Prosečna starost stanovništva u Srbiji sada je oko 43 godine, a očekivano trajanje života je 73 godine za muškarce i 78 godina za žene, dok su osobe iznad 65 godina života najbrže rastuća kategorija stanovništva, izjavila je danas ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović.
„Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbija ima manja od sedam miliona stanovnika, a izazovi sa kojima se suočavamo su odloženo radjanje, migracije i starenje stanovništva“, rekla je Đukić Dejanović na konferenciji „Unapredjenje kompetencija stručnih radnika u centrima za socijalni rad u primeni mera populacione politike“.
Dodala je da je dobra vest što je u 2019. godini rodjena 341 beba više u odnosu na prethodnu godinu.
Kabinet na čijem je čelu, kako je podsetila ministarka, već treću godinu sprovodi Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike jedinica lokalne samouprave, a najviše novca je utrošeno u rekonstrukciju i adaptaciju postojećih i izgradnju novih vrtića, kao i na formiranje jaslenih grupa koje nisu postojale u seoskim sredinama.
Bobby
Очекивано трајање живота у Србији је за старије од 65 година, за мушкарце рођене 50-их је 11,90 година, а жена 13,10 година. Са доживљењем од 53,04 године, просечни мушкарац, рођен у Србији 50-их, би са очекиваним доживљењем после 65. могао да очекује да доживи 64,94 године. Упоредите овај податак сада са стопама доживљења реођених 50-их година прошлог века, па додајте евентуални податак о продужењу доживљења за оне после 65., у оним земљама са којима Србија данас има исту старосну границу и видећете да овај режим не пљачка пензионере само износима исплата, већ и временом у којем просечни пензионер/пензионерка користи пензију. Наравно, када се то помене, сви у власти гракћу да је тренд да се живи дуже, и то је тачно, али је још тачније да се у Србији константно, у просеку, живи краће, од тих земаља, у којима је старосна граница иста.
Mima
Bravo, bravo za komentar