Živimo u svetu neprestanih tehnoloških promena koje zahtevaju konstantno učenje i praćenje trendova. Kako naše obrazovanje može da odgovori na te zahteve? 

Obrazovni sistem mora da bude dinamičan i da se brzo prilagođava potrebama privrede, posebno u kontekstu promena koje donose nove tehnologije i digitalna rešenja. Po svojoj prirodi, formalno obrazovanje često ne može da isprati brzinu tih promena. Naša uloga je da prepoznamo trendove i potrebe tržišta, a zatim pomognemo mladima da steknu potrebna znanja i veštine. Kroz programe neformalnog obrazovanja, uz podršku članica Inicijative „Digitalna Srbija“, koje čine vodeće digitalne kompanije iz različitih sektora, pružamo priliku učenicima i nastavnicima da od stručnjaka iz industrije dobiju praktična znanja i veštine. Takođe, omogućavamo im da upoznaju i posete kompanije koje u Srbiji rade na razvoju savremenih tehnologija koje su prepoznate u svetu. Želimo da vide da u našoj zemlji mogu da ostanu i rade na izazovnim i značajnim poslovima, kao i bilo gde u svetu.

Karijera 4.0 je jedan od vaših programa koji se bavi upravo spajanjem učenika srednjih škola sa stručnjacima iz industrije. Na koji način on doprinosi boljoj pripremi mladih za tržište rada?

Karijera 4.0 je besplatan mentorski program koji omogućava srednjoškolcima da uđu u neposredan kontakt sa poslovnim svetom. Tokom protekle tri godine, kroz program je prošlo više od 1.500 srednjoškolaca iz cele Srbije. Svake godine pridružuje nam se sve veći broj mentora iz oblasti kao što su razvoj softvera, telekomunikacije, gejming, upravljanje projektima, bioinformatika, marketing, menadžment, pravo, HR, i mnoge druge. Mentori im, pored tehničkih veština, pomažu da razviju komunikacione veštine, da bolje razumeju timski rad i proaktivnost, jer su to neke od veština koje su značajne za njihove karijere. Karijera 4.0 im pruža uvid u način rada u IT industriji, startapima i drugim kompanijama, kao i razumevanje različitih pozicija unutar ovih kompanija.

Deo Upravnog odbora i generalna direktorka Inicijative Digitalna SrbijaFotografija: Branislav Nenin

Deo ste Grupe za obrazovanje koja otvara Mejkers labove u srednjim školama u Srbiji. Koja je njihova uloga u ovom procesu i kako pomažu mladima?

Mejkers labovi su učionice budućnosti – inovativni prostori gde učenici mogu da istražuju, eksperimentišu i rade na projektima iz oblasti tehnologije, robotike, programiranja i mnogih drugih savremenih disciplina. Kroz njih učenici imaju pristup najsavremenijoj opremi i mentorima iz industrije kako bi mogli da razvijaju svoje ideje i pretvore ih u stvarne proizvode ili rešenja. Trenutno je otvoreno 25 Mejkers labova čime je pristup učionicama budućnosti omogućen za više od 25.000 učenika i 2.500 nastavnika. Ova vrsta praktičnog rada je ključna za razvoj preduzetničkog duha i inovacija, što je neophodno za uspeh u današnjoj privredi. Ponosni smo što smo u okviru Grupe za obrazovanje udružili snage sa Nordeus fondacijom, Dostignućima mladih i Centrom za promociju nauke, gde kao jedan veliki i svestran tim doprinosimo srednjoškolcima i nastavnicima u Srbiji da u svojoj školi kreiraju sjajne proizvode, učeničke kompanije i bave se naukom na praktičan način.

Preduzetništvo se sve više promoviše kao način za razvoj karijere. Kako vi vidite ulogu preduzetništva u obrazovanju mladih?

Preduzetništvo je ključan faktor za budući razvoj, kako pojedinaca tako i čitave ekonomije. U Inicijativi „Digitalna Srbija“ verujemo da mladi ljudi treba da budu osnaženi da prepoznaju prilike, da ne čekaju na posao, već da ga sami stvaraju. Trudimo se da im pokažemo uspešne preduzetničke priče i omogućimo im da razviju svoje veštine upravljanja, inoviranja i razmišljanja izvan uobičajenih okvira. Na taj način ih pripremamo da budu lideri promena i pokretači inovacija u budućnosti.

Kakvi su planovi za budućnost Inicijative „Digitalna Srbija“ kada je reč o obrazovanju i privredi?

Naši planovi se fokusiraju na dalji razvoj neformalnih obrazovnih programa, kao i na jačanje saradnje sa kompanijama. Želimo da stvorimo sistem u kom će mladi imati pristup savremenim znanjima i tehnologijama, a kompanije priliku da mogu da računaju na talentovane mlade ljude spremne da odgovore na izazove modernog poslovanja. Dugoročan uspeh i održivi razvoj naše privrede zavisiće od generacija koje dolaze, kao i od naše posvećenosti koja je usmerena na omogućavanje razvoja ključnih veština koje će steći kroz formalno i neformalno obrazovanje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.