piše – 48 poena. I još sedam skokova i 11 asistencija.
Pratili su ga Kolins i Kapela koji su kombinovano ubacili 35 poena i uhvatili 34 skoka.
Sa druge strane dobru utakmicu su odigrali Adetokumbo, koji je ubacio 34 poena i Holidej koji je ubacio poen manje.
Bogdanović, koji je seriju sa Filadelfijom završio sa longetom, nije uspeo da namesti ruku, ali je za 27 minuta na parketu, uradio sve ostalo.
Povređen je bio važan deo rotacije Hoksa, ubacio 4 poena, uhvatio 3 skoka, podelio 2 asistencije i ukrao 3 lopte, posebno dobro odigravši u određenim defanzivnim akcijama Atlante.
Tim Nejta Mekmilana voli da pravi brejkove. Uspeli su da naprave jedan. Ako do kraja sačuvaju samo svoj teren, biće u velikom finalu. Međutim, protiv Baksa to nije “samo”.
ŠTA PIŠU NOVINE
(Beta) – Beogradski dnevni listovi u današnjim izdanjima najviše pišu o zahtevima Hrvatske oko ulaska Srbije u Evropsku uniju, o problemima sa vrućinom, o doktoratu Siniše Malog i o drugim drugim temama.
ALO – List prenosi upozorenja lekara zbog visokih temperatura „Od vreline puca i zdravo srce!“.
BLIC – U tekstu „Hrvatska nas uslovljava Srebrenicom“ list piše o zahtevima koje je za članstvo Srbije u EU naveo ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman.
VEČERNJE NOVOSTI – U tekstu „Amerika šalje Prištini svoje ‘crne sokolove'“ o pomoći SAD kosovskim bezbednosnim snagama.
DANAS – „Poslanici SNS Vučiću aplaudirali čak 23 puta“ o dešavanjima u parlamentu, dok je predsednik Srbije predstavljao izveštaj o dijalogu Beograda i Prištine. U tekstu „Kako je Upravni sud poništio odluku o doktoratu Siniše Malog“ o reagovanjima na tu odluku.
INFORMER – List piše o tropskim temperaturama u Srbiji „Danas je najtopliji junski dan od 1848“. O izjavi hrvatskog šefa diplomatije „Srbija može u EU tek kada prizna genocid!“.
KURIR – O izjavi ministra spoljnjih poslova Hrvatske da Srbija mora da prizna genocid u Srebrenici ili ne može u EU, u tekstu „Podmuklo“.
POLITIKA – „Nema članstva u EU bez priznavanja genocida u Srebrenci“ o stavima Hrvatske za evropski put Srbije.
SRPSKI TELEGRAF – List piše da je umro dečak koji se teško povredio u bazenu na Košutnjaku.